Društvo
MLADI UPOZNATI SA PRILIKAMA ZA VOLONTIRANJE U CRNOJ GORI I INOSTRANSTVU
U Omladinskom klubu Kotor danas je održan info dan o prilikama za volontiranje u Crnoj Gori i inostranstvu.
Ovu aktivnost realizuje Ministarstvo sporta i mladih u saradnji sa Kancelarijom za odnose sa mladima (RYCO) Crna Gora, Asocijacijom za demokratski prosperitet (ADP) -Zid, NVO Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore i NVO Naša akcija sa ciljem da se pruže relevantne informacije zainteresovanim mladim osobama.
Predstavnici navedenih organizacija zainteresovanima su približili mogućnosti za uključivanje u različite volonterske aktivnosti, kao i priliku za njihovo učešće u demokratskom životu, odnosno stvaranju uslova da budu aktivni građani /ke uključeni/e u kreiranju i sprovođenju javnih politika.
Na info danu su se mogli čuti primjeri i iskustva volonterskog rada, koji utiču na razvijanje empatije, solidarnosti i brige za opšte dobro.
“Iako smo mlada organizacija učestvovali smo u jednoj važnoj inicijativi vezano za povećanje naknade stipendije i kredita za studente koja je uspješno realizovana 2022. godine ”, kazao je Luka Kažić, koji je sa koleginicom Miljanom Nedović predstavio rad NVO Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore.
Kristina Marić iz NVO “ Naša akcija” objasnila je pojam volonterizma kao mobilizaciju i angažovanje pojedinaca i grupa koji dobrovoljno pristaju da pružaju usluge određenoj populaciji, ali i kao nešto što bogati duh i život onoga koji učestvuje u volonterskom radu. Istakla je da su njihovi volonteri učestvovali u brojnim edukativnim kampovima, akcijama sređivanja okoline, sađenja i pošumljavanja, a jedna od sledećih je čišćenje Skadarskog jezera.
“Jedna od naših aktivnosti je kreiranje prilika za razmjenu iskustava, ne samo u okviru Crne Gore, već u okviru cijelog Zapadnog Balkana. Ovo naglašavam jer imamo svoje lokalne kancelarije ne samo u Beogradu, već i u Skoplju, Prištini, Sarajevu, Beogradu, Tirani i svi zajedno djelujemo i omogućavamo da mladi upoznaju i grade odnose sa vršnjacima iz ostalog dijela regiona. U toku je otvoreni poziv pod nazivom Superškole namjenjen srednjoškolcima. Na školama je da apliciraju, ali posredstvom vas i putem jačanja potrebe mladih da uzmu učešće u ovakvom i sličnim programima možemo da radimo intezivnije na komunikaciji sa profesorima i direktorima škola”, objasnila je Bojana Lalatović programska saradnica Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO).
Ispred ADP – Zid, mladima se obratila Mirela Kalamperović, koja je istakla da je njihova organizacija osnovana 1996. godine.
“Ponekad je teško opisati i dočarati benefite volontiranja. Poznanstva i prijateljstva, lični i profesionalni rast, to je sve ono što vas gradi, jer svaka situacija kroz formalno, neformalno ili informalno obrazovanje vas jača kao osobe. Zid pruža podršku organizacijama ali i mladim ljudima koji žele da se uključe u volonterske aktivnosti koje mi oraganizujemo i nudimo. Neophodno je da na samom početku prođu obuku o volonterskom menadžmentu, upoznaju se sa principima i pravilima volontiranja”, kazala je Kalamperović.
Pored ekološkoh i edukativnih aktivnosti izdvojila je učešće Zid-a u velikim sportskim dešavanjima, posebno podršku organizaciji na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Podgorici gdje je učestvovalo preko 100 volontera.
“Pored lokalnih, nacionalnih volonterskih prilika, jako su interesantne Internacionalne omladinske razmjene koje su dostupne za mlade od 13 do 30 godina koje se odvijaju u timovima i traju od 5 do 21 dan. Omladinske razmjene su dio programa Evropske unije, interkulturalne su jer za cilj imaju povezivanje mladih iz različitih zemalja i regiona koji tokom tog perioda trajanja aktivnosti zajednički rade na određenoj temi. Još jedna prilika za mlade je i Evropski volonterski servis. To je međunarodno volontiranje u trajanju od 2 do 12 mjeseci za mlade od 18 do 30 godina ”, pojasnila je Kalamperović.
Zaključak danšnjeg Info dana bio je da se volontiranjem pomaže drugima, okruženju, ali i sebi.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor/N.J.