Društvo
MILKA CREPULJA: UČENJE ENGLESKOG JEZIKA U NAJMLAĐEM UZRASTU ODLIČNA BAZA ZA BUDUĆE ŠKOLARCE
Pod uslovom da je dijete prije svega usvojilo maternji, učenje stranog jezika u predškolskom ali i mlađem uzrastu je jako upješno i odlična je baza za nadogradnju u starijim uzrastima. To je gostujući u našoj dječjoj emisiji „Radost“ kazala nastavnica engleskog jezika i književnosti Milka Crepulja koja nam je pričala o svom iskustvu u radu sa najmlađima.
Prema njenim riječima, kada su u pitanju početni koraci u usvajanju znanja iz stranog jezika, najčešće to bude u uzrastu između tri i po i četiri godine. „ Jako je važno da dijete prvo usvoji svoj maternji jezik, da pravilno izgovara riječi, da nema ’tepanja’. Naravno, kod neke djece to bude i u ranijem uzrastu od onog kada mališan ima tri i po ili četiri godine, ali – ako me pitate za uzrast, okvirno je ovaj u pitanju“ – objašnjava Crepulja.
Podsticanje djeteta da uči strani jezik u ranom uzrastu može biti samo korisno jer mališan tada, kaže Crepulja, jednostavno usvoji i strane izraze, ali i akcenat, zvuk kao i melodiju jezika.
Na pitanje u kojoj mjeri usvajanju izraza na engleskom jeziku pomaže savremena tehnologija odnosno korišćenje telefona, ajpada, ajfona i drugih uređaja, Crepulja odgovara da to u određenoj mjeri pomaže, ali da može biti i kontraproduktivno.
„Djeca sa lakoćom na ovaj način usvajaju strane izraze, a sa druge strane - to je jedan proces u kojem nema redosljeda učenja izraza i riječi pa može doći do zbunjivanja kada krenu u školu. Može se desiti da neke izraze već znaju i onda gube zanimanje za učenje stranog jezika. Mogu, takođe, da se sretnu sa tim nekim neformalnim slengom, da se na isti naviknu ali da poslije zbog toga u školi imaju problem. Ja bih zato napravila neku vrstu nadzora kada je u pitanju korišćenje savremenih uređaja i sadržaja koji su im dostupni“ - kaže Crepulja.
Pričala nam je i na koji način protiče jedan čas u okviru kojeg nastavnik prenosi znanje engleskog jezika na djecu predškolskog i mlađeg uzrasta.
„Jako je važno da nastavnik bude posvećen i skoncentrisan. Mora biti energičan, kreativan, strpljiv, da bude posvećen svakom djetetu ponaosob. Čas mora da se sastoji i od muzike, zabave, igre, da koristimo određene rekvizite u skladu sa njihovim uzrastom. U uzrastu od recimo tri i po godine, oni praktično ne znaju da je to neka vrsta škole, da mora da se sjedi i to je prirodno, treba da učinimo da kroz zabavu i kreativnost djeca dođu do određenih saznanja. Na početku ih učimo o onome što ih okružuje pa nauče izraze u vezi sa porodicom, bojama, životinjama, pozdravima, rođendanima, praznicima. Tako krećemo, a onda idemo dalje“ – priča Crepulja.
Posao kojim se bavi, kaže, nema „negativne strane“.
„Moram da kažem da zaista uživam u radu sa najmlađima. Prenošenje znanja je nešto što me mnogo ispunjava. Raduju me njihovi uspjesi, zadovoljni roditelji...Svim školarcima koji se spremaju da izaberu svoj put i izgrade karijere kao budući nastavnici engleskog jezika, poručujem da sigurno neće pogriješiti. Mogućnosti je mnogo – i u Crnoj Gori i van nje. Smatram da je engleski dar, naročito onima koji imaju talenta i koji to vole, pa nadopunjavanje u znanju ide lakše. Zato, samo naprijed“ – poručuje Crepulja.
Reprizu dječje emisije „Radost“ koju uređuje i vodi Jelena Kljajević možete slušati u utorak 19. oktobra od 19 i 30.