Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.10.2023
1165

O PREDNOSTIMA FORMALNOG POSLOVANJA (AUDIO)

Akcionim planom zapošljavanja Opštine Kotor za 2022. i 2023. godinu u okviru cilja 2: Smanjenje sive ekonomije, definisanog Strategijom zapošljavanja Opštine Kotor za period od 2021 – 2024 godine planirana je mjera 2.4: kampanja „Registruj svoj biznis“.
Kampanja će, između ostalog, podrazumijevati i štampanje letaka sa prednostima registracije biznisa.

“Predviđene su aktivnosti promocije formalnog poslovanja, u smislu stavljanja naglaska na prednosti formalnog poslovanja u odnosu na neformalno obrazovanje i distribucija informativnih flajera, letaka, upravo o prednostima formalnog zapošljavanja i poslovanja” – kaže za Radio Kotor Anđela Milošević, samostalna savjetnica za razvoj preduzetništva u opštinskom Sekretarijatu za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj i predstavnica Lokalnog partnerstva za zapošljavanje (LPZ).

Podsjeća da je Sekretarijat u martu ove godine organizovao konkurs za podršku ženskom preduzetništvu i tom prilikom podržano je 13 preduzetnica u iznosu od ukupno 25 hiljada eura.

Procedure za registrovanje biznisa, ističe, nisu komplikovane. Važno je da su informacije o procedurama dostupne, te da prije kretanja u sam proces registracije, osoba zna šta sve da očekuje.

Sa ciljem da građanima i građankama koji žele registrovati svoj biznis približe sam proces registracije, navodi, Sekretarijat za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj je prirpemio dvije brošure “Registracija preduzetnika” i “Registracija DOO”.

“Ovakve brošure smo i ranije pripremali, međutim reformom procesa registracije preduzeća došlo je do smanjenja broja koraka, pojednostavljenja procedura i bilo je neophodno prirpemiti nove brošure, što smo i uradili” – objašnjava Milošević.

Ona je izdvojila neke od prednosti formalnog poslovanja.

“Prije svega tu je imidž i kredibilitet. Drugi biznisi će radije sarađivati sa registrovanim biznisima, smatrajući ih ozbiljnim i pouzdanim partnerima,  dok će kupci proizvoda i usluga imati veće povjerenje ukoliko je biznis registrovan.
Ukoliko niste registrovani, ne možete izdati račun za svoj proizvod i uslugu, onda ste u riziku da izgubite veliki broj klijenata i biznisa kojima je vaš račun potreban kako bi uredno i sami poslovali.
Plaćanje i prijem novca preko poslovnog računa je takođe važan. Vi kao registrovan biznis možete da otvorite poslovni račun u banci, odvojite lične i poslovne finansije i na taj način možete lakše i brže sarađivati npr. sa dobavljačima koji vam plaćaju preko računa ili recimo ostavljate mogućnost bezgotovinskog plaćanja za vaše kupce” – objašnjava Milošević.

Bitna stvar je i zaštita brenda-.

“Ako vi ne poslujete formalno, odnosno niste registrovali biznis, vaš logo koji ste osmislili, slogan ili proizvod može neko drugi da upotrijebi i pritom da ne snosi nikakve pravne posljedice. Da bi bili sigurni da je naziv vašeg biznisa rezervisan samo za vas i da niko drugi ne može koristiti vaš logo osim vas, najbolje bi bilo da registrujete svoj biznis.
Registrovani biznisi mogu aplicirati za kredite kod banaka i drugih finansijskih institucija, dok oni koji nisu registrovani, ne mogu” – ističe Milošević.

Na sve konkurse koje objavljuju ministarstva, lokalne samouprave, donatori, napominje Milošević, možete aplicirati samo ukoliko imate registrovani biznis.

“Što se tiče zaposlenih, ako nemate registrovani biznis, vaši zaposleni takođe nisu registrovani, samim tim gube sve beneficije iz radnog odnosa, npr. ne mogu podići kredit, ne ide im radni staž ili slično. I korektan odnos sa zaposlenima bi bio preduslov za neku dugoročnu saradnju, povjerenje i lojalnost. Neregistrovani biznisi teže nalaze ljude koji će raditi za njih” – kaže Milošević.

Vaš biznis vas može nadživjeti.

“Ako osnujete DOO, možete prenijeti vlasništvo na svoje saradnike ili nasljednike. Vaš biznis može trajati dugo poslije vas. Bilo da je osoba svjesna ili nije svjesna da utajom poreza krši zakon, ona to radi. Uvijek je rizik da ćete biti sankcionisiti, bez obzira da li znate da je nešto u zoni sive ekonomije, neformalnog poslovanja ili ne. Tako da bih u svakom slučaju savjetovala registraciju” – poručuje Milošević.

Violeta Petrović, samostalna savjetnica u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) u Kotoru i predstavnica LPZ-a ocjenjuje da nikada nije bilo jednostavnije i lakše registrovati i započeti biznis.

“Nikada nije bila veća dostupnost finansijskim sredstvima i podršci bilo koje vrste u smislu informacija, administrativne, stručne pomoći itd. To je još jedna dodatna motivacija budućim preduzetnicima da se odluče na registraciju, ukoliko su do sada imali neke dileme” – kaže Petrović.

Navodi da postoji puno zainteresovanih za preduzetništvo, te da ima dosta ideja.

“Bilo bi jako dobro poraditi na generisanju novih, kreativnih ideja. To je proces koji traje i koji se uči” – ocjenjuje Petrović.

Osnovna motivacija za pokretanje biznisa za ljude koji u sebi imaju preduzetnički duh jeste sloboda u poslovanju.

“Zato što je to jedini način da radite ono što volite, koliko volite i koliko želite sa ljudima koje volite. Liberalni ste u donošenju odluka, izrade koncepta rada, dinamike rada, dužine trajanja, unapređenja, osmišljavanja novih ideja, nadogradnje starih itd. Sve programe koje nudimo u okviru ZZZCG, LPZ-a i Opštine treba iskoristitit .

O ovoj temi govorile su i preduzetnice Kristina Kusovac, Biljana Džudović i Milena Obradović.

Opširnije u emisiji “Naša opština” koju možete slušati i putem linka Naša Opština

Tekst: Irena Mačić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: