Društvo
MORIC: PRIZNANJE UNIVERZITETA ME OBAVEZUJE I OTVARA NOVE MOGUĆNOSTI LIČNOG I PROFESIONALNOG RAZVOJA
Doc. dr Ilija Moric dobitnik je priznanje Univerziteta Crne Gore za postignute rezultate i doprinose razvoju naučno-istraživačkog, umjetničkog i stručnog rada na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u 2021. godini.
Gostujuću u našoj emisiji “Svijet nauke”, Moric je istakao da je riječ o značajnoj nagradi za svakog istraživača, a da je za njega naročito bitna jer se odnosi na godinu u kojoj je dobio zvanje docenta.
,,U 2021. godini sam dobio zvanje docenta doktora, što je prvo naučno zvanje na fakultetu, tako da je ova nagrada došla kao kruna mog uspjeha. Svečanost je upriličena krajem prošle godine, kada su kolege sa svih jedinica Univerziteta Crne Gore dobile nagradu. Ono što je važno napomenuti je da Vijeće svake organizacione jedinice Univerziteta, imenuje koleginicu ili kolegu za koga misle da je tu godinu obilježio svojim radom i zalaganjem, taj prijedlog razmatra Rektorat i dalje odlučuje o dodjeli nagrade. Tako da ovo priznanje smatram kao nagradu od strane kolektiva i zbog toga mi je jako značajno. Takođe mi predstavlja zadovoljstvo što sam se našao u grupi nagrađenih redovnih profesora, jer se ne dešava često da jedan docent, koji je tek na početku naučne karijere, dobije priznanje”- ističe Moric.
On dalje dodaje da se naučnim radom na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo bavi od 2006. godine, tako da - iako je “novi docent”, u naučnom svijetu je već šesnaest godina.
Kada je u pitanju naučno-istraživački rad, kaže da je širok spisak tema kojim se bavi, ali da preferira teme iz oblasi ruralnog turizma.
,, Moje interesovanje za teme o turizmu u ruralnim područjima datira iz vremena magistarskog rada i doktorskog rada i najviše istražujem oblasti ruralnog turizma, ruralnog razvoja i uopšte turizma u ruralnim područjima, ali zavisno od projekata koje radimo na fakultetu. Projekti su jedan od značajnijih segmenata naučnog rada, jer otvaraju dosta mogućnosti, nove teme za naučne radove. Na primjer, jedan od radova koje sam radio prošle godine, tiče se kulturnog turizma i uloga lokalne zajednice u razvoju kulturnog turizma. Mi sa Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, uglavnom biramo projekte koji su vezani za naše područje, a tako nam se otvaraju i interesantne teme za istraživanje”- dodaje Moric.
Na naše pitanje: koliko se teško baviti naučno-istaraživačkim radom i koliko mu vremena “bavljenje naukom oduzima”, objašnjava na primjeru bavljenja maslinarastvom.
,,Paralela između naučnog rada i maslinarstva koje podjednako volim je - kao što je u maslinarstvu, potreban veliki period od sadnje stabala do berbe prvih plodova, što naročito u našem društvu nije popularno, slično je i sa naučnim radom, rezultati dolaze polako. Godinama treba ulagati prije svega u sopstveno obrazovanje u smislu magistrature, doktorata i onda tek kada se doktor - opet ste na početku, veliki je utrošak energije i godina ali, ono što je činjenica je da se poslije dugog vremenskog perioda, to na neki način isplati”- pojašnjava Moric.
On dalje podsjeća da Fakultet za turizam i hotelijerstvo učestvuje u brojnim regionalnim inicijativama.
,, Interesantan međunarodni kongres ruralnog turizma planiran je u drugoj polovini aprila u Cavtatu, gdje je naš Fakultet saradnik u organizaciji. Riječ je o kongresu koji okuplja predstavnike skoro svih fakulteta iz regiona, zatim iz Evrope i šire. Kongresi, konferencije i ostali naučni skupovi su jako značajni zbog razmjene iskustava i znanja”- zaključuje Moric.