Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.11.2023
844

MILOŠEVIĆ: MEĐU UZROCIMA SIVE EKONOMIJE NA PRVOM MJESTU VISOKE PORESKE STOPE (AUDIO)

Opštinski Sekretarijat za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj u okviru kampanje „Registruj svoj biznis“ sprovodi anketu o barijerama za formalno poslovanje. Samostalna savjetnica za razvoj preduzetništva Anđela Milošević ističe da anketu od 19. oktobra mogu ispuniti svi bez obzira da li imaju registrovan biznis ili samo razmišljaju o registraciji. Poziva zainteresovane da popune anketu na zvaničnom sajtu Opštine Kotor kotor.me i viber zajednici. Takođe je možete pronaći i na portalu Radio Kotora radiokotor.info .

Predstavljajući dosadašnje rezultate ankete, Milošević je istakla da su među uzrocima sive ekonomije na prvom mjestu visoke poreske stope PDV-a ili poreza na dobit.

„Zatim veliki broj i visina taksi i naknada. Visoke cijene zakupa su identifikovane kao nešto što je sada pozamašan trošak u sveopštoj situaciji kada cijene rastu i kada su nerealne cijene zakupa. Zatim nejasne i kompleksne procedure bi bile na četvrtom  mjestu“ – objašnjava Milošević.

Jedno od anketnih pitanja jeste šta bi lokalna samouprava mogla da uradi po pitanju unapređenja stanja u poslovnom ambijentu.

„Najčešći odgovori su bili: uvođenje poreskih olakšica za recimo prve godine poslovanja, posebno razvoj preduzetničke infrastrukture. To je povezano sa visokom cijenom zakupa jer mnogi se ne odlučuju na pokretanje biznisa upravo iz razloga što je taj izdatak za poslovni prostor priličan“ – kaže Milošević.

Građani su često isticali da treba pojačati inspekcijski nadzor.

„Iskoristiću priliku da pojasnim da lokalna Komunalna policija nije nadležna, čak i ako dobije prijavu da neko posluje u zoni sive ekonomije, već te pritužbe bi sigurno proslijedili tržišnoj inspekciji.
Ono što možemo da uradimo jeste da se procesuiraju dalje prijave, a sve ostalo je van naše nadležnosti“ – objašnjava Milošević.

Jedno od pitanja bilo je šta je glavna prednost formalnog poslovanja zbog koje biste se odlučili da poslujete formalno.

„Najviše puta zaokružen odgovor je bio imidž i kredibilitet. I zaista je to nešto što je potrebno da bi nas naši partneri smatrali ozbiljnim, da bi kupci imali veće povjerenje u nas. Odma pod broj dva je zaštita brenda. Znači da ne dozvoljavamo da neko koristi naš logo ili naš slogan. Na taj način smo zaštitili i svoj proizvod, ne mogu nas tek tako kopirati. U slučaju da nemoamo registrovan biznis nema nikakve pravne posljedice ako neko uzme i koristi naš logo” – ističe Milošević.

Treća prednost je, napominje, mogućnost apliciraranja za grantove kod lokalne samouprave, resornog Ministarstva, odnosno donatora ili za kredit kod banke.

Podsjetimi, Akcionim planom zapošljavanja Opštine Kotor za 2022. i 2023. godinu u okviru cilja 2: Smanjenje sive ekonomije, definisanog Strategijom zapošljavanja Opštine Kotor za period od 2021 – 2024 godine planirana je mjera 2.4: kampanja „Registruj svoj biznis“.
Pored ankete, cilj kampanje jeste promocija prednosti formalnog poslovanja. Sekretarijat za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj je tim povodom izradio flajer koji sadrži informacije o prednostima registracije biznisa i barijerama za formalno poslovanje. Milošević ističe da je štampani materijal moguće preuzeti u Građanskom birou.

Opširnije na linku emisije Naša opština
Gošće emisije bile su i preduzetnice Nataša Milaš i Bobana Golović.

Tekst: Irena Mačić Đurić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: