Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

22.04.2020
1337

MITRIĆ: O MENTALNOM BRINUTI ISTO KAO I O FIZIČKOM ZDRAVLJU

Dom zdravlja Kotor od početka uvođenja mjera za suzbijanje širenja korona virusa, pruža mogućnost našim sugrađanima da telefonskim putem dobiju psiho-socijalnu pomoć.

Psihologica Branka Mitrić za Radio Kotor kaže da su se naši sugrađani na početku javljali zbog suočavanja sa strahom od bolesti, a usljed novonastale situacije koja je podrazumijevala i veliki broj različitih informacija koje je opisuju.

Kasnije – na red je došla briga za bližnje te osjećaj bezvoljnosti i brige.

“Od početka uvođenja mjera u borbi protiv korona virusa  pa do danas, naši sugrađani se javljaju za psihološku podršku. Uglavnom su to punoljetne osobe, starosti između 25 i 70 godina, koje nisu radno angažovane. U početnom periodu, u toku prvog susreta sa obiljem informacija koje smo svi primali posredstvom raznih medija, suočavanje sa strahom od bolesti je bio glavni razlog za javljanje psihologu. Vremenom, brigu za sopstvenu egzistenciju , zamijenila je briga za članove porodice i osjećaj socijalne depriviranosti, praćen bezvoljnošću i unutrašnjim nemirom” – kaže Mitrić za Radio Kotor.

Pomoć je podjedanko potrebna i muškarcima i ženama.

“U dosadašnjem presjeku ne postoji razlika po polu tražilaca psihološke podrške. Strah i briga su svojstveni svim ljudima i sasvim su očekivajući u ovoj situaciji. Razlika postoji samo u načinu na koji se strah i briga pokazuju. U susretu sa stresnom situacijom svi ljudi inače koriste svoje mehanizme odbrane” – pojašnjava Mitrić. 

Kada su strah i briga prisutni – neophodno je da koristimo menanizme odbrane.

 “U ovoj situaciji je jako  važno prepoznati strah i brigu i ne dozvoliti da vas  preplave do te mjere da niste u stanju da koristite sopstvene mehanizme odbrane, odnosno načine koji su vam i ranije pomagali da prevaziđete teške situacije u kojima ste se nalazili. Tada, razgovor sa stručnim licem i te kako može da bude od pomoći” – ističe Mitrić. 

Ona podsjeća da je briga o mentalnom jednako važna kao i briga o fizičkom zdravlju.

“Zbog toga što je briga o mentalnom zdravlju isto važna kao i briga o fizičkom zdravlju, građanima Kotora će i dalje biti dostupan broj telefona za dobijanje psihosocijalne podrške. Čuvajte se i budite brižni jedni prema drugima” – poručila je Mitrić. 

Podsjetimo, telefonska linija dostupna za psihosocijalnu pomoć u kotorskom Domu zdravlja je 069 217 201.

 

Podijeli na: