Društvo
MILOŠEVIĆ: NEREALNO POVEĆANJE PENZIJA OD 2 ILI 5 POSTO
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Udruženje penzionera Kotor (UPK), koje ima 4.600 registrovanih članova/ica, realizovalo je sve aktivnosti predviđene planom i programom rada za 2023. godinu, saopštio je Radio Kotoru predsjednik Pero Milošević.
Navodi da, po podacima iz 2022. godine, prosječna penzija na nivou udruženja iznosi 335 eura.
Ocjenjuje da je najveći problem visina penzija koje su, smatra, niske u odnosu na potrošačku korpu odnosno životni standard.
„Ono što se moglo kupiti prije pet ili šest mjeseci za 300 eura, danas se može kupiti za 500 eura. Nemamo ništa protiv što se povećavaju plate po 100 ili 200 eura. To je možda i realno u odnosu na svakodnevna poskupljenja, ali nije realno da penzioneri primaju povećanje po 2 ili 5 posto. Nije nam jasno da se oni koji su imali staž 15 godina i drugi koji su 40 godina plaćali doprinose Fondu penzijskog invalidskog osiguranja (PIO), sada ujednačne na 650 eura. To je za nas neprihvatljivo. Oni koji primaju sada toliko povećanje plata, primaju ih od zarade ovih penzionera koji imaju male penzije“, poručuje Milošević, uz konstataciju da su penzioneri „zapostavljeni i zaboravljeni“.
Izražava želju da se penzionerima sa malom visinom penzije pruži novčana pomoć, za šta bi, smatra, trebalo formirati socijalni fond.
„Iz tog fonda da im se dodjeli pomoć. Po zakonu se ne može povećavati samo jedna kategorija penzije - ili se povećavaju sve ili ništa, a onima koji imaju male da se dodijeli socijalna pomoć, kao što naše Udruženje daje pomoć od dijela članarina, koje je inače vrlo simbolična. Do sada je iznosila 0,40 i 0,60 eura na visinu penzije do 300 eura, a sada će biti do 650 eura“, kazao je Milošević.
Navodi da Udruženje jednokratne novčane pomoći dijeli preko svojih mjesnih udruženja, koja, ističe, najbolje znaju potrebe svojih članova.
„Žao nam je što nismo u mogućnosti da možemo sve zadovoljiti. Pomoć se kreće od 40 do 100 eura. Pored toga, skoro na svakoj sjednici Upravnog odbora dobijemo zahtjev za pomoć od nekog penzionera koji je u težem socijalno materijalnom položaju ili u teškom zdravstvenom stanju i tu, od sopstvenih sredstava, dajemo pomoć do 400 eura“, pojašnjava Milošević.
Udruženje, dodaje, sa Fondom PIO nema saradnju „kakvu bi trebalo da ima“, niti dobija novčana sredstva.
„Ranije smo od Fonda PIO dobijali sredstva za poboljšanje uslova stanovanja, za klubove, pomoć nekom od penzionera. Međutim, već treća godina je da nismo dobili ni cent. Pomoć koju dajemo našim članovima/icama je od sopstvenih novčanih sredstava, što se realizuje preko mjesnih udruženja, po određenim kriterijumima i to rade komisije. Što se tiče Fonda PIO oni su, kako kažu, dali mnogo više, ali su dali kome treba i kome ne treba. Recimo, dali su onome ko ima malu penziju, a radio je u inostranstvu, pa su tako iz malog udruženja Plav dostavili pismeno imena 12 penzionera koji su primili pomoć od 50 eura, a imaju penziju preko 1.000 eura. Takav je slučaj u svakom opštinskom udruženju. Pomoć koju mi dajemo ide u prave ruke, odnosno onome kome i treba“, zaključio je Milošević.