Društvo
NIKČEVIĆ I ĐURAŠKOVIĆ : BROJNIM RADIONICAMA DJECA BLIŽA MORU I TRADICIJI GRADA (AUDIO)
Povodom Dana evropske baštine 2024. održane su edukativno-pokazne radionice pod nazivom ,,Zabacimo udicu”.
Organizator je bio Pomorski muzej Crne Gore iz Kotora, u saradnji sa Kulturnim centrom „Nikola Đurković“ Kotor, Gradskom bibliotekom i čitaonicom, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.
Radionice su osmislile Danijela Nikčević viša bibliotekarka i Dijana Đurašković dokumentaristkinja, zaposlene u Pomorskom muzeju, zaslužne za realizaciju ovih, ali i brojnih drugih radionica namijenjenih djeci.
“Pomorski muzej je institucija usko vezana za kulturnu baštinu, a naš zadatak je da je, ne samo čuvamo, izlažemo, promovišemo, već prenesemo i približimo najmlađoj populaciji. Ideje za radionice nalazimo spontano, vezane su za pomorstvo ili za sam grad. Trudimo se da budu edukativne, pokazne, kreativne, ali i da djeci budu zabavne, da mogu u njima aktivno učestvovati”, kazala je Nikčević.
Prvog dana radionica “Zabacimo udicu” mještanin Mula Ilko Marović govorio je osnovcima o običajima, istoriji i tradiciji ovog ribarskog naselja.
“Pričao je o njegovim dogodovštinama i životu na moru, o muljanskoj fabrici za preradu ribe koja je radila od 1898. do 1918. godine. Govoreći o brojnim postama nekada, uporedio je ribarstvo u prošlosti i danas. Izdvajamo jedan interesantan običaj koji je zaživio samo na Mulu, a bio je prisutan u svim ostalim mjestima Boke Kotorske, to je blagoslov moru. Radi se o običaju koji podrazumijeva da vjernici zajedno sa svojim sveštenikom nakon mise odlaze do ponte ispred župne crkve i tu izgovaraju molitvu za sve ljude koji žive od mora. Predstavljala je i još uvijek je svojevrsni pomen ribarima i pomorcima koji se nisu vratili sa putovanja po moru”, objasnila je Đurašković.
Istog dana upoznale su djecu sa bokeškim izrazima i rječima vezanim za ribanje, pa su se između različitih našle i: ferao, karola, peškafonda, abrumavat, ankora, koča…
Drugog dana radionice ribar iz Dobrote Predrag Matković govorio je djeci o vrstama riba u zalivu, sa posebnim osvrtom na važnost zaštite mora. Djeca su imala priliku da nauče da vežu udicu. Kako naše sagovornice ističu, pokazalo se da od mnogobrojnih ribljih vrsta najviše vole oradu.
Nakon toga bibliotekarske savjetnice Jelena Vukasović i Jasmina Bajo predstavile su djeci kratak izbor književnih djela koja obrađuju teme morskog svijeta i ribanja.
Trećeg dana radionice djeca su isplovila ribarskim brodićem Ivana Krivokapića i oprobala se u ribanju štapom i ,,na karolu”. Planirani dvosatni izlet bio je kratak, jer su djeca uživala u novim zaduženjima. Ulovljene ribe vraćene su u more, pa je to bio pravi sportski ribolov.
Organizovanjem ove i sličnih manifestacija naši mladi sugrađani upoznaju se sa karakteristikama kraja u kome žive, na najbolji način uče da ga vole, čime aktivno učestvuju u očuvanju i promociji kulturne baštine Kotora, Boke Kotorske i Crne Gore.
Sa organizovanjem radionica za djecu započele su 2020. godine.
“Prva je bila Vodimo vas u gusarsku pustolovinu. Uslijedile su Kotorski Pazar okom djeteta, zatim, Novinski članci kao vodič kroz istoriju grada, Mala škola brodogradnje, Jedriti s vjetrom i mnoge druge. Plan je da kreiramo program dječijih radionica koje će biti tokom cijele godine i koje će biti za sve uzraste. Cilj nam je da Pomorski muzej ima poseban sadržaj posvećen mladima i najmlađima”, istakle su Danijela Nikčević i Dijana Đurašković, dodavši da ih posebno raduje što će do kraja godine izdati publikaciju za djecu pod nazivom “Priče iz muzeja” autorke Stanke Brdar.
Cijeli razgovor možete poslušati na linku Radio škola.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor