Društvo
NAUČNICI INSTITUTA ZA BIOLOGIJU MORA UČESTVOVALI NA KONFERENCIJI O ZAŠTITI PRIRODE
Tekst: Biljana Marković
Foto: IBM Kotor
Istraživači Instituta za bilogiju mora (IBM) Kotor učestvovali su na naučnoj konferenciji pod nazivom „Zaštita prirode i životne sredine, stanje, značaj i perspektive“.
Skup, koji je minule sedmice održan u Nacionalnom parku „Prokletije“, organizovala je Agencija za zaštitu životne sredine (AZŽS) povodom obilježavanja 15 godina svog postojanja i 32 godine od proglašenja Crne Gore ekološkom državom.
Po riječima učesnika konferencije, naučnog savjetnika u Institutu, dr Aleksandra Joksimovića, na skupu je predstavljeno preko 150 referata koji su se odnosili na temu zaštite životne sredine i valorizacije i očuvanja resursa, posebno onih koje Crna Gora ima.
„Poruke su bile jasne - da moramo što hitnije raditi na očuvanju na naše prirode, na pripremi Crne Gore za budući period ekološkog turizma. Kada se probiju svi putevi i kada se sredi infrastruktura, moramo onda voditi računa da ne dođemo opet u situaciju betonizacije tih predivnih predjela, nego da se svi smještajni i hotelski kapaciteti grade u skladu sa prirodom, ako to možemo da ispoštujemo. Neophodna je edukacija mladih naraštaja, radionice, svakodnevna priča o tome zašto moramo čuvati pririodu i našu lijepu Crnu Goru koja je jedna od najljepših država na svijetu“, konstatuje Joksimović.
Osim značaja očuvanja biodiverziteta i prirode, na konferenciji je akcentovan i značaj školovanja budućih kadrova koji će se time baviti.
Među više od 150 učesnika iz zemlje i regiona naučnici kotorskog Instituta dali su svoj osvrt na klimatske promjene i nove vrste rakova i riba, mogućnost korišćenja plavog raka u ishrani, važnost određenih zaštićenih tipova staništa u Bokokotorskom zalivu, ali i na mogućnost smanjenja oštećenja morskih livada primjenom tzv. eko-bova.
„Kolege iz Instituta su dale doprinos u dijelu zaštićenih morskih područja i biodiverziteta našeg mora i Jadrana. Povezali smo i opasnost od klimatskih promjena i ulaska novih vrsta riba, rakova i drugih organizama, tako da smo osim te priče sa kopna svoj doprinos dali i sa stanovišta mora i okeana“, kazao je Joksimović.
On je izrazio nadu da će ovakva i slična razmjena iskustava doprinjeti boljoj saradnji naučnih i administrativnih institucija na opštinskom, državnom i regionalnom nivou, a u cilju očuvanja životne sredine i razvijanja ekološke države.
Na konferenciji su učestvovale i naučne savjetnice u Institutu dr Vesna Mačić i dr Slavica Petović, zatim viša naučna saradnica dr Olivera Marković, kao i saradnik u istraživanju Nikola Đorđević.