Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

22.04.2020
1414

MILOŠEVIĆ: PLATFORMA ZNAČAJAN RESURS U BUDUĆEM PROCESU DIGITALIZACIJE NASTAVE

On lajn nastava se u Crnoj Gori realizuje nešto manje od mjesec.

U dobrotskoj Osnovnoj školi “Narodni heroj Savo Ilić” za ovu namjenu koriste platformu EDMODO, a kako su nam kazali dio nastavnika je obuku za rad na pomenutoj platformi uspješno završio prije nekoliko godina.

Pomoćnicu direktora i školsku ICT koordinatorku profesorku Dijanu Milošević pitali smo kako su zadovoljni dinamikom procesa te prilagođavanjem profesora, učenika ali i roditelja na pomenuti sistem “nastave na daljinu”.

 “Ako se malo osvrnemo unazad - na početak on line rada u našoj školi, što i nije bilo tako davno - vratićemo se na onaj prvi ponedjeljak kad smo svi zastali i zapitali se kako dalje. Za sve nas ovo je bilo nešto sasvim novo i nepojmljivo. Sada, nakon svega, mogu reći da smo ipak pobijedili, da radimo, stvaramo, učimo, te da, na neki način, taj proces nije stao” –  kaže Milošević.

Ona navodi da je OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” za on line nastavu odredila EDMODO edukativnu platformu.

“Ona je isključivo kreirana za on line nastavu. Mi smo još 2015. godine imali obuku baš za tu platformu. Oko četrdeset odsto nastavnika je odradilo obuku i koristilo je ovu platformu kao neki dodatni vid nastave. Takođe smo uradili nekoliko nastavničkih sajtova, interaktivnih materijala… Sve to sada koristimo kao glavne resurse za rad” – objašnjava Milošević.

Početak on line rada, ističe Milošević, bio je neočekivan i težak.

“Sami početak bio je nov za profesore i učenike. Nismo bili još uvijek svjesni o čemu se radi, koliko će trajati i ko je taj tzv. neprijatelj koji nam je uspio zatvoriti vrata škole i to bez najave. Prihvatili smo stvarnost. Uz to, naravno kao i uvijek, ide profesorska i građanska svijest i odgovornost i na neki način smo se okrenuli radu i onim mogućnostima koje su nam u tom trenutku dostupne i sigurne. Nismo bili nespremni, ali nije bilo jednostavno uključiti sve učenike, sve nastavnike i roditelje u resurse virtuelnog svijeta i nastave” – kaže Milošević.

Prema njenim riječima, prioritet je bio “naći najbolji put od nastavnika do učenika”.

“Htjeli smo da i na kraju, kada se sve ovo jednog dana završi i vrati na standardni oblik nastave, imamo iskustvo i materijal koji će nam koristiti. Kolega Damir Drašković i ja smo par dana radili, istraživali ranije kreirane on line platforme i odlučili se za onu koja, na neki način, simulira rad u učionicama. Svaki nastavnik ima dostupan pregled svih svojih učenika, a na svom nalogu svaki učenik takođe ima pregled imena nastavnika iz svih predmeta. Materijali se kontinuirano dodjeljuju svim učenicima što je jedan pozitivan način rada sa djecom, jer nema potrebe svakom posebno slati” – objašnjava Milošević.

Ona ocjenjuje da ovakav način rada ne predstavlja “samo prelazno rješenje”.

“Mišljenja sam da će ovaj vid nastave, kada se vratimo u učionice ostati kao dobar vid prakse za dalji, dodatni rad sa djecom. Bilo je potrebno nekoliko dana da sredim platformu, uradim neke materijale, odradim kako treba i što treba raditi” – priča Milošević.

Ona ističe da su profesori pomagali jedni drugima prilikom “procesa nastanka on line rada”.

“Telefoni su zvonili tih dana. Viber i skype komunikacija - sve je to doprinjelo da mi zajednički u nekoliko dana odradimo kompletnu platformu. Ono što je bilo najteže jeste usaglasiti i ujednačiti način rada jer, ipak, ima nekih 40 - 50 odsto nastavnika koji su informatički i te kako opismenjeni, dok jedan dio nastavnika nije imao prilike da se sretne sa ovom platformom, mada je sa osnovom informatike i informatičkom pismenošću upoznat. Uspjeli su vrlo brzo, zato što nije puno zahtjevan rad, a daje velike mogućnosti” – navodi Milošević.

Ona objašnjava da svaki nastavnik preuzima odgovornost za odjeljenja kojima predaje. Radno vrijeme se, kako navodi, samo nametnulo.

“Radno vrijeme je nekada od ranih jutarnjih do kasnih večernjih sati. Komunikacija sa učenicima postala je intezivnija i drugačija, a ni malo se nije odrazilo na nezadovoljstvo učenika, roditelja ili nastavnika. Sve ide na način kako je išlo ranije, ali malo otežano. U virutelnom svijetu se treba snaći, ali ipak je to budućnost koja je neminovna i gdje se moramo i obrazovati i početi raditi. Ova platforma nam je dala tu mogućnost. Vrijeme nije bilo na našoj strani jer - ipak je to proces koji traje godinama. Mi smo ga odradili u veoma kratkom vremenu. Ono što je sada ostalo jeste da nastavimo raditi, da sagledamo sa svih strana i učenike i njihove mogućnosti rada, kako dalje i na koji način možemo odraditi sve bolje i malo usavršiti sve ovo što smo započeli” – ocjenjuje Milošević.

Ona ističe da su nastavnici zadovoljni radovima svojih učenika.

“Imamo oko 300 crteža o raznim temama: podrške medicinarima, volonterima, profesorima, te svima onima koji nesebično vode borbu protiv korona virusa. Imamo isto toliko crteža na temu koja je prdviđena nastavnim planom i programom, zatim stotinjak poetskih i proznih radova, zbirki malih bajki, 30 video klipova, domaćih zadataka koji svakodnevno pristižu profesorima, povratne informacije koje nastavnici daju. Sve se to radi putem EDMODO platforme, Skype susreta, a vrlo često se koristi i Viber, kao i komunikacija koja je putem bežične on line platoforme uključena, a to su neki resursi koje su već ranije nastavnici koristili u svom radu” – objašnjava Milošević.

Ona ističe da veliki doprinos on line nastavi daju učenici i roditelji.

“Fizička udaljenost nastavnika i učenika nije uništila ono što je nama najvrjednije, a to su: bliskost, privrženost i povjerenje u ovim trenucima. Iako se nalazimo u nekom vidu izolovanosti, ipak kroz elektronske mreže i nove učionice u tzv. oblaku, radimo sa istim entuzijazmom i osmjesima. Učenici komuniciraju sa nastavnicima. Zadovoljni su što se tiče komunikacije jer u svakom trenutku mogu postaviti pitanje nastavniku, nisu ograničeni vremenom… Nastavnici će u roku od 5 do 10 minuta odgovoriti, a učenici će dobiti povratnu informaciju. Iz razgovora smo zaključili da im nedostaje bliska fizička povezanost, osmjeh razrednog starješine i sve ono na šta smo navikli tokom rada u standardnom obliku nastave. Najbolje bi bilo sve ovo nastaviti  jednog dana kao jedan dodatni dio nastave, kao nešto što smo započeli i što ćemo moći koristiti kao budući resurs u procesu digitalizacije nastave” – zaključuje Milošević.

Podsjetimo, on lajn nastava je u Crnoj Gori sa realizacijom počela 24. marta.

Naslovna fotografija - Radio Dux

 

Podijeli na: