Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.09.2020
688

MEĐUNARODNI DAN ČISTOG VAZDUHA

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije više od 90 odsto svjetskog stanovništva izloženo je zagađenom vazduhu, a danas će širom svijeta prvi put biti obilježen 7. septembar, Međunarodni dan čistog vazduha.

Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore podsjećaju da je u decembru prošle godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, 7. septembar proglašen za Međunarodni dan čistog vazduha. "Crna Gora se uključuje u obilježavanje ovog ekološkog praznika u procesu ažuriranja Strategije upravljanja kvalitetom vazduha, kroz promociju i prezentaciju istorijskih i aktuelnih podataka o praćenju kvaliteta vazduha u Crnoj Gori", kazali su iz Ministarstva.

Prema navodima Završnog elaborata projekta o zagađenosti vazduha u Crnoj Gori od 1979-1983. godine, „stanje kvaliteta vazduha u Crnoj Gori ranije nije bilo poznato, jer do 1974. godine odnosno do 1976. godine nisu obavljana istraživanja zagađenosti vazduha”.

Iz Ministarstva su kazali da povremena kratkotrajna ispitivanja nisu mogla dati uvid u zbivanja ove vrste. Oni su istakli da se tokom posljednje decenije, preciznije od 2009. godine, kvalitet vazduha u Crnoj Gori prati u skladu sa najsavremenijim evropskim standardima, upotrebom automatizovane, precizne i osjetljive opreme.

Početkom 2009. godine u Crnoj Gori radila je samo jedna automatska stanica za praćenje kvaliteta vazduha, a u maju iste godine instalirane su još tri.

"Mreža je ponovo proširena 2012. godine, sa još tri stanice, a aktuelna konfiguracija mreže za praćenje kvaliteta vazduha, sa 10 automatskih stanica uslijedila je tokom 2019. godine, sa tri potpuno nove stanice i novom opremom za postojećih sedam i analitičkom opremom", rekli su iz Ministarstva.

Kako su dodali, u proširenje i obnovu sistema za praćenje kvaliteta vazduha uloženo je 1,1 milion eura iz IPA fondova.

U skladu sa evropskim i domaćim zakonodavstvom, kvalitet vazduha se prati i ocjenjuje u Sjevernoj, Centralnoj i Južnoj zoni. "Podaci o praćenju kvaliteta vazduha u Crnoj Gori od 2009-2018. godine pokazuju da su granične vrijednosti za pojedine zagađujuće materije prekoračene u Sjevernoj i Centralnoj zoni kvaliteta vazduha, dok je u Južnoj, primorskoj zoni gdje živi oko 25 odsto stanovništva vazduh dobrog kvaliteta", kazali su iz Ministarstva. Oni su naveli da je za potrebe ažuriranja Strategije upravljanja kvalitetom vazduha izrađena je Analiza desetogodišnjih trendova koncentracija zagađujućih materija u poređenju sa podacima iz ažuriranog inventara zagađujućih materija u vazduh.

"Od 12 zagađujućih materija koje se kontinuirano prate od 2009. godine, bilježene su povremene povećane koncentracije sumpor-dioksida u Pljevljima, povećane koncentracije suspendovanih čestica PM10 i PM2.5 u Sjevernoj i Centralnoj zoni kvaliteta vazduha tokom sezone grijanja, kao i povećan sadržaj benzo(a)pirena u ovim česticama", objasnili su iz Ministarstva.

Foto: booking.me

Podijeli na: