Društvo
MIKIJELJ: INVESTITORI ZAINTERESOVANI ZA IZGRADNJU AKVA PARKA U GRBLJU I GOLF TERENA U KAVČU
Gost emisije “Nedjeljni razgovor” danas je bio menadžer Opštine Kotor Ivan Mikijelj. Razgovor je zabilježila Jelena Kljajević, a u nastavku pročitajte intervju.
Ljeto je i kalendarski počelo, a neizostavna tema o kojoj često govore naši sugrađani je tokom ljetnjih mjeseci morska obala i njena uzurpacija.
Radna grupa formirana u februaru je evidentirala sve ponte i kupališta na teritoriji kotorske opštine kojih je oko 250 i zabilježila foto elaborate za svaku od njih. Radi se o nadležnosti Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, a kotorska lokalna uprava će, kako nam je nedavno gostujući u programu Radio Kotora kazao gradonačelnik Vladimir Jokić, „uraditi sve kako bi im pomogla da se ova problematika riješi“. Ovih dana smo zabilježili brojne pritužbe naših sugrađana, na račun uzurpacije ponti, činjenice da je iz godine u godinu sve manje onih na kojima možemo boraviti nesmetano i ove pritužbe smo proslijedili Morskom dobru koje je zapravo direktno nadležno za rješavanje ove problematike. Lokalna uprava, takođe, daje svoj doprinos. Vi ste koordinator radne grupe koja je tim povodom, kao što rekoh, formirana. U kojoj fazi je sada realizacija ovog posla?
Tako je. Želim na početku da podsjetim slušaoce i upoznam one koji o tome nisu informisani da je Opština Kotor formirala radnu grupu na čijem sam čelu kao koordinator grupe, čiji je zadatak da izvrši popis svih ponti i kupališta na teritoriji naše opštine. Radna grupa je započela rad na terenu prije tri mjeseca i zbog obima posla još uvijek nije završen taj terenski dio rada, a nakon čega će odmah uslijediti izrada završnog elaborata. Naš sljedeći korak će biti da sa nadležnim službama i Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom izvršimo upoređivanje njihovih podataka sa podacima iz našeg elaborata, kako bismo utvrdili koja kupališta, ponte i privezišta su legalna, odnosno koja od njih su evidantirana od strane Morskog dobra , a koja su divlja, odnosno nelegalna. Nakon toga, plan je da se lokalne inspekcijske službe zajedno sa službom kontrole Morskog dobra upute na teren kako bismo do sada neregistrovana kupališta i druge objekte “uveli u legalne tokove” što je od interesa kako za lokalnu samoupravu - tako i za stanovništvo i goste našeg grada.
Da pojasnite našim slušaocima koji su nam se se prethodnih godina vrlo često javljali jer im se, kako kažu, dešavale situacije kada nisu bili u prilici da se kupaju i sunčaju na pontama na kojima ljeti provode vrijeme od djetinjstva, jer su neke od njih uzurpirane ili ograđene. Na nekima se prosto ne osjećaju dobrodošlima pa ih izbjegavaju jer ne žele da boravak na plaži pretvore u sukobe sa onima koji “svojataju” prostor koji zapravo doživljavamo kao javno dobro. Što po tom pitanju kaže zakon? Ko ima pravo da uzurpira ponte i plaže – odnosno koji dio ovog prostora može biti uzurpiran i predstavnike koje službe možemo pozvati u situaciji kada procijenimo da nam neko onemogućava boravak na javnoj površini koja ne bi smjela biti uzurpirana?
Upravo je cilj akcije koju smo pokrenuli da se riješi problem sa djelovima obale na teritoriji naše opštine koji su protivpravno zauzeti od strane lica koja bez pravnog osnova iste prisvajaju i onemogućavaju građanima i turistima da na istima borave.
Zakonom je propisano da svako ima pravo na nesmetan pristup morskoj obali i cilj Opštine Kotor jeste da omogući striktnu primjenu ovog propisa. S tim u vezi, želim da obavijestim slušaoce da je u saradanji sa Opštinom Kotor Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom otvorilo svoju kancelariju u Kotoru i ista se nalazi u zgradi Lovćen osiguranja - kod kružnog toka.
U ovoj kancelariji između ostalih rade i dva kontrolora Morskog dobra čiji je zadatak da se staraju da zona Morskog dobra na teritoriji Opštine Kotor ne bude protivpravno zauzeta od strane trećih lica odnosno njihov zadatak je da omoguće nesmetano korišćenje morske obale svim građanima.
U tom pravcu pozivam građane da se u slučaju bilo kakvih neprijatnosti, obrate putem i mejlajpmdcg@t-com.me , telefona br 033-453-024 ili u navedenoj kancelariji Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom. Takođe, prijavu mogu podnijeti i Komunalnoj inspekciji i Službi za inspekcijske poslove opštine Kotor koja će u saradnji sa službom kontrole Morskog dobra izaći na lice mjesta i u što kraćem roku otkloniti sve prijavljene nepravilnosti.
Takođe, ja lično pozivam građane da se obrate i menadžeru Opštine Kotor ukoliko imaju problem na bilo kojem dijelu naše obale i obećavam da ću se maksimalno potruditi da se svaki prijavljeni problem riješi.
Često se dešava i da nam – kada je u pitanju morska obala nije jasno čija je je ona nadležnost. Morsko dobro “se bavi” problematikom zakupa, pravila koje treba da poštuje zakupac i slično. Sa druge strane – privremeni objekti na ovom prostoru odnosno dozvole za njihovo postavljanje su u nadležnosti lokalne uprave. Kada je u pitanju komunalni red u ovoj zoni, građani često imaju nedoumice kojoj inspekcijskoj službi treba da se obrate. Možete li nam to malo pojasniti?
Tačno je da postoje određena preplitanja nadležnosti Morskog dobra i Opštine u pogledu kontrole poštovanja pravila u zoni Morskog dobra. Upravo zbog toga smo u saradnji sa javnim preduzećem otvorili kancelariju Morskog dobra u našoj opštini i dogovorili zajednički rad Komunalne policije i Službe za inspekcijske poslove i Službe kontrole Morskog dobra.
Planiran je zajednički izlazak na lice mjesta ovih službi i građani ne treba da se opterećuju razmišljanjima kome treba da prijave nepravilnosti na terenu već svoja zapažanja mogu prijaviti Opštini Kotor ili Morskom dobru i njihova prijava će biti razmotrena sa jednakom pažnjom. Kada je u pitanju komunalni red, građani će pozvati Komunalnu policiju koja je svakodnevno po terenu i prijavljeni problemi biće riješeni.
Koja su pravila aktuelna kada su u pitanju plaže i ponte na području naše opštine, a u smislu epidemiloških mjera odnosno preporuka, naročito zato što se svi nadamo solidnoj posjećenosti turista Kotoru i gužvi koja je, svakako, epidemiološki rizik?
Izuzev pravila propisanih od strane Instituta za javno zdravlje Crne Gore, a koja se odnose na cijelo područje Crne gore, kada su u pitanju plaže i ponte nema posebnih epidemioloških mijera , a ja koristim ovu priliku da pozovem sve građane Kotora koji se nisu vakcinisali da se vakcinišu i tako doprinesu većoj zaštiti i svojih porodica i gostiju našeg grada.
Pitanje hotelskih kapaciteta je u Kotoru uvijek aktuelno, a iako je u ovom pandemijskom periodu teško očekivati neke krupne projekte, ipak ima zainteresovanih za izgradnju hotelskih kapaciteta u Kotoru. Ono što je u najavi jeste izgradnja hotela na prostoru nekadašnje Jugooceanije?
Opština Kotor je prepoznala nedostatak hotela visoke kategorije na području naše opštine i u narednom periodu će se intezivno raditi na rješavanju ovog problema, a sve u saradnji sa investitorima za koje se nadamo da će prepoznati svoj interes u izgradnji hotela na području naše opštine. Kako ste i sami naveli, u planu je da već u septembru mjesecu počne izgradnja hotela Meriot grupe na lokaciji koja je poznata kao parkiralište Urc odnosno preko puta Tržnog centra “Kamelija” i bivše zgrade “Jugopetrola”. Takođe, smatram da je potrebno u što skorijem roku izgraditi i hotel na mjestu gdje je nekada bio hotel “Fjord” i sa ta dva hotela visoke kategorije u samom jezgru grada bi u velikoj mjeri riješili problem nedostatka hotelskih kapaciteta u Kotoru, čime bismo privukli goste da u našem gradu borave u dužem vremenskom periodu i samim tim Kotor ne bi više bio prepoznat isključivo kao izletnička destinacija.
Za koje se lokacije konkretno investitori interesuju? Koje su njihove ideje osim izgradnje hotela i da li neki od kontakata sa njima rezultirali konkretnim dogovorom ili makar naznakom da možemo očekivati ulaganja inostranih investitora na području naše opštine?
Mogu vam reći da postoji dosta investitora koji su zainteresovani za ulaganja na teritoriji opštine Kotor. Iskoristio bi priliku da pomenem najinteresantnije od njih. Prije svega, tu je investitor zainteresovan za izgradnju golf terena u naselju Kavač - u blizini aerodroma Tivat, zatim investitor zainteresovan za izgradnju akva parka na području Grblja koji ima plan da izgradi najduži tobogan u Evropi sa tržnim centrom, garažnim mjestima i dvije male dvorane za klizanje koje bi radile u zimskom periodu i investitor je spreman da za realizaciju ovog projekta uloži 20 miliona eura i zaposli između 150 i 200 stanovnika naše opštine. Kada je u pitanju pomenuta investicija koja se odnosi na akva park, lokacija je u mjestu Lukavci, u blizini Lastve Grbaljske, a radovi bi mogli početi naredne godine,
Privredna zona je prostor na kojem je smješten značajan broj privrednih subjekata. Takođe, intencija je da se širi prostor takozvane biznis zone u dijelu Grblja…
Da, strateški cilj Opštine Kotor je potpuno “oživljavanje” ovog područja na kome su nekad radili privredni giganti kao što su: Industrija ležaja Kotor, Rivijera, Industrija gumeno tehničke robe Bokeljka, dio Jugopetrola i Livnice. Danas od pomenutih firmi radi jedino fabrika ležaja “Daido metal” koja je u većinskom japanskom vlasništvu, a koja predstavlja usamljeni primjer uspješne privatizacije, jer ista zapošljava lokalno stanovništvo, dok su ostale pomenute fabrike ugašene , a njihovi kapaciteti pretvoreni u magacinske prostore.Takođe, da pomenem i biznis zonu, a to je ovaj dio od kružnog toka Kotor- Tivat-Budva prema Jazu. Tu sam prije desetak dana prisustvovao otvaranju velelepnog poslovno komercijalnog objekta “Jambo”koji se “naslanja” na objekat “Butiko” i nadam se da će se izgradnjom bulevara broj takvih i sličnih objekata na tom području i povećavati , a naš prostorno-urbanistički plan je i po namjeni takve i slične objekte prepoznao na tom dijelu pomenute zone .
Ono što je u planu jeste i izgradnja šetališta na potezu od Gurdića do bolnice? Da li je u pitanju samo ideja ili projekat čiju realizaciju možete već najaviti?
Riječ je o projektu koji je od velikog značaja za Opštinu Kotor. S tim u vezi na sastanku rukovodstva Opštine i predstavnika Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom je dogovoreno da se odmah krene sa pripremom dokumentacije za realizaciju setališta, tako da nije u pitanju samo ideja već projekat čija je realizacija započela i ja se nadam da ćemo već početkom sljedeće godine doći u situaciju da se raspiše tender za izgradnju ovog šetališta.
Hvala što ste izdvojili vrijeme za slušaoce Radio kotora i čitaoce našeg sajta. Uspješan rad želim.
Hvala vama Jelena i pozdrav svim našim slušaocima. Uvijek ću se rado odazvati pozivu Radio Kotora.
Repriza emisije “Nedjeljni razgovor” čiji je gost bio menadžer Opštine Kotor Ivan Mikijelj na programu je u 19 sati i 30 minuta. Emisiju uređuje i vodi Jelena Kljajević.