Društvo
MILOJKOVIĆ ZA RADIO ŠKOLU: TAKMIČENJE KENGUR BEZ GRANICA JE VIŠE OD IGRE
Direktorica Nevladinog udruženja “Tinker” Jelena Milojković, ispred organizatora međunarodnog matematičkog takmičenja “Kengur bez granica”, za Radio Kotor kaže da će se, nakon uspješnog pilot izdanja 2021. godine, takmičenje ove godine proširiti i održati u osam gradova i to: Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju, Pljevljima, Kolašinu, Baru, Ulcinju i Kotoru.
Kako je saopštila za današnje izdanje emisije “Radio škola”, takmičenje je zakazano za subotu, 9. april sa početkom u 10 sati.
“Prošle godine organizovali smo ovo takmičenje kao pilot projekat u tri opštine centralne regije Podgorica, Danilovgrad i Tuzi, a prisustvovalo je više od 200 učenika I bili smo veoma zdovoljni odzivom mladih. Na besplatnim Tinker online učionicama na kojima smo zajedno rješavali logičke izazove za kategorije Pre-Ecolier, za III i IV razred i Ecolier, za V i VI razred osnovne škole, učestvovalo je par stotina djece iz cijele Crne Gore. Među njima su bili aktivni dječaci i djevojčice iz Kotora. Upravo je to jedan od razloga zbog kojih se ove godine, Kengur takmičenje organizuje i u Kotoru. Planirano je da za osnovce i srednjoškolce bude održano u Osnovnoj školi Njegoš na Benovu. Podaci o dogovorenim lokacijama biće objavljeni na zvaničnim internet stranicama takmičenja Kengur bez granica u Grnoj Gori www.kengur.me”, navodi Milojković.
Ovaj zanimljiv događaj održava se posljednjih 30 godina u preko 80 država svijeta, uključujući i sve zemlje u našem regionu. Od ove godine, učenici osnovnih i srednjih škola iz cijele Crne Gore će imati priliku da, zajedno sa onima iz cijelog svijeta, u isto vrijeme razmišljaju i rješavaju iste zadatke. Testiranje će se, dodaje Milojković, odvijati na tri jezika: CSBH, albanskom i engleskom.
“Ohrabrujemo svu djecu da učestvuju na takmičenju i pokušaju uraditi bar jedan logički izazov. Nije neophodno da poznaju svo školsko gradivo, a nije važno ni koju ocjenu imaju iz matematike. Zadaci su zanimljivi i za svaki od njih će dobiti pet ponuđenih odgovora, od kojih je samo jedan tačan, a djeca treba da odgonetnu koji je to. Takmičari dobiju startne, tzv. bonus poene. Za svaki tačan odgovor dobija se 3, 4 ili 5 dodatnih bodova, u zavisnosti od težine zadatka. Za netačan odgovor oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak. Ukoliko nije označen niti jedan odgovor, zadatak se vrjednuje se 0 bodova. Kako se svim takmičarima dodjeljuju startni, bonus, bodovi, nijedan takmičar ne može imati negativnu vrijednost ukupnog broja bodova”, pojašnjava Milojković.
Logičke izazove koje će rješavati djeca iz Crne Gore, napominje, rješavaće i njihovi vršnjaci sa svih kontinenata. Zadatke su pripremali i najbolje odabrali matematičari iz svih zemalja učesnica, nakon čega su prevedeni na sve jezike koje govore djeca iz svih tih zemalja.
Značajna je, ističe, uloga Tinker volontera koji pomažu na različite načine.
“Sve više je učitelja, nastavnika, profesora koji sa djecom i mladima iz svoje sredine, rade Kengur logičke izazove. Cilj ovog takmičenja je popularizacija matematike, te je veoma važno da se u aktivnosti uključe svi koji su zainteresovani da daju pozitivan doprinos u svojoj sredini. Ponosni smo i na sve roditelje, staratelje bake, deke, koji sa djecom iz svog komšiluka rade Kengur zadatke”, naglašava Milojković. Poziv za Tinker volontere je stalno otvoren i mogu se prijaviti putem Tinker web stranica.
Prijavljivanje za ovogodišnje takmičenje obavlja se putem zvanične internet stranice takmičenja www.kengur.me, gdje su dostupne i Zbirke riješenih zadataka sa prethodnih takmičenja.
“Rok za prijavu je 26. mart ove godine u 15 časova. Učenici iz drugih gradova mogu takođe da se prijave za učešće na takmičenju u najbližoj opštini. Očekuje nas još jedno lijepo druženje”, poručila je Milojković.
Tekst: Sanja Čavor
Foto: www.kengur.me