Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.11.2024
1120

NVU KRENI, PROMIJENI - ULAGANJE U BUDUĆNOST KROZ ŠIRENJE STRUČNOG TIMA I TRETMANSKIH MOGUĆNOSTI (AUDIO)

U emisiji “Svjetlost zvuka” proteklog petka govorili smo o aktivnostima NVU Kreni, promijeni Kotor.

Gošće gradskih talasa bile su suosnivačice Nikoleta Milunović i Sandra Čelanović, kao i defektološkinja-oligofrenološkinja Sara Jevtić.

Kako je za Radio Kotor kazala Nikoleta Milunović, motiv i ideja za osnivanje ove NVU proistekli su iz ličnih i porodičnih prilika.

„Sandra i ja imamo porodičnu situaciju koja nas je dovela do toga da godinama boravimo van svoje države, kako bismo djeci obezbijedile neophodne tretmane. Tako da, kada smo se vratile, zaista smo imale veliku želju da uradimo nešto, da se u našem gradu promijene stvari, kako bismo djeci kojoj je to potrebno obezbijedile tretmane i podršku koja im je neophodna. Dakle, naši motivi su definitivno lične prirode, s tim što je suosnivač Sandra takođe i medicinski radnik i može doprinositi Udruženju i svojim stručnim znanjima. Naš cilj je da privučemo stručnjake i terapeute koji će raditi sa djecom, koji će biti u stanju da pomognu i djeci i porodicama, da edukuju djecu urednog razvoja, da stvorimo jedno inkluzivno i toplo okruženje, gdje će se svako dijete osjećati prijatno, i da apsolutno više ne postoji potreba za odlaskom van granica države kako bi se dobijali tretmani koji zaista nije nemoguće obezbijediti ovdje”, kazala je Milunović.

Navodi i da im je neophodan fizioterapeut te da će naredni projekat biti usmjeren na defektološki dio, ali i na oblast motorike, fizioterapije, s ciljem angažovanja somatopeda koji će organizovati takve tretmane.

Kako dodaje Sandra Čelanović, njihov glavni cilj je podrška djeci i porodicama kroz raznovrsne programe i inicijative.

„Pružamo podršku djeci sa poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama. Naše udruženje nastoji da olakša svakodnevni život  porodica kroz edukativne radionice, psihosocijalnu pomoć i savjete prilagođene njihovim specifičnim potrebama”, kazala je ona.

Ovog ljeta Opština Kotor otvorila je prostor namijenjen pružanju tretmana djeci sa smetnjama u razvoju, koji je kroz međunarodni projekat opremljen neurofeedback aparatom, podsjeća Čelanović.

„Neurofeedback je neinvazivna, zabavna kompjuterska metoda koja za svrhu ima samoregulaciju i koristi se kao dodatni tretman. Najčešće se koristi kod poremećaja pažnje, hiperaktivnosti, kod problema sa učenjem, a posebno se dobro pokazao kod djece sa ADHD-om. Kod odraslih pomaže kod depresije, anksioznosti, migrene, napetosti mišića. Koristi od neurofeedback terapije mogu imati djeca i odrasli sa dijagnozom ADHD, osobe sa poremećajima pažnje i pamćenja, djeca i odrasli sa teškoćama u učenju, kao i oni koji imaju probleme sa pisanjem, mucanjem i slično. Ono što bih posebno htjela da naglasim jeste da neurofeedback nije svemogući aparat. On je dodatak tretmanima, nije čarobni štapić”, navodi Čelanović.

Ona je istakla da se roditelji za sve informacije mogu javiti na mail krenipromijenikotor@gmail.com, inkluzija@kotor.me, na broj telefona +38268477050 ili putem Instagrama.

Preko projekta, trenutno je u ovoj NVU angažovana defektološkinja-oligofrenološkinja, Sara Jevtić.

„Moj rad podrazumijeva stručnu podršku kroz defektološke procjene i tretmane, ali i podršku djeci sa poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama, kao i edukaciju roditelja, nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika o inkluziji i njenom značaju. U okviru projekta organizujemo inkluzivne radionice koje pohađaju djeca sa poteškoćama u razvoju, kao i djeca tipične populacije, jer smatramo važnim da sva djeca budu edukovana o svojim vršnjacima koji možda imaju neke poteškoće, kako bi svi zajedno mogli da funkcionišu”, objašnjava Jevtić.

Kako ističe, rana intervencija je zaista ključna jer omogućava pravovremeno prepoznavanje i adresiranje specifičnih potreba djeteta.

„Praksa pokazuje da djeca koja dobiju podršku u ranom razvoju imaju bolje izglede za razvoj socijalnih, emocionalnih, pa i akademskih vještina. Uvijek apelujemo na roditelje da, kada primijete bilo kakvo odstupanje od uobičajenog razvoja, potraže podršku i pomoć, jer tako omogućavaju pravovremeno djelovanje i rad na onome što je potrebno”- zaključila je Jevtić.

Emisiju možete poslušati na linku Svjetlost zvuka.

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: