Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

06.10.2023
1269

NAUČNI SKUP BOKA U OGLEDALU ISTORIJSKOG NASLJEĐA OKUPIĆE DVADESET UČESNIKA

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Naučni skup “Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa”, u organizaciji NVO Matica Boke i Saveza Srba iz Crne Gore - Beograd, biće održan sjutra i prekosjutra u Kotoru, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare.

Glavni povod za održavanje skupa su, kako je naglasio akademik Slavenko Terzić, dvije godišnjice - 210 godina od usvajanja Deklaracije o ujedinjenju Boke i Crne Gore i 175 godina od održavanja Narodne skupštine Bokelja 1848. godine na Prčanju.
“Pored godišnjica postoji i potreba da se dublje sagleda istorija Boke koja je vrlo bogata, složena i slojevita”, rekao je Terzić.

Precizira da će na skupu biti 20 učesnika iz Boke, Nikšića, Podgorice i Beograda - istoričari, filolozi, istoričari književnosti, etnolozi, književnici publicisti i filozofi. 

Materijali sa konferencije biće objavljeni u posebnom zborniku pod istim naslovom “Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa”.


Terzić je izrazio uvjerenje da će skup proteći “u dobronamjernom, razložnom i tolerantnom tonu”, naglasivši da je istorija Boke Kotorske bogata i duga.


“Boka je samo od 1797. do 1814. godine promijenila pet gospodara i pet uprava- Mletačka Republika, Austrija, Rusija, Francuska, pa opet Austrija. Od 1814. do 1918. godine je bila u sastavu Austrije, potom Austrougarske. Dakle, kulturni identitet Boke je vrlo slojevit. Vjekovima se nalazila na susretu kultura i civilizacija, bila je vrlo otvorena i prema moru i prema kopnu. Boka je svakako dala vrlo značajan doprinos srpskom nacionalnom pokretu u cjelini, a naročito u 19. i početkom 20. vijeka”, konstatovao je Terzić.

Dvije pomenute godišnjice, kako je ocijenio dr Mašan Ercegović, najznačajnija su dva događaja u novovjekovnoj istoriji Boke.

“Možda u širem smislu, čak i od raspada Srpske srednjovjekovne države krajem 14. i početkom 15. vijeka. Smatram da iz dokumenata koji nam stoje na raspolaganji povodom ova dva događaja, bi mogao da se koncipira jedan nacionalni program koji je mogao, po mom subjektivnom utisku, da posluži kao program oslobođenja svih južnoslovenskih naroda u 19. vijeku. Bio je toliko koncizan, sadržajan, zreo, politički definisan i potpuno istorijski saglasan sa zahtjevima vremena i zahtjevima naroda”, rekao je Ercegović.

Mišljenja je da se radi o bitnoj naučnoj konferenciji koja treba da podsjeti sadašnju generaciju Bokelja na ono što su, kako je kazao, njihovi preci zrelo, odgovorno i istorijski mislili, ostvarivali i branili.

“Na to treba da budemo ponosni i da za vlastitu poziciju u novom vremenu tražimo inspiraciju upravo u tom istorijskom nasljeđu”, poručio je Ercegović.

Obratio se i predsjednik podružnice Matice Boke za Tivat, Ivan Starčević.

“Podržavamo sve ovakve skupove i zahvaljujemo na naporu i volji da se ovaj organizuje”, rekao je Starčević.

Finansijsku potporu za organizaciju naučnog skupa koji će, kako se čulo na konferenciji, koštati od šest do osam hiljada eura, obezbijediće četiri bokeljske opštine.     

Podsjetimo, svečano otvaranje predviđeno je sjutra, sa početkom u 10 časova, u skupštinskoj sali Palate Bizanti.


 

Podijeli na: