Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.12.2021
1696

NAGRAĐENA NAUČNICA DR VESNA MAČIĆ: NAJBITNIJE DA SMO ZAŠTITILI ZLATNE KORALE I PROGLASILI ZAŠTIĆENA PODRUČJA U MORU

Zaštita zlatnog korala u Bokokotorskom zalivu, proglašenje  zaštićenih područja u moru (Platamuni i Katič), kao i mogućnost da Vlada 30. decembra to isto uradi i sa lokalitetom Stari Ulcinj, najvažniji su rezultati naučnih aktivnosti na koje ukazuje dr Vesna Mačić sa Instituta za biologiju mora (IBM). 

Na svečanosti Univerziteta Crne Gore (UCG) Mačić je dodjeljena godišnja nagrada za poseban doprinos razvoju naučno-istraživačkog,  umjetničko-istraživačkog rada i međunarodnom pozicioniranju Univerziteta.

 “Izučavanje mora trebalo bi da bude značajnije i da onda ti naši rezultati imaju primjenu u društvu i da sve što mi radimo ne radimo da bi objavili naučni rad, nego da naši rezultati imaju svrhu u poboljšanju našeg društva,  ukupnog napretka i države i civilzacije”, kazala je tim povodom Mačić za Radio Kotor.

 Nagrada je, dodala je, potvrda prethodnog i motiv za dalji rad. 

“Međutim, moram reći da za izučavanje mora, iako je to pojedinačna nagrada, zapravo predstavlja zaslugu svih mojih kolega, prije svega u IBM-u, kao i u drugim institucijama u zemlji i inostranstvu sa kojima sarađujem.

Izučavanje mora je zaista kompleksno i to jedan čovjek ne može da radi na neki uspješan način. Mislim da smo mi u IBM-u pokazali jednim velikim brojem projekata, prije svega koji su finansirani iz stranih fondova, da doprinosimo izučavanju mora, poznavanju organizama, promovisanju nauke i na kraju očuvanju tog bogatstva koje imamo u moru. Ove godine ja sam zaista imala neke dobre rezultate u smislu objavljivanja naučnih radova i citiranosti od strane drugih istraživača, ali je nekako najvažanije što smo ove godine zaštitili zlatne korale u Bokokotrskom zalivu i što je ove godine došlo do proglašenja zaštićenih područja u moru Platamuni i Katič. Po nekim mojim informacijama Vlada će 30. decembra proglasiti Stari Ulcinj kao treće zaštićeno područje u moru. To je zaista nešto na čemu sam ja dugi niz godina, praktično poslednjih 15-tak godina, radila kroz razne projekte sa raznim partnerima, a u čemu su ostvareni rezultati upravo u cilju zaštite našeg mora”, kazala je Mačić. 

Za zaštitu mora smatra das u ovaj termin ponekad shvata prilično površno. 

“Možda nismo dovoljno svjesni da smo sa morem povezani na različite načine. Ne samo kao nešto što nam je turistička grana i nudi neke ekonomske mogućnosti, već prosto kao jedan ogroman resurs za neke nove sirovine, za balansiranje i klimatskih promjena i brojne druge stvari, tako da bi jednostavno i to izučavanje mora trebalo da bude značajnije i da onda ti naši rezultati imaju primjenu u društvu. Da sve to što mi radimo ne radimo da bi objavili  kao naučni rad, nego da naši rezultati imaju svrhu u poboljšanju našeg društva, ukupnog napretka države i civilzacije... ", kazala je dr Mačić.  

Rektor UCG, Vladimir Božović, kazao je na svečanosti da su naučni i pedagoški rezultati profesore i profesorice preporučili za prestižnu nagradu, ali to što su ih odabrale kolege govori, kako je rekao, o ugledu među onima sa kojima dijele radni prostor i vrijeme. 

„Stoga, a posebno u okolnostima u kojima živimo, dobiti nedvosmislenu podršku kolega je izuzetan uspjeh, po mom mišljenju ne manji od onog zbog kog smo se danas okupili. Uz vašu pomoć, uz vaš predan rad, UCG je već ostvario puno. Naravno, naše ambicije nisu da ostanemo tu gdje smo sad. Prvo moramo iskreno i objektivno pogledati put sebe i utvrditi koliko mi zaista možemo. To se u savremenoj univerzitetskoj leksici naziva - samoevaluacija. Kako kaže pisac: Kad se mnogo hoće, a malo može, onda ste svima dužni i krivi, i stalno ste u laži. Zato je važno da osvješćeni u  odnosu na sopstvene mogućnosti idemo koracima srazmjernim našim moćima, ali energično i uporno naprijed“, poručio je Božović.

Nagrađeni su: prof. dr Rifat Alihodžić sa Arhitektonskog fakulteta, dr Velibor Spalević sa Biotehničkog fakulteta, prof. dr Maja Baćović sa Ekonomskog fakulteta, dr Miloš Brajović sa Elektrotehničkog fakulteta, doc. Dušan Kasalica sa Fakulteta dramskih umjetnosti, prof. dr Milena Jovićević sa Fakulteta likovnih umjetnosti, prof. dr Saša Knežević sa Fakulteta političkih nauka, doc. dr Ilija Moric sa Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, prof. dr Milica Vuković Stamatović sa Filološkog fakulteta, prof. dr Marijan Premović sa Filozofskog fakultet     a, doc. dr Slobodan Živaljević sa Građevinskog fakulteta, prof. dr Radoje Vujadinović sa Mašinskog fakulteta, prof. dr Saša Raičević sa Medicinskog fakulteta, prof. dr Mira Vukčević sa Metalurško-tehnološkog fakulteta, prof. Marija Đurđević Ilić sa Muzičke akademije, prof. dr Špiro Ivošević sa Pomorskog fakulteta, prof. dr Vladimir Savković sa Pravnog fakulteta, dr Radenko Šćekić sa Istorijskog instituta, dr Vesna Mačić sa Instituta za biologiju mora.

(Foto - Vesna Mačić)

Podijeli na: