Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.12.2019
950

MEĐUNARODNI DAN LJUDSKE SOLIDARNOSTI

Danas se u svijetu obilježava Međunarodni dan ljudske solidarnosti. Ustanovljen 2006. godine od strane Ujedinjenih nacija, ovo je dan kada slavimo jedinstvo u raznolikosti i podižemo javnu svijest o važnosti solidarnosti.

Ujedinjene nacije su 8. septembra 2000. godine usvojili Milenijsku deklaraciju kao glavni programski dokument kojim zemlje članice nastoje unaprijediti međunarodne odnose i ostvariti ciljeve održivog razvoja u 21. vijeku. Uz slobodu, jednakost, poštovanje prema prirodi i odgovornost, solidarnost je istaknuta kao jedan od glavnih principa i vrijednosti međuljudske saradnje. Rastuće socijalne razlike i političko-ekonomska nestabilnost koje pogađaju veliki dio svjetskog stanovništva, najbolje ilustruju kako potreba za solidarnošću nije samo apstraktan ideal, nego prioritetna potreba savremenog svijeta.

Decembar kao mjesec radosti, slavlja, topline, darivanja, druženja i pomaganja je ujedno i mjesec u kojem se obilježava dan solidarnosti. Međunarodni dan ljudske solidarnosti je podsjetnik ljudima o važnosti zajedništva, a solidarnost povezuje i ujedinjuje ljude i narode. Razvijanje te osobine kod djece je ulaganje u zajedničku budućnost. Važno je učiti ih da pomažu drugima u teškim trenucima, da se raduju tuđim uspjesima, te da saosjećaju sa drugima. Ne postoji bolji način podučavanja od vlastitog primjera.    Solidarnost označava moralnu obavezu čovjeka za čovjeka.

“Siromaštvo i bolesti su sve prisutnije u našem svijetu, a naša snaga je upravo u moralnosti. Kada zajedno djelujemo, lakše savladavamo poteškoće. Danas, kada je cijeli svijet informaciono povezan, ne smijemo dozvoliti da svakodnevna saznanja o nesrećama ljudi u drugim zemljama otupe naše saosjećanje prema njima. Nedopustivo je da tehnološka povezanost nadjača čovječnost.  Solidarnost, saosjećanje i pomaganje drugima su plemenite vrline kojima bi i društvo i pojedinac trebali težiti”, saopštavaju iz Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor.

April 1979. godine i katastrofalni zemljotres koji je pogodio Crnogorsko primorje bio je svojevrsna prilika da se pokaže solidarnost na djelu. Ruke su premostile okeane, pomogli su znani i neznani da Crna Gora što prije izvida rane. Potres je donio jugoslovensku i međunarodnu solidarnost, nezabilježenu u svijetu. Pomoć nam je pristizala sa svih strana. I Dom Crvenog krsta u Škaljarima-poklon je Austrijskog Crvenog krsta. Izgrađen je još jedan, montažnog tipa u Tivtu. Oba su bila otvorena 15. februara 1980.godine. U to vrijeme, podignuto je 19 kuća solidarnosti: jedanaest na seoskom području i sedam u gradovima, kao i Dom solidarnosti Crvenog krsta u Sutomoru.

“Prilikom nedavnog zemljotresa koji je zadesio Albaniju, pripadnici kotorske Službe zaštite i spašavanja bili su među prvima na mjestu nesreće. Ubrzo je otvoren žiro račun za za uplatu novčane pomoći, a članovi Kluba dobrovoljnih donora krvi iz Kotora su se ubrzo oglasili i bolnici u Draču dali dragocijenu tečnost”, podsjećaju iz Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor.

 

 

Podijeli na: