Društvo
MIKIJELJ: PROJEKAT ŠETALIŠTA GURDIĆ-OPŠTA BOLNICA OD VELIKOG ZNAČAJA ZA GRAD, ŽIČARA KOTOR-LOVĆEN SLJEDEĆE GODINE
Žičara Kotor-Lovćen mogla bi biti u funkciji polovinom 2023. godine. To je za Radio Kotor kazao menadžer Opštine Kotor Ivan Mikijelj.
”Radovi na izgradnji dugoočekivane žičare koja bi dodatno povezala Boku i Nacionalni park Lovćen i obogatila turističku ponudu grada, trajali bi godinu dana. Navedeno je potvrdila firma Lejtner koja će biti izvođač radova” – ističe Mikijelj.
Kako navodi, polazna tačka žičare je na lokalitetu Dub koja se nalazi u opštini Kotor, a krajnja na visorarvni Kuk, koja se nalazi na nadmorskoj visini 1350 m na Lovćenu, opština Cetinje.
“Dužina žičare je nešto manja od 4 km. Sastojaće se od 40 gondola, koje će prevoziti hiljadu putnika po satu. Vrijeme trajanja vožnje će biti oko 12 minuta” – kaže Mikijelj.
Prema njegovim riječima, vrijednost investicije je procjenjena na oko 20 miliona eura.
“Što se tiče žičare na potezu od Tabačine do tvrđave San Đovani, lokalna samouprava ima namjeru da razgovara sa svjetski poznatom firmom Lejtner koja je lider u izgradnji žičara na svjetskom nivou” – objašnjava Mikijelj.
Za izgradnju ove žičare, kaže on, potreban je novi projekat.
“Treba pažljivo osmisliti taj prostor, a s obzirom da je naš grad pod zaštitom UNESCO-a, moramo biti oprezni. Direkcija za uređenje i izgradnju Kotora podnijela je zahtjev za izdavanje UT uslova nadležnom sekretarijatu, gdje se čekaju konzervatorski uslovi, kako bi se ušlo u realizaciju projekta” – objašnjava Mikijelj.
On ističe da je projekat izgradnje šetališta od Gurdića do Opšte bolnice Kotor od velikog značaja za opštinu Kotor.
“Na sastanku rokovodstava lokalne uprave i JP za upravljanje morskim dobrom dogovoreno je da ovaj projekat uđe u Program rada Morskog dobra za 2022. godinu. Na pomenutom sastanku predočeno nam je da ovaj projekat nije bio u Programu za 2021. godinu. Morsko dobro se obratilo Opštini Kotor sa zahtjevom da se izdaju UT uslovi, te da nakon dobijanja urbanističko-tehničkih uslova dođemo u situaciju da se radi na projektu, eventualno eksproprijaciji i raspisuje se tender za izgradnju šetališta” – objašnjava Mikijelj.
Kako navodi, mnogobrojni investitori zainteresovani su za rekonstrukciju stare austrougarske tvrđave na Mircu.
“Za ovu investiciju je nadležno Ministarstvo finansija. U Listu nepokretnosti tvrđava je upisana kao svojina Crne Gore, sa čim smo upoznali zainteresovane investitore i uputili ih da se obrate resornom ministarstvu. Imam informaciju da su sredstva za navedenu rekonstrukciju ušla u kapitalni budžet ministarstva na jedinstvenoj listi prioritetnih infrastrukturnih projekata” – navodi Mikijelj.
Opredjeljena sredstva za rekonstrukciju četiri tvrđave u Crnoj Gori, podsjeća Mikijelj, iznose 12 miliona eura.
On podjeća da je početak izgradnje hotela visoke kategorije na lokaciji nekadašnjeg hotela “Urc” od strane Meriot grupe bilo planirano krajem 2021. godine.
“Nakon određenog kašnjenja sa početkom izvođenja radova, a što nije čudno kod velikih projekata, Opština Kotor se nada da će do maja mjeseca konačno započeti izgradnja ovog hotela. Što se tiče hotela na prostoru nekadašnje Jugooceanije, vlasnici zemljišta su nas obavjestili da su zainteresovani za izgradnju. Informisali su Opštinu Kotor da su dobili UT uslove od nadležnog ministarstva i izrazili spremnost za realizaciju projekta i početak radova na izgradnji hotela visoke kategorije u samom centru grada. Tako bismo riješili problem nedostatka hotelskih smještajnih kapaciteta i grad ne bi bio samo izletnička destinacija kakva je danas, već bi privukli goste da u našem gradu borave duži vremenski period” – ocjenjuje Mikijelj.
Prema njegovim riječima, investitori se najviše interesuju za otkup i zakup zemljišta.
“Najviše u Industrijskoj zoni. Streteški cilj Opštine jeste da potpuno oživimo Industrijsku zonu. Postoji zainteresovanost velikih šoping lanaca za privrednu zonu u Kotoru, konkretno firme LIDL. Takođe, postoji mogućnost da se na ovom području izgradi Regionalna bolnica, što je podržala i Vlada Crne Gore” – ističe Mikijelj.
Pored privredne zone, objašnjava on, postoji i biznis zona za koju se investitori takođe interesuju.
“Konkretno za izgradnju poslovno-komercijalnih objekata, a prostorno-urbanistički plan opštine Kotor je i po namjeni takve i slične objekte prepoznao na tom dijelu zone. Investitori se interesuju i za izgradnju golf terena u Kavču i akva parka u Grblju” – ističe Mikijelj.