Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.01.2020
1385

MITROPOLIT AMFILOHIJE: NEZABILJEŽENO PONAŠANJE PREMA CRKVI U HILJADUGODIŠNJOJ ISTORIJI OVIH PROSTORA

Nakon molebana u kotorskoj crkvi Svetog Nikole mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije je večeras predvodio  litiju oko Starog grada, noseći u ruci krst koji je svojevremeno Crkvenoj opštini u Kotoru poklonio Petar II Petrović Njegoš.

Brojni vjernici stigli su iz svih djelova opštine, a oni iz Risna pješačili su oko 17 kilometara. Učešćem na litijama i molebanima vjernici se sa sveštenstvom protive Zakonu o slobodi vjeroispovjesti za koji smatraju da je usvojen u cilju oduzimanja hramova Srpske pravoslavne crkve.

O apsurdnosti pomenutog Zakona, kako se čulo večeras, govori i primjer Srpskog palaca iz 1838. godine (zgrada pored crkve Svetog Nikole u kotorskom Starom gradu, u kojoj je danas Muzička škola), sjedišta nekadašnje Bokokotorske eparhije, nacionalizovanog nakon Drugog svjetskog rata.

„Prvo su ga okupirali Italijani, a onda Njemci. Zatim se u njega uselila novoformirana vlast ondašnjega grada, Crne Gore i Boke. Ali ono što je značajno je da je i ta vlast sve do 1959. godine plaćala arendu. Plaćala je za ovu zgradu Srpskoj crkvenoj opštini kotorskoj, da bi ona te godine dobila akt od vlasti da se Srpski palac nacionalizuje. Kako je onda mogao da se nacionalizuje, ako je bio državna svojina, kako tvrde ovi naši novi gospodari u Crnoj Gori? Kako je bilo moguće nacionalizovati ga od Crkve? A to nije slučaj samo sa ovom crkvenom opštinom nego i sa drugim u Boki kotorskoj i širom Crne Gore. Nacionalizovali su i oduzimali od naših manastira, od naših crkvenih opština, oduzimana je crkvena imovina… Kako je moguće, dakle, da je to državno bilo, kako danas tvrde ovi naši državnici, ako se oduzima od Crkve, nacionalizuje“, upitao je mitropolit Amfilohije.

Postavio je pitanje zar nije bilo mudrije da se prvo vrati ono što je oduzeto od Crkve Božje.

Podsjetio je da je Crkva to tražila i da je čak vlast, kako je rekao, istoga današnjega predsjednika početkom 2.000-tih donijela odluku da se vrati nacionalizovana imovina, ne samo privatnicima i zadužbinama, nego i crkvama i vjerskim zajednicama.

„Međutim, isti taj je poslije poništio odluku i danas plod iz toga poništenja nije samo što nije vraćeno oteto, nego se sad ide na to da se oduzmu i sami hramovi, što niko nikada nije uradio u hiljadugodišnjoj istoriji ovih prostora“, kazao je mitropolit Amfilohije.

On je rekao i da je rušenjem crkve na Lovćenu i „gaženjem po Svetom Petru Drugom Lovćenskom Tajnovidcu, najmudrijem rođenom na ovim prostorima poslije Svetoga Save, početak svega što se događalo sa nama i u Crnoj Gori i u Boki i u Brdima“.

„Rušenje njegove crkve je ustvari bilo rušenje Crne Gore i njeno oburdavanje niz Lovćen. Plod toga rušenja, nasilja i tiranije je i tzv. Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Ustvari to je zakon o ropstvu ovoga naroda, zakon o otimanju njegovih svetinja, zakon o gaženju svega što je najsvetije i najčestitije iznjedreno na ovim prostora od vremena Svetoga Jovana Vladimira, zetskoga kralja velikomučenika, i svega onoga što je izraslo u toku ovih osam stotina godina, od 1220. godine, kada je Sveti Sava na Miholjskoj Prevlaci obnovio tu svetinju i kada je postavio prvoga episkopa zetskoga“, rekao je mitropolit Amfilohije.

On je postavio pitanje što je sada sa preduzećima u kojima su u prethodnom sistemu hiljade radnika u Crnoj Gori zarađivale hljeb.

„Gdje su ta preduzeća, gdje je ta imovina koja je bila oduzeta za narod? Sve je opljačkano, razoreno i sad imamo jednu grupu bogataša koji misle da time ulaze u Evropu, da će time što su opljačkali od naroda postati popularni u Evropi.  Sada treba da se otmu i hramovi, da se i oni unište i razore“, naglasio je.

Podsjetio je da su u poslednjih trideset godina obnovljeni brojni stari i sagrađeni novi hramovi (ukupno oko 650).

„Zahvaljujući tome što se razbuktao oganj vjere sačuvan u duši naroda. I  evo danas vidite, taj narod izlazi po svim trgovima, ulicama i gradovima Crne Gore. To je i za mene čudo, otkuda taj narod. I ja se nisam tome nadao. Desetine hiljada se okupljaju širom Crne Gore. To je narod Božji, oganj vjere u živoga Boga. On se rasplamsao u duši ovoga naroda, naročito u dušama djece“, kazao je mitropolit Amfilohije.

Kazao je da samo oni koji nemaju savjesti i svijesti mogu graditi budućnost Crne Gore na bogoubilačkoj i bratoubilačkoj ideji.

„Ja se nadam u Boga da će ovi naši sadašnji vlastodršci shvatiti da nijesu na vlasti da bi se borili protiv naroda, da otimaju narodne svetinje. Za koga? Koga će da usele u ove hramove oni nekršteni? I kome će da predaju ove hramove otimajući ih od Crkve Božje? Nadamo se u Boga da će se i oni, a i oni koji ih glasaju, vratiti razumu i da će glasati ljude koji znaju što su svetinje i koji će čuvati te svetinje, a time čuvati i svoju djecu, njihovu budućnost i budućnost Crne Gore“, poručio je mitropolit Amfilohije.

Dodao je da se nada da će ovaj crkveno-narodni bunt „pomoći tim ljudima da se vrate pameti i razumu“.

„I da ono što budu radili urade saglasno volji ovoga naroda, ako su narodna vlast. Ako nijesu narodna vlast, onda im nije mjestio da budu na čelu države koja se zove Crna Gora“, zaključio je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

(Fotografije snimljene dronom: Stevan Kordić)

Podijeli na: