Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.05.2021
642

NOVE MJERE - OD SUBOTE BEZ MASKI NA OTVORENOM

Od subote se ukida obaveza nošenja maske na otvorenom tamo gdje je moguće obezbijediti odstojanje od dva metra. Obaveza nošenja maske u zatvorenom ostaje na snazi, kazao je dr Borko Bajić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja. Te mjere važe do 28. maja.
Bajić je kazao da sve ostale mjere ostaju na snazi. Dozvoljeno je okupljanje do 20 ljudi na javnim površinama.
"To je jedina novost što se tiče mjera koje će da važe, podsjećam još jednom, od subote 22. maja do petka, 28. maja. Obaveza nošenja maski u zatvorenom, ostaje na snazi, kao i sve ostale propisanje mjere", kazao je Bajić.
Kaže i da se čeka usvajanje izmjena i dopuna Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
"Ukoliko izmjene budu usvojene, a prema najavama hoće, kažnjavaće se nenošenje maske prilikom čekanja u redovima ispred institucija, kao što su banke, pošte i sl", kazao je Bajić i dodao da će kazne za nenošenje maske u redovima biti 30 eura.
"Naglašavamo da se uslovi ulaska stranih državljana u Crnu Goru nijesu promijenili. Podsjećamo, samo državljani susjednih zemalja i to Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Kosova, kao i Rusije, Ukrajine i Bjelorusije, u Crnu Goru ulaze bez uslova. Svi ostali moraju da imaju negativan PCR test ili dokaz da imaju antitijela ili da imaju dokaz o tome da su u cjelosti imunizovani makar sedam dana prije dolaska u Crnu Goru bilo kojom vakcinom protiv korona virusa", naveo je Bajić.
Bajić nije mogao da precizira kada će stići Sputnjik V vakcine, a kako je kazao ugovori o nabavci vakcina su tajni, pa nije mogao da kaže da li će Rusija zbog kašnjenja snositi neke posljedice.
Obolijevanje na najmanjem nivou od jula 2020.
Dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje naveo je da je obolijevanje na najmanjem nivou od jula 2020. godine, izuzev avgusta 2020.
"Prosječan broj novoregistrovanih osoba pozitivnih na koronu u posljednjoj sedmici bio je 76 i bilježi se konstantan pad od marta", kazao je Galić.
Do 19. maja data su, kako je rekao, 151.522 doze vakcine, a prvom dozom imunizovan je 116.481 građanin, a kompletno vakcinisana je 35.041 osoba.
Od prosječnog broja testiranih osoba koji je bio u posljednjoj nedelji 1302, pozitivnih rezultata na SARS-CoV-2 je bilo 5,83%.
Kako kaže Galić trenutno aktivnih slučajeva je 1.243, a broj zaraženih u posljednjih pet mjeseci je smanjen oko deset puta.
"Četrnaestodnevna kumulativna incidencija na 100.000 stanovnika za cijelu teritoriju Crne Gore trenutno iznosi 173,79 i to je najmanja vrijednost ovog indikatora od kako se javnost obavještava (septembar 2020. godine). Zabilježen je pad u indikatorima obolijevanja u svim regionima Crne Gore. I dalje je najpovoljnija epidemiološka situacija u južnom regionu Crne Gore, gdje je zabilježen pad indikatora obolijevanja 14-dnevne kumulativne incidencije na 100 000 stanovnika, ispod 100", naveo je Galić.
Južni region, kako ističe, zemlje bilježi standardan pad u indikatorima obolijevanja i region je sa najmanje aktivnih slučajeva.
"U odnosu na indikatore obolijevanja u zemljama regiona u aprilu i maju, Crna Gora bilježi bolju epidemiološku situaciju od Hrvatske, trenutno približno Srbiji. U odnosu na zemlje čija je bitna grana ekonomije turizam Crna Gora tokom aprila i maja mjeseca ima povoljnije vrijednosti indikatora obolijevanja od Kipra, Hrvatske, Grčke i Turske , a približno Italije i Španije", poručio je Galić.
Zauzeno manje od 25 odsto kapaciteta u KCCG
Direktor Interne klinike Kliničkog centra Crne Gore dr Đorđe Krnjević kazao je da je posljednje tri sedmice primjećen značajno manji broj hospitalizacija sa najtežom slikom.
"Trenutno što se tiče Crne Gore ima preko 410 slobodnih mjesta za kovid pacijente", kazao je Krnjević i dodao da je u KCCG 39 pacijenata, od kojih je 15 životno ugroženo.
Kako je istakao zauzeno je manje od 25 odsto kapaciteta u KCCG.
"Nažalost i dalje postoje pacijenti sa teškim oblikom kovidom, ali i pacijente teškim slikama post-kovida što dodatno upozorava na poštovanje mjera", poručio je Krnjević.
Među preminulim i zaraženi prije dva mjeseca
On je naveo da nažalost, broj smrtnih slučajeva ne prati tendenciju pada hospitalizovanih i zaraženih.
"Naime, dosta smrtnih slučajeva koji se privaljuju ovih dana su pacijenti koji su hospitalizovani prije mjesec i po ili čak dva mjeseca, ranije kada smo imali lošiju epidemiološku sitaciju. Većina njih nijesu novozaraženi pacijenti", kazao je Krnjević.
Kako pojašnjava tek ako se tendencija smanjena hospitalizovanih nastavi imaćemo, kako kaže, i pad u broju preminulih.
"Tek ćemo za nekih 15 do mjesec dana imati i taj benefit u broju smrtnih slučajeva", poručio je dr Krnjević i dodao da u prosjeku liječenje traje dvije do tri sedmice.
"Međutim imamo i veliki broj pacijenata koji su kod nas i duže od dva mjeseca. Imali smo i pacijente koji su bili hospitalizovani i tokom pet mjeseci, tu se prije svega radi o pacijentima koji su oboljeli od malignih bolesti", poručio je Krnjević.

Izvor: RTCG

Foto: gov.me

Podijeli na: