Društvo
NA MEĐUNARODNOJ NAUČNOJ KONFERENCIJI O POMORSTVU AUTORI IZ VIŠE OD 20 ZEMALJA
Na „3. Kotorskoj međunarodnoj naučnoj konferenciji o pomorstvu“, koja će se u organizaciji Pomorskog fakulteta Kotor, a u okviru Programa proslave Dana opštine Kotor, održati od 26. do 30. novembra, učestvovaće autori iz više od 20 zemalja, sa preko 90 radova.
Gostujući u današnjoj emisiji Radio Kotora „Život je more“, prof. dr Špiro Ivošević sa Pomorskog fakulteta Kotor, naveo je i da je ova visokoškolska obrazovna ustanova imala intezivnu međunarodnu saradnju ove godine, te se učlanila u Međunarodnu asocijaciju pomorskih univerziteta, gdje je, kaže, imala prostora da promoviše konferenciju i svoje aktivnosti.
“To nas je dovelo do toga da imamo autore iz preko 20 zemalja, 91 prijavljeni rad, u 21 različitoj kategoriji. Što se tiče država učesnica, najviše ima radova iz Crne Gore i Hrvatske, prije svega naših kolega iz Dubrovnika, Splita, Zadra i Rijeke koji nas tradicionalno podržavaju u svim ovim aktivnostima, ali bih istakao i značajan broj autora iz Srbije. Posebna podrška dolazi iz Beograda sa Mašinskog fakulteta, smjera brodogradnje i našeg uvaženog kolege prof. Nikole Momčilovića. On će dovesti sedam studenata, koji su spletom okolnosti većinom iz Boke Kotorske, a koji će dovesti te brodove i pustiti u pogon ispred Pomorskog fakulteta. To je jedna posebna aktivnost i podrška naših kolega”, saopštio je Ivošević, inače “editor” predstojeće konferencije.
Kako dodaje, autori radova su nadalje iz Poljske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Gruzije, Grčke, Ujedinjenog kraljevstva, Rumunije, Južnoafričke Republike, Italije, Bugarske, Turske, Litvanije, Ukrajine, Njemačke, Holandije, a očekuje se i učešće koleginice iz Indije.
“Do sada nismo imali brojniju konferenciju po pitanju broja autora i država koje su uključene, što nam prilično imponuje. Takođe, ako pogledamo strukturu i analizu prijavljenih radova, to je nešto što je u skladu sa strategijom Evropske unije”, kaže Ivošević.
Podsjeća da je Pomorski fakultet učestvovao na konferenciji Asocijacije pomorskih univerziteta u Helsinkiju i Štokholmu, te imao priliku da se upozna sa trendovima na međunarodnom tržištu.
“Da su digitalizacija, dekarbonizacija, automatizacija, energetska efikasnost, zaštita morske sredine i plava ekonomija u stvari ključne teme koje su danas najprivlačnije za autore i za aktivnosti koje se odvijaju na pomorskom tržištu. Kada uporedimo te glavne teme sa ovim temama i brojem radova koji su prijavljeni, upravo nekako u potpunosti imamo podudaranje”, kazao je Ivošević. Navodi da je skoro 20 prijavljenih radova iz pomorske ekologije i plavog rasta, dakle pomorskog inženjestva, iz sigurnosti i bezbjednosti u pomorstvu, pomorske navigacije, edukacije.
“Međutim, ono što je posebno značajno istakao bih autonomne brodove, informacione tehnologije, vještačku inteligenciju, primjenu robotike, tako da biće interesantno za sve učesnike konferencije, a i za one koji su već sada iskazali zainteresovanost i dali podršku. Prije svega mislim na pomorsku privredu i pomorske subjekte, udruženja pomoraca”, zaključuje Ivošević.
Biljana Marković