Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.05.2024
613

NA BRODU JADRAN REALIZOVANA PRAKTIČNA NASTAVA ZA 48 STUDENATA POMORSKOG FAKULTETA

Za 48 studenata Pomorskog fakulteta Kotor podijeljenih u dvije grupe, ove sedmice organizovana je praktična obuka na školskom brodu “Jadran”.

Kako je za Radio Kotor kazao prodekan za nastavu doc. dr Stevan Kordić, praktična nastava je uspješno realizovana u saradnji sa Mornaricom Vojske Crne Gore, a komandant Mornarice, kapetan fregate Milan Jevtović je održao predavanje drugoj grupi studenata.

,,Ovom prilkom organizovana su dva putovanja od 13. do 15. i od 15. do 17. maja. U prvoj grupi je bilo 29, a u drugoj 19 studenata tehničkih smjerova koji su vezani za pomorstvo- Nautika i pomorski saobraćaj, Brodomašinstvo i Pomorska elektrotehnika. Tokom plovidbe organizovana je obuka, upoznavanje sa samim brodom i aktivnosti koje nisu striktno stručne, ali koje podrazumijevaju život na brodu. Tako da su naši studenti imali priliku da se susretnu sa jednim od najznačajnijih brodova za obuku pomoraca, školskim brodom Jadran”- istakao je Kordić.

Kako dodaje, veliki je interes Pomorskog fakulteta za korišćenje broda Jadran za praktičnu obuku studenata.

,,Veoma smo zahvalni Ministarstvu odbrane i Mornarici Vojske Crne Gore što su nam bili sigurni partneri u ovoj, za nas veoma važnoj praktičnoj obuci. Imali smo ova dva kraća krstarenja, odmah nakon postavljanja snasti, tako da smo veoma zahvalni posadi koja je uspjela sve brzo da montira, pa da smo mi mogli da obavimo ova putovanja, a uskoro se nadamo i narednim plovidbama, zasigurno očekuje nas još krstarenja školskim brodom Jadran”- kazao je Kordić za Radio Kotor.

Osim doc. dr Kordića koji je bio i koordinator praktične nastave, sa studentima su na brodu bili rukovodilac studijskog programa Brodomašinstvo dr Sead Cvrk kao i laboranti mr Ivan Mraković, Đorđe Nedeljkov i Željko Hercegovac, a sa prvom grupom ukrcale su se i dvije studentkinje nautičkog smjera Pomorskog fakulteta iz poljskog grada Gdinje, sa kojim sarađuje Pomorski fakultet Kotor.

Kako je za Radio Kotor kazao kapetan duge plovidbe, mr Ivan Mraković, studenti smjera Nautika i pomorski saobraćaj, imali su priliku da znanje usvojeno tokom nastave primjene u praksi.

,,S obzirom da smo plovili u teritorijalnim vodama Crne Gore i da je vidljivost bila dobra, fokus smo stavili na terestričkoj navigaciji, odnosno metodama određivanja pozicije terestričkim putem. Studenti su radili na pomorskim kartama, smjerali objekte i određivali pozicije- istovremenim smjeranjem, smjeranjem u razmaku vremena, primjenjivali su metode zbrojene pozicije, a uz sve to naročito za studente druge i treće godine, fokusirali smo se na upotrebu elektronskih karata i RADAR/ARPE, s obzirom da je školski brod Jadran danas opremljen i sa tim sistemima”- pojasnio je Mraković.

On dodaje da su studenti imali priliku da se upoznaju i sa osnovama sigurnosti na moru i realizaciji vježbe Pad čovjeka u more.

,,Osim manevra isplovljavanja i uplovljavanja, studenti su aktivno učestvovali i u pripremi broda za sidrenje, držali su stražu kako u plovidbi, tako i tokom boravka na sidru i učestvovali tokom viranja sidra”, navodi Mraković za Radio Kotor.

Laborant Đorđe Nedeljkov objašnjava da su se studenti smjerova Brodomašinstvo i Pomorska elektrotehnika upoznali sa uređajima pogona, električne energije i ostalim koji su potrebni za plovibu brodom.

,,Osjetili su more i život na brodu sa svim svojim vrlinama i manama, tako da se nadam da su poprilično toga naučili, iako je bilo kratko vrijeme”- navodi Nedeljkov.

On kao nekadašnji član posade ovog broda, dalje podsjeća da je školski brod “Jadran” izgrađen u Hamburgu i da je u tadašnju Kraljevinu Jugoslaviju uplovio 1933. godine.

,,Od prvog dana do 1941. obavlja funkciju školskog broda, zatim je imao više međunarodnih krstarenja od kojih je najznačajnije preko Atlantika gdje je posjetio luke Boston i Njujork i našeg poznatog naučnika Nikolu Teslu, kao krstenje Indijskim okeanom i Crvenim morem kada je u Aleksandriji, brod posjetio tadašnji ambasador Kraljevine Jugoslavije, pjesnik Jovan Dučić, tako da je sama istorija ovog broda veoma interesantna. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je oduzet od strane Italijana, koji su ga poveli u Đenovu, promijenili mu ime i nazvali ga Marko Polo. Do kapitulacije Italije 1943. bio je školski brod Italijanske ratne mornarice. Nakon toga, preuzimaju ga Njemci i odvoze u kanal u Veneciju gdje je potpuno devastiran, nakon čega se 1946. godine vraća u Arsenal Tivat, gdje je bio obnovljen zahvaljujući meštrima koji su tada radili u Arsenalu, a prethodno ovim brodom plovili za Njujork i Boston. Oni brod obnavljaju po sjećanjima, jer nije postojao nacrt. Ponovo je bio namijenjen za obuku kadeta, pitomaca, studenata i srednjoškolaca pomorske struke, tako da do danas plovi sa istom svrhom obuke i promocije svoje države u svijetu”- kaže Nedeljkov.

Kada su u pitanju tehnički podaci, brod je dug 60 m (LOA) širne 8,9 m, ima tri jarbola sa visinom najvećeg jarbola od 39,6 m, ima 12 jedara ukupne površine 1 km2.

Školskim brodom “Jadran” komanduje kapetan korvete Ivan Laković.

Podsjetimo, juče su brod Jadran  posjetili ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović, načelnik štaba Generlaštaba Vojske Crne Gore pukovnik Mitar Klikovac, komandant Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan fregate Milan Jevtović, predsjednici opština Kotor i Tivat, Vladimir Jokić i Željko Komnenović, dekanica Pomorskog fakulteta prof. dr  Tatijana Dlabač i prodekanica za razvoj i komunikaciju doc. dr Zorica Đurović.

 

Tekst: Tamara Vuković

Foto: Stevan Kordić

 

Podijeli na: