Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.12.2022
430

NA POMORSKOM FAKULTETU OTVOREN PROSTOR ZA PREZENTACIJU PODVODNE KULTURNE BAŠTINE U VIRTUELNOJ REALNOSTI

Na Pomorskom fakultetu danas je organizovano svečano otvaranje prostora, adaptiranog za prezentaciju podvodne kulturne baštine u virtuelnoj realnosti. Riječ je o završnom događaju u okviru projekta “Zaštita podvodnog nasljeđa kroz digitalizaciju i valorizaciju kao novi oblik turističke ponude”-WRECKS4ALL (HR-BA-ME475). 

Prezentaciju o ostvarenim rezultatima održao je rukovodilac projekta prof. dr Danilo Nikolić. On je govorio o prekograničnoj saradnji partnerskih institucija i organizacija na projektu, koracima implementacije i izlaznim rezultatima u zemljama učesnicama. 

,,WRECKS4ALL projekat implementira pet partnera, iz Crne Gore Univerzitet Crne Gore/Pomorski fakultet Kotor (koordinator projekta) i Turistička organizacija Opštine Bar, iz Hrvatske Sveučilište u Splitu/Pomorski fakultet i Hrvatski pomorski muzej Split i iz Bosne i Hercegovine Turistička zajednica Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije. Nakon više od dvije godine uspjeli smo da realizujemo očekivane ciljeve projekta i zajedničkom inicijativom doprinesemo jačanju turističke ponude zasnovane na podvodnom kulturnom nasljeđu regije Istočnog Jadrana kroz prekogranično upravljanje, zaštitu, promociju i održivu valorizaciju podvodne kulturne baštine. Adaptirane prostorije poput ovih na Pomorskom fakultetu u okviru projekta otvorene su prošle sedmice u Splitu i Mostaru”-kazao je između ostalog Nikolić. 

Prisutnima se obratila i zamjenica šefa za kooperaciju delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Liselotte Isaksson, a putem Zoom aplikacije seketarka UNESCO-a dr Ulrike Guerin. 

U ime uprave za zaštitu kulturnih dobara govorio je Balša Perović.

,,Podvodna arheologija predstavlja najmanje istražen segment zaštite crnogorskog kulturnog nasljeđa i nadam se da će ovaj projekat to promjeniti. Implementacijom projekta Crna Gora je dobila jednu referentnu naučno-istaživačku instituciju koja će na profesionalan načion se baviti istraživanjem podmorja i podvodnom arheologijom. Značajna je i činjenica da će nakon svakog završenog istraživanja dokumentacija biti dostavljena Upravi za zaštitu kulturnih dobara čime će se unaprijediti zaštita podmorja što predstavlja veoma bogat a malo istražen segment crnogorske kulturne baštine”- navodi Perović. 

Podvodni arheolog Darko Kovačević zatim je predstavio akcioni plan za upravljanje podvodnim kulturnim nasljeđem, model destinacijskog menadžmenta i govorio o regionalnom uticaju projekta na sve aktere u lancu ronilačkog turizma. 

,,Istrazivanje podvodne kulturne baštine je jedno od najizazovnijih, a implementacija različitih politika i strategija vezanih za podvodnu kulturnu baštinu je takođe izazovno jer se radi o baštini koju većina stanovništva ne može da vidi.Nju mogu da vide samo ronioci i eventualno ribari koji zakače svoje mreze i podignu u njima nešto na palubu, a ostatak stanovništva ima utisak da je to nešto apstraktno, da su te olupine negdje duboko. Takođe i ljudi koji su zaposleni u institucijama imaju veliki problem da se povežu sa podvodnom kulturnom baštinom i da je razumiju jer je prilično nedostupna”- kaže Kovačević. 

Prezentaciju modela za virtuelnu realnost održao je Anes Lekić iz podgoričkog Studija Laso, a on je tom prilikom i predstavio regionalnu mapu za ronjenje. 

Nakon svečanog otvaranja prisutni su obišli prostorije laboratorije za podvodna istarživanja i imali priliku da kroz VR naočare pogledaju olupina koje se nalaze u Jadranskom moru. 

Moderatorka programa bila je dr Maja Škurić. 

Tekst i foto: Tamara Vuković 

Podijeli na: