Društvo
MIHALJEVIĆ: PORODIČNI KUTAK FONDACIJE BUDI MAMA NUDI BESPLATNE USLUGE VOĐENJA PROGRAMA U INOSTRANSTVU (AUDIO)
Iako je zakonom prepoznat, još uvijek nije uspostavljen rad Nacionalnog registra lica koja se liječe od neplodnosti, tako da ne postoji precizan podatak koliko se parova susreće sa ovim problemom u Crnoj Gori. To je gostujući u emisiji “Medikament” Radio Kotora kazala predsjednica Fondacije, mr Žana Mihaljević.
,,Svjetski zdravstveni podaci o neplodnosti ukazuju da se 20 posto stanovništva zemalja Mediterana suočava sa borbom za potomstvo. Tako da, ako se oslonimo na te podatke 20 posto u Crnoj Gori, iznosilo bi oko 100.000 ljudi. Trudimo se da putem naših inicijativa za izmjene zakona, oboljšavamo uslove i sve usluge koje postoje u svijetu dovedemo u Crnu Goru kako bi smanjili procenat neplodnosti. Fondaciji se najčešće javljaju parovi sa više neuspjelih, vantjelesnih oplodnji i pokušaja u zemlji i inostranstvu”, kaže Mihaljević.
Dodaje da Fondacija “Budi mama” svoje aktivnosti usmjerava na podizanju svijesti zajednice o povećanju znanja o dostupnim programima i uslugama koje se nude u našoj zemlji i inostranstvu, kao i na unaprjeđenju svih usluga vantjelesne oplodnje u Crnoj Gori.
,,Najveći problem u procesu liječenja neplodnosti je vremenski okvir, proces dijagnostike traje dugo, veliki broj nalaza treba da se uradi. Kod muškaraca su to spermogram i endrokrinološka ispitivanja, a kod žena je opsežno ispitivanje koje može da trajati i mjesecima. U proteklom periodu uvažen je veliki broj naših inicijativa i omogućen niz besplatnih pregleda i diagnostika. Na primjer, nekada se nalaz za Anti-Milerov hormon (AMH ) plaćao, dok je danas tu dijagnostiku moguće uraditi besplatno u KBC-u, kao i različite dijagnostike za trombofilije, urođene anomalije, niz imunoloških nalaza. Tako da je u Crnoj Gori napravljen jedan veliki pomak, ali i dalje puno treba da se radi “, navodi ona.
Parovima koji se odluče za program medicinskog liječenja u inostranstvu Porodični kutak Fondacije, kako dodaje, pruža besplatnu logističku podršku.
,,Takođe, inicirali smo i nadamo se da će ubrzo i to zaživjeti u Crnoj Gori krioprezervacija-zamrzavanje reproduktivnog materijala u slučaju liječenja od nekih bolesti. To se radi prije tretmana liječenja različitih bolesti, poput zračenja. Pruža mogućnost ženama da sačuvaju jajne ćelije, a muškarcima spermatozoide za kasnije kada ozdrave i mogu da planiraju proširenje svoje porodice. Cilj naše Fondacije je da stvorimo mogućnosti da se što više djece rađa u našoj zemlji. Pripremili smo uporedne analize, strategije za surogat majčinstvo i posthumnu vantjelesnu oplodnju, kako bi pomogli donosiocima odluka da usvoje što bolje zakone”- zaključila je Mihaljević.
Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva