Društvo
MILJIĆ ZA RADIO ŠKOLU: POSEBNOST U RADU KANCELARIJE NA ŽABLJAKU-NE NAMEĆEMO TEME I METODE U RADU SA MLADIMA
Gošća emisije “Radio škola” danas je bila samostalna savjetnica I za obrazovanje i prevenciju narkomanije u Kancelariji za prevenciju narkomanije Žabljak, Ljeposava Miljić.
Za naš program govorila je o saradnji sa kotorskom Kancelarijom za prevenciju bolesti zavisnosti, RE populaciju i rodnu ravnopravnost, aktivnostima koje se sprovode u cilju unaprjeđenja zdravlja, razvijanja bezbjednosne kulture mladih u okviru različitih nivoa prevencije.
U nastavku pročitajte intervju koji je uradila novinarka Sanja Čavor.
- Od kada postoji Kancelarija na Zabljaku i koje aktivnosti sprovodi?
Djelokrug rada kancelarija koje sprovode svoje aktivnosti u Crnoj Gori, a ima ih 21, su uopšteno, podizanje svijesti lokalne zajednice o problemu zloupotrebe droga i o potrebi za njenim sprečavanjem, kao i o potrebi afirmacije zdravih navika življenja. Kancelarija na Žabljaku postoji petnaest godina, tačnije, počela je sa radom 01.06.2007. godine. Formirana je na osnovu preporuka Skupštine opštine, a finansira se iz budžeta opštine. Primarni cilj naše kancelarije je, da kroz raznovrsne i naučno utemeljene oblike djelovanja, razvija bezbjednosnu kulturu mladih, tako što mlade ljude, uz roditelje, nastavnike i druge subjekte, motiviše da postanu osnovni i najvažniji akter zaštite sopstvene bezbjednosti. Volonteri kancelarije (djeca i mladi starosne dobi od 8 do 30 godina) su glavni akteri preventivnih sadržaja i aktivnosti. Svojim interesovanjima, radom i idejama doprinijeli su kvantitativnim i kvalitativnim karakteristikama rada kancelarije. Metod rada je višeslojan, podrazumijeva različite forme predavanja i aktivnosti: individualni i grupni rad, radioničarski rad, tribine,seminare, izlete i sl. Kancelarija je otvorena i dostupna svim građanima/kama u smislu pružanja informacija, savjeta, razmjene iskustava i sl. Kroz individualni i grupni rad sa ciljnim grupama (učenici osnovne i srednje škole i studenti) pružamo im mogućnost da razvijaju svijest o tome da oni nijesu objekat koga će neko drugi štititi. Dakle, stavljamo ih u poziciju da svojim znanjem prepoznaju, preventivno djeluju i spriječe sve pojave i ponašanja koja ih mogu ugroziti, što i jeste suština primarno-preventivnog djelovanja i bezbjednosne kulture. Sve naše aktivnosti imaju za cilj da povećaju svijest zajednice o zloupotrebi PAS, otklone određene dileme i zablude kada je u pitanju narkomanija i sam odnos prema narkomanima, i naravno da razviju svijest o zajednici i odgovornosti za sebe i druge.
- Koliko je aktivnosti na godišnjem nivou?
Teško je precizno reći, jer su kreativne radionice i individualni termini aktivnosti koje se svakodnevno realizuju. Izleti i tribine se organizuju jednom godišnje. U prosjeku kancelariju svaki dan posjeti od deset do petnaest učenika/ca osnovne i srednje škole. Sa Učeničkim parlamentima u prostorijama škola redovno obilježavamo značajne datume.
- U čemu se ogleda specificnost kancelarije na Žabljaku?
Rekla bih, najprije, u samom pristupu i načinu rada sa ciljnim grupama. U radu sa njima nema nametanja tema i metoda rada. Oni sami biraju teme i metode, a naše je da im se prilagodimo. Zahvaljujući takvom načinu rada izgradili smo međusobno povjerenje i otvorenost u komunikaciji. Mislim i da smo jedina kancelarija koja ima višegodišnju saradnju sa NU roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “NOVA NADA-NEW HOPE” Žabljak, sa kojim organizujemo defektološko-logopedske i socio-psihološke besplatne tretmane za djecu sa smetnjama u razvoju i djecu sa govorno-jezičkim teškoćama, a sa očuvanim intelektualnim sposobnostima. Na taj način proširili smo djelokrug rada i doprinijeli razvijanju pozitivne međuvršnjačke komunikacije.
- Koliko mladih je do sada učestvovalo u aktivnostima koje je kancelarija organizovala?
Na godišnjem nivou 90% učenika/ca upisanih u osnovnu i srednju školu prođe kroz aktivnosti kancelarije. Bitno je naglasiti da djeca pohađaju aktivnosti isključivo na dobrovoljnoj osnovi.
- Koja od njih je mladima do sada bila najzanimljivija i u kojoj su rado učestvovali, a koja je imala najviše benefita za njih?
Najzanimljivije su im kreativne radionice koje predstavljaju vid primarno-preventivne aktivnosti svakodnevnog (redovnog) karaktera i zauzimaju posebno mjesto u radu Kancelarije. Polaznici radionica sami biraju teme, a vrlo često dobiju ulogu voditelja-kreatora cjelokupnog radioničarskog procesa, gdje posebno dolazi do izražaja angažman volontera-vršnjačkih edukatora. Na radionicama razmjenjujemo iskustva, stičemo nova znanja, bavimo se samokritikom i kritikom. Broj učesnika na radionicama se kreće od 12 do 18, zavisno od teme koja se obrađuje, kao i slobodnog vremena koje djeca imaju. Radionice se realizuju svakog dana u intervalu od 11 do 14 h. Istakla bih ovom prilikom i sve veće interesovanje za individualne termine, što me nimalo ne raduje, iz razloga što ta potreba djece da rade “jedan na jedan” ukazuje na prisustvo problema i/ili nedoumica koje nijesu spremni podijeliti u grupi.
- Koji su ključni problemi koje uočavate u dosadašnjem radu sa mladima?
Ključni problem je nemanje vremena od strane roditelja da ih čuju i slušaju onda kada je njima to potrebno. Djeca ne traže skupe telefone, garderobu i sl. Jer im je to prosto nametnuto. Iz iskustva u radu sa njima znam da prosto vape za iskrenim, neosuđujućim razgovorom i razumijevanjem od strane roditelja. Sudbina djeteta zavisi od znanja roditelja. Posebno su u riziku djeca iz porodica u kojima je prisutno porodično nasilje. Usljed nepovoljne porodične klime, dolazi i do narušene međuvršnjačke komunikacije i lošijeg uspjeha u školi.
- Na koja pitanja mladi danas najteže odgovaraju ili nemaju odgovore?
Odsustvo adekvatne komunikacije sa porodicom mladu osobu direktno gura u svijet usamljenosti, što je na osnovu mog iskustva i te kako krupan problem sa kojim se nose i djeca i mladi, naročito u manjim sredinama. Usamljenost kod njih proizvodi nesigurnost, bojažljivost, razočarenje, zbunjenost, jednostavno jednu bespomoćnost I grižu savjesti usled koje vrlo lako mogu krenuti putem koji će ih odvesti u svijet zavisnosti bilo od PAS, bilo u svijet sajber zavisnosti.
- Na koji način Vas inspiriše i pokreće rad sa mladima?
Inspiraciju pronalazim u mogućnosti da svakodnevno učim od djece i mladih. Koliko su oni učili i uče od mene, isto toliko, ako ne i više, ja svakodnevno učim od njih. Uzajamno se učimo strpljenju i upornosti.
- Kako ocjenjujete saradnju sa kotorskom, ali i drugim kancelarijama u Crnoj Gori?
Izrazito kvalitetnom, uz podsjećanje da višegodišnju saradnju ostvarujemo ne samo sa kancelarijom u Kotoru, već i sa kancelarijama u Nikšiću, Pljevljima i Beranama. Što se tiče kotorske kancelarije, do sada smo imali više uspješno realizovanih aktivnosti, posjeta volontera i sl. Upravo je moja prva posjeta bila kancelariji u Kotoru 2007. godine. U junu 2018. godine posjetilo nas je 16 volontera iz Kotora u okviru programa primarne prevencije u zajednici. Osim toga, rado razmjenjujemo informacije i slijedimo primjere dobre prakse. Mladi se danas suočavaju uglavnom sa sličnim izazovima bez obzira iz koje sredine dolaze, tako da su nam znanje i iskustva zaposlenih u kotorskoj kancelariji, ali i drugih u državi, izuzetno dragocjeni, jer smo svi na istom zadatku.
- Koje aktivnosti biste izdvojili kao najznačajnije u 2023. godini?
Nastavićemo sa realizacijom kreativnih radionica i individualnih termina. Intenziviraćemo saradnju sa Učeničkim parlamentima i aktivnostima na nivou škola, a koje su bile značajno revidirane u predhodnom periodu usljed poštovanja epidemijskih mjera.
Reprizu emisije “Radio škola” možete poslušati u utorak, 24 januara od 20 sati i 20 minuta.