Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.01.2021
1227

NIKČEVIĆ ZA RADIO ŠKOLU: OPISMENJAVANJE MLADIH U DIGITALNOM DOBU JE PRIORITET

Producentkinja Marija Nikčević je, gostujući danas u emisiji “Radio škola” kaže da je opismenjavanje mladih u digitalnom dobu od krucijalne važnosti za njihovo odrastanje i budući razvoj.

“Roditelji s tim u vezi, moraju biti svjesni mnogobrojnih opasnosti s kojima će se djeca suočavati kako budu rasla i razvijala se i kako budu utirala svoj put kroz život. Upravo oni snose odgovornost da pripreme mlade ljude za sva iskušenja koja im neminovno predstoje, ali imaju i dodatni zadatak da ih od najranije dobi pripreme,ne samo za fizički, nego i za digitalni svijet, da ih obrazuju kako za život onlajn, kao i za život oflajn”, rekla je Nikčević.

Postoje, navodi, tri vrste roditelja.

“U prvu grupu spadaju oni koji žele spriječiti loš uticaj digitalnog orkuženja i brane im bilo kakve aktivnosti na internetu, zatim, mentori koji edukuju djecu i otvoreno sa njima razgovaraju, što je negdje i najbolja opcija, međutim, postoje i takozvani prepuštači, koji nisu dovoljno osviješćeni na temu opasnosti koje vrebaju djecu i mlade u digitalnom svijetu. Ova posljednja grupa roditelja svakako svojim nečinjenjem najviše može naškoditi svojoj djeci”, smatra Nikčević.

Posebno je značajno, navodi, da roditelji razmišljaju o tome kakvu reputaciju, odnosno digitalni identitet njihova djeca  kreiraju u tom svijetu, sa ili bez njihovog znanja i dopuštenja. Važno ih je naučiti da prepoznaju ko i zašto ih na internetu pohvaljuje, da li im je i koliko to uopšte važno, da o tome otvoreno i bez skrivanja prodiskutuju, ko ih kritikuje i kako da to prihvate, a naročito da li su sposobni odvajati privatne od javnih postova”, poručila je Nikčević.

 

Foto: filmforum.ba

Neke od najvažnijih smjernica za djecu i mlade u digitalnom orkuženju su, napominje, obezbijediti svoj djeci pristup visokokvalitetnim mrežnim resursima, zaštititi ih od rizika na internetu-uključujući zlostavljanje, eksploataciju, trgovinu i izloženost neprikladnim materijalima, zaštititi privatnost i identitet djeteta na mreži, te učiti ih svakodnevno digitalnoj pismenosti kako bi ona bila informisana, angažovana i bezbjedna na internetu.

Podijeli na: