Društvo
OBILJEŽENA 106. GODIŠNJICA POBUNE MORNARA U BOKI I STRIJELJANJA VOĐA POBUNJENIH MORNARA
Predstavnici Udruženja boraca NOR-a i antifašista Kotor položili su danas cvijeće na spomen obilježju u Škaljarima, povodom obilježavanja 106. godišnjica strijeljanja vođa pobunjenih mornara u Škaljarima.
Skupu su prisustvovali i predstavnici: SUBNORA Crne Gore sa podpredsjednikom Milojicom Dakićem i generalnim sekretarom Draganom Mitovim Đurovićem, UBNORA Herceg Novi, sa predsjednikom Svetozarom Bakovićem, UBNORA Tivat sa predsjednicom Jovankom Vujačić i UBNORA Budva sa predsjednikom Vulom Markovićem.
U nastavku prenosimo govor predsjednika UBNORA Kotor, Jova M. Bećira.
,,Satali smo se ovdje da obilježimo 106. godišnjicu pobune mornara u Boki, odamo počast četvorici strijeljanih mornara, učesnika i vođa pobune mornara, desetini umrlih u zatvoru tokom sudskog procesa, dvojici poginulih mornara tokom pobune i svim pobunjenim mornarima i da očuvamo od zaborava ovaj bitan istorijski događaj.
Priča o mornarima čiju 106. godišnjicu od strijeljanja ovdje upravo obilježavamo je priča o mladićima, koji su se na surovoj zimi pobunili za mir, ravnopravnost i protiv gladi.
Samo tri dana je trajala njihova pobuna, ali zapamćena je kao simbol otpora malog protiv jačeg.
Bila je to oružana pobuna austro-ugarske ratne mornarice u Boki Kotorskoj .
Pobunu mornara su vodili Antun Grabar, mornar iz Poreča, Jerko Šišgorić, topđzija iz Žirija kod Šibenika, Mate Braničević iz Krila Jesenica kod Omiša, vodnik i tobđzija i Čeh František Raš na brodovima Sankt George i Gea .Ta pobuna ostaće zapamćena kao najveća pobuna u istoriji pomorstva s obzirom na broj mornara i broj plovnih jedinica koje su sudjelovale u pobuni.
Bilo je to junačko djelo, hrabrost i odvažnost koja je bila potrebna da se pripadnici Austrougarske flote pobune zbog neljudskih uslova u kojima su živjeli i lošeg odnosa njihovih starješina prema njima.
U sastavu Austrougarske flote tada je bilo 11 nacija,govorili su različitim jezicima i vođe pobune su pokazali su da se ovako nešto može pokrenuti u tim okolnostima, ako se hoće.
Nažalost, istorijske činjenice pokazuju kako je pobuna završila.
Njihova neodlučnost, neorganizovanost i neprihvaćanje savjeta Mate Braničevića da napuste Boku sa flotom, dovela je do sloma i kraha pobune mornara, ali njihovo djelo i junaštvo se obilježava i cijeni.
Strijeljanje mornara izvršeno je u Škaljarima od strane mađarskih vojnika i to iz trećeg pokušaja.
Taj događaj koji je u to vrijeme izazvao veliki interes Evrope bio je udarna vijest novina u doba kada s nazirao kraj Prvog svjetskog rata, te poraz Centralnih sila.
Spomen obilježja podignuta su im u Škaljarima, Đenoviću, Poreču, Šibeniku, na ostrvu Žirije, te u českom gradu Prerovu. Mnoge ulice i obale naše bivše domovine nosile su njihova imena.
Grad Kotor im se odužio obilježavajuci mjesto njihovog zatočenja i suđenja, mjesto strijeljanja ovim sarkofagom, a jedan od brodova ondašnje Jugoslovenske oceanske plovidbe nosio je ime „Prvi Februar“, u spomen danu pobune mornara. No danas u Kotoru niti jedna ulica, trg ili obala ne nosi niti jedno ime pobunjenih mornara ili pobune mornara i ako je bilo inicijativa za to.Neka je slava vjesnicima borbe i slobode, navodi se u govoru predsjednika UBNORA Kotor, Jova M. Bećira.