Društvo
NEŠIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: BIBLIOTEKE SU MJESTA NEFORMALNOG OBRAZOVANJA, NEOPHODNI MULTIMEDIJALNI OBLICI KOMUNIKACIJE
Osigurati kontinuitet rada u gradskim bibliotekama i čitaonicama i ostati dostupan korisnicima kao važna podrška zajednici, pokazalo se nužnim u kriznim vremenima. Tako je nedavno u Kotoru održana radionica pod nazivom “Multimedije u bibliotekama”.
Radionica se realizovala u okviru projekta “Unaprjeđenje znanja i vještina bibliotekara u oblasti digitalizacije-od slike do pretraživosti”, koji se finansira kroz Međunarodni fond za pomoć kulturi i obrazovanju za 2021. godinu Ministarstva spoljnih poslova Savezne Republike Njemačke, Goethe-Instituta u Beogradu i drugih organizacija koje djeluju na polju spoljne kulturne i obrazovne politike.
Voditeljica radionice bila je Mirijana Nešić, bibliotekarska savjetnica na Beogradskoj politehnici, master bibliotekarstva i informatike i članica IFLA AVMS sekcije (sekcije za audio-vizuelnu i multimedijalnu građu).
Za današnju emisiju “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora kaže da je tom prilikom bibliotekare iz primorske regije upoznala sa multimedijalnim oblicima, kao i načinima njihovog kreiranja i mogućnostima korišćenja, u svim tipovima biblioteka.
“Fizička zatvorenost biblioteke ne znači i obustavljanje svih poslova koji se u njoj odvijaju. Zato su od velikog značaja razni multimedijalni oblici, kao što su video tutorijali, elektronski posteri, dinamična interaktivna prezentacija, audio/video trejleri za knjigu i mnogi drugi. Kroz interaktivan pristup, polaznici su, nakon teorijskog dijela, učili kako da naprave, koriste i podijele neki od kreiranih sadržaja. Bilo je zanimljivo, a prema riječima učesnika i veoma dragocjeno iskustvo”, pojasnila je Nešić.
Moderan korisnik, napominje, traži brzu, dinamičnu informaciju, onu koju dobije, ali i koja funkcioniše na klik.
“U današnje vrijeme manje se čita klasična literatura, ali je činjenica da smo stalno online i da tokom čitavog dana nešto pretražujemo. S tim što čitanje više nije lineralno, već hipertekstualno, hipermedijsko. Čitamo, recimo, neki tekst online, potom u sredini kliknemo da provjerimo neki termin koji nam nije poznat ili sasvim jasan i tako odemo na jedan, pa na drugi sajt i pažnja nam je potpuno odvučena na drugu stranu. Zato želimo da, upravo uvođenjem multimedijalnih alatki, a kroz promociju čitanja, mladima pomognemo kako bi fokusirali svoju pažnju”, navodi Nešić.
Savremene biblioteke su, dodaje, centri neformalnog obrazovanja.
“Imala sam priliku da posjetim biblioteke naprednijeg koncepta od našeg, u Austriji, Švedskoj, Njemačkoj. Tamo možete naučiti sve što poželite, isprobate virtuelne programe, čitate knjige sa većim fontom, možete naučiti da montirate klipove, radite u raznim elektronskim servisima, pokrenete biznis, čak i da šijete. I sve to možete iskoristiti uz besplatnu, člansku kartu. Bibliotekari su veoma obrazovani ljudi i znaju da upute korisnike. Tu su za njih i građani/ke moraju biti svjesni toga, te biti slobodni da pitaju što god ih interesuje”, rekla je Nešić, uz podsjećanje da je prioritet osnaživanje i podizanje medijske i digitalne pismenosti mladih.
Ovonedjeljno izdanje emisije uređuje i vodi Sanja Čavor, a repriza je na programu u 19.30.