Društvo
MIHOVIĆ U SUSRET SVJETSKOM DANU MENTALNOG ZDRAVLJA: PREDRASUDE I DALJE PRISUTNE ALI IH SVE MANJE, O MENTALNOM ZDRAVLJMU BRINUTI KAO I O FIZIČKOM
Mentalno zdravlje jednako je važno kao i fizičko, pa je u vrijeme brzog načina života, brojnih izazova i zadataka koji nam se nameću i koje pred sebe postavljamo, takozvanoj mentalnoj higijeni potrebno posvetiti posebnu pažnju. To je za Radio Kotor u susret 10. oktobru Svjetskom danu mentalnog zdravlja kazala psihologica Ivana Mihović.
Mentalno zdravlje je, kaže Mihović, zapravo zdravlje našeg uma. “Na latinskom riječ mentis znači um odnosno ‘ono što nas čini osobom’. Um predstavlja – mozak kao organ ali i sve ono što proizilazi iz funkcionisanja mozga i svih drugih fizioloških osobenosti koje posjedujemo kao ljudska bića. To znači - kako mi funkcionišemo kao osobe, koja je naša ličnost ustvari, kakvi smo to mi, kako izražavamo svoja osjećanja, kako se njima bavimo i kako se ponašamo i reagujemo na neke situacije, kako razmišljamo…U taj dio mentalnog funkcionisanja uključujemo i inteligenciju i to kako se u nekim situacijama snalazimo, kako se adaptiramo na život. Kada je čovjek u nekim važnim životnim izazovima - tada se svi njegovi resursi aktiviraju, kako bi izazove prevazišao i neke teške situacije u životu. Zato mislim da je jako važno voditi brigu o mentalnom zdravlju odnosno održavati takozvanu mentalnu higijenu, kako bi svi naši kapaciteti bili u punoj funkciji” – kaže Mihović.
U našoj zemlji se, ističe, u posljednje vrijeme i pored brojnih predrasuda koje su prisutne svuda u svijetu, temi mentalnog zdravlja posvećuje sve veća pažnja.
“Kad nas nešto zaboli, idemo kod ljekara opšte prakse ili ljekara specijaliste na primjer, a isto tako bi bilo prihvatljivo da je uobičajena adresa na koju se uputimo kada osjetimo da ne funkcionišemo kako treba ili da ne možemo da prevaziđemo određene situacije – ambulanta psihologa ili psihijatra. I dalje su kod nas ogromne predrasude prema tome i uglavnom krivimo tu osobu koja ima problem na polju mentalnog zdravlja. Kao da probleme koje ima osoba samoj sebi prouzrokuje, kao da ste vi krivi zato što vam je loše, zato što ste u depresiji, zato što ne možete da odreagujete ili što na primjer imate preveliku euforiju, kompulsivne radnje… Uglavnom, ljudi se teže odlučuju da se obrate za pomoć kada je u pitanju mentalno zdravlje zato što je ogromna stigma oko toga. Stalno se smatra da to čovjek namjerno radi. Treba da se trudimo da očuvamo mentalno zdravlje, kao što je to slučaj i sa fizičkim. Kao što se u jednom trenutku recimo razbolimo ili imamo određeni problem sa nekim organom pa se onda liječimo, može da se dogodi da posustanemo odnosno da se dogodi problem sa mentalnim zdravljem. Teško je ljudima da prihvate da se jednostavno čovjeku desi patologija iz domena mentalnog zdravlja kao što se desi da se prehladite, da vas grlo zaboli ili da se razbolite od neke teže bolesti” – objašnjava Mihović.
Navodi i da se potreškoće u oblasti fizičkog i mentalnog zdravlja u određenom broju slučajeva mogu dogoditi zato što smo zapostavili zdrave stilove života i zanemarili aktivnosti koje značajno utiču na naše mentalno zdravlje.
“Nije rijedak slučaj da zapostavimo pravilan način ishrane ili se ne bavimo fizičkom aktivnošću, pa da potom dobijemo visok pritisak ili da imamo probleme sa vaskularnim sistemom. Tako u ovom slučaju može da se desi da smo neke stvari u životu zapostavili - pa da nam se javi problem iz domena mentalnog zdravlja. Može da se desi da se problem pojavi i da mi onda moramo da se obratimo stručnjacima koji rade na polju mentalnog zdravlja. To treba prihvatiti i ponašati se u skladu sa tim. Pomoć je potrebno zatražiti i ne bježati od toga” – navodi Mihović.
Ona ističe da je jako važno da, pored brojnih obaveza i zadataka, uzdvojimo vrijeme za sebe. “To je već onaj uobičajeni savjet ali vjerujte da ga je jako važno poslušati. Na vama je da pola sata dnevno ili sat, u zavisnosti od obaveza, izdvojte za aktivnosti koje vama prijaju – šetnja, ples, čitanje, razgovor sa prijateljima. Sami izaberite. To je značajan mehanizam koji vodi ka očuvanju mentalnog zdravlja” – zaključuje Mihović.
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. oktobra, ali se tokom cijelog mjeseca intenziviraju aktivnosti odnosno teme koje se tiču ove oblasti. Podsjetimo, oktobar je i mjesec borbe protiv raka dojke.
Cijeli razgovor na temu mentalnog zdravlja koji je sa psihologicom Ivanom Mihović zabilježila Jelena Kljajević poslušajte 17. oktobra od 10 i 30.