Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

30.05.2024
1259

NASTAVAK 23. SJEDNICE SO KOTOR U TOKU: NAKON DVA SATA DISKUSIJE USVOJEN GODIŠNJI PROGRAM OBAVLJANJA KOMUNALNIH DJELATNOSTI GRADSKOG VODOVODA ZA 2024. GODINU

Tekst: Sanja Čavor/Biljana Marković
Foto: Radio Kotor/B.M.

DOO “Vodovod i kanalizacija Kotor” u ovom momentu, nema dugovanja prema dobavljačima i povjeriocima, a vodosnabdijevanje na području opštine odvija se redovno. To je danas, u nastavku 23. sjednice Skupštine Opštine (SO) Kotor, kazao direktor Đuro Marković.
Usvajanju godišnjeg programa obavljanja komunalnih djelatnosti za ovu godinu prethodila je dvočasovna diskusija. Direktor Marković je saopštio da je ovo Društvo u prošloj, nakon dugo godina, pozitivno poslovalo.  
Prošlogodišnja dotacija od strane Opštine Kotor, koju upućuju Regionalnom vodovodu Crnogorsko primorje DOO iznosi 250.000 eura. Ove godine, kaže, uplaćen je isti iznos, plus 150.000 eura za nedavno obnavljanje voznog parka.
“Od 1. juna, kako je predviđeno ugovorom, preuzimaće dodatnih 80 sekundnih litara vode iz Regionalnog vodovoda”, kazao je Marković, podsjetivši da im je to Društvo povećalo cijenu vode za 15 odsto, što je otežavajuća stavka za njihovo poslovanje. Dodatni problem predstavlja i izgradnja bulevara Tivat-Jaz, a infrastruktura ovog Društva je zbog toga “svakodnevno ugrožena”.
On se još jednom osvrnuo na nesavjesno ponašanje pojedinaca koji vrlo često, tokom izvođenja radova na svojim parcelama, oštete vodovodne cijevi i za naredni period najavio strožije kažnjavanje počinilaca. Podsjetio je da 97 odsto građana/ki redovno izmiruju svoje obaveze i apelovao na one koji to ne čine, da budu agilniji, budući da se gradski Vodovod uglavnom finansira od plaćenih računa za utrošenu vodu.
On je istakao da im je Pošta Crne Gore povećala cijene usluga, najavivši da će 3. juna biti raspisan tender za poštanske usluge, a ukoliko se niko od ponuđača ne prijavi, inkasanti će domaćinstvima ubuduće dostavljati račune za utrošenu vodu. 
Odgovarajući na pitanje odbornika Ilije Mlinarevića (DPS), Marković je kazao da su gubici na vodovodnoj mreži 30. aprila ove godine na mjesečnom nivou iznosili 73 do 74, a na godišnjem 77 odsto, što je, napominje, pomak u odnosu na raniji period. Precizirao je da je od ukupnih gubitaka na godišnjem nivou, 40 odsto na mreži, a ostatak se odnosi na objekte koji nisu u evidenciji, pa je iz tog razloga onemogućeno mjerenje potrošnje vode.  
Marković je, na pitanje odbornika Ljubenka Borovića (SNP), kazao da je Vodovod u prvoj polovini 2021. i 2022. godine imao privremene cijene vode koje formira Regulatorna agencija. Poslovanje, ne samo kotorskog, nego i ostalih vodovoda u državi je otežano, jer su te cijene vode neodržive.
“Pored svih inflacija, nama je cijena vode sada niža, nego što je bila prije deset godina”, podsjetio je on.
U decembru je na snagu stupio novi granski kolektivni ugovor za komunalne djelatnosti, pa je u skladu sa istim, Vodovod pristupio uvećanju zarada zaposlenih.  
Javna česma na Pjaci kod crkve Blažene Ozane je stavljena u funkciju, u Orahovcu takođe, a narednih dana biće postavljena i javna česma kod Centra za socijalni rad, na Gurdiću. Iz Savjeta Mjesne zajednice (MZ) Dobrota još uvijek nije upućen zahtjev za postavljanje javne česme, ali je gradski Vodovod spreman da u tom smislu mještanima/kama izađe u susret.
Odbornik Zoran Mrdak (DPS) interesovao se kanalizacioni sistem Kotor-Trašte, čija je dužina 3,6 kilometara, a koji je, kaže, oštećen.
“Od toga se koristi 1,7 kilometara, pa pitam, da li to zahtijeva dodatne aktivnosti. Kanalizacioni sistem za prečišćavanje otpadnih voda je pušten u rad 2016. godine bez upotrebne dozvole. Zanima me šta je sa kanalizacionim sistemom u Industrijskoj zoni kada znamo da nije u funkciji. Radio je jedno vrijeme i onda bio havarisan”, naveo je Mrdak.
Da kanalizacioni sistem u Industrijskoj zoni funkcioniše, ustvrdio je Marković i najavio mogućnost da firma “Jedinstvo”, koja bi trebala biti izvođač na izgradnji kanalizacionog sistema Prčanj, Stoliv, Perast, istovremeno obavi i radove na sanaciji podmorskog cijevovoda koji je prije par godina prekinut prolaskom kruzera.
Gorući problem Vodovoda i grada je, kako se danas čulo, taj, što prilikom projektovanja bulevara Tivat-Jaz nije uvršteno postavljanje vodovodnih i kanalizacionih cijevi.
“Prije mjesec i po dana projekat je završen i trenutno je kod revidenta. Naš cilj je da vodovodna i kanalizaciona cijev budu postavljene u trup puta bulevara i one bi bile spojene kod kružnog toga. Na taj način bismo riješili ovaj veliki problem i građanima/kama Grblja obezbijedili vodonabdijevanje, a ujedno bi se riješio i problem septičkih jama”, poručio je Marković.
Zamjena vodvodnih cijevi na dionici Lipci-Risan, mogućnost postavljanja kontrolinih vodomjera, te održavanje kružnog toga na Lipcima, su bile teme koje su zanimale odbornika Špira Vulovića (Demokrate), a odbornika Dejana Dudića (Demokrate) održavanje javne česme na Kavalinu i analiza kvaliteta vode. Dodajući da su prisutne žalbe građana/ki na zapušteno stanje oko crpnih stanica u tom dijelu grada, izrazio je zadovoljstvo saradnjom Društva i MZ Dobrota 2.
Odbornik Vido Drašković (LP) je rekao da je godišnji program veoma ambiciozan, te da će o njegovoj realizaciji odlučivati “neki drugi sastav”, uz pitanje da li preduzeće ima dugoročnu strategiju poslovanja i razvoja.
Poptredsjednik Opštine Kotor Nebojša Ševaljević je saopštio da je intencija lokalne uprave da DOO “Vodovod i kanalizacija” Kotor i DOO “Komunalno Kotor” za nekoliko godina budu samoodrživa preduzeća.      
U obrazloženju godišnjeg programa kotorskog Vodovoda se navodi da su prihodi od vode (2,069,566 eura), kao i prihodi od kanalizacije (228.295 eura) manji od planiranog iznosa za 2023. godinu, prije svega, zbog primjene privremenih cijena komunalnih usluga koje su za 10% umanjene u odnosu na cijene vode u decembru 2022. godine. Prioritetan zadatak Društva je smanjiti zahvaćenu količinu vode u sistemu, istovremeno povećavajući fakturisane količine vode potrošačima. Zamjena distributivne mreže i rješavanje tehničkih gubitaka su takođe ciljevi Društva. Prihod od vode za domaćinstva u ovoj godini planiran je na iznos od 1.477.197 eura, a za pravna lica 789.531 eura. Prihod od kanalizacije za domaćinstva u ovoj godini planiran je u iznosu od 227.415 eura, a za pravna lica 73.877 eura.
Budžetske ustanove su za sada, kako se čulo, najveći potrošači. Prihodi od usluga, koji se odnose na sredstva koja Opština Kotor prenosi na ime pokrića troškova prevoza vode za bezvodna područja, planirani su u iznosu  od 75.000 eura, od vodovodnih 130.000 eura, a kanalizacionih priključaka 4.000 eura.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim djelatnostima (od 06.12.2019. godine) predviđeno da se u narednom periodu od pet godina, od dana stupanja na snagu ovog zakona, izjednače cijene komunalnih usluga za sve korisnike (građane/ke i pravna lica). 

Uskoro opširnije...

Podijeli na: