Društvo
MATKOVIĆ: KOTORU NEOPHODNO SAVJETOVALIŠTE ZA MENTALNO ZDRAVLJE (AUDIO)
Gošća emisije „Medikament“ Radio Kotora bila je socijalna radnica i psihoterapeutkinja Nada Matković, predstavnica NVU Ante Portas. Ovo udruženje realizuje projekat „Mentalno zdravlje – Biti INformisan“, koji je podržan od strane Opštine Kotor. Projekat ima za cilj da aktuelizuje teme iz oblasti mentalnog zdravlja, brige o sebi i djeci, te da podigne svijest porodica i pojedinaca o važnosti traženja pomoći u situacijama porodičnih kriza.
„Naše nevladino udruženje osnovano je prije 12 godina i do sada smo realizovali brojne projekte, uglavnom iz oblasti bolesti zavisnosti. Prije tri godine realizovali smo Relod projekat vezan za vršnjačko nasilje, gdje smo obišli veliki broj škola i tokom šest mjeseci intenzivno radili na ovoj temi.
Motiv za realizaciju projekta „Mentalno zdravlje – Biti INformisan“ bio je saznanje da se, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, zdravlje jedne nacije mjeri prema njenom mentalnom zdravlju. Ako to uzmemo u obzir, jasno je koliko je mentalno zdravlje važno, a istovremeno zanemareno u našem društvu“, kazala je Matković.
NVU Ante Portas čini tim stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja, uključujući zaposlene u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota i bivše radnike ove ustanove. Pored Matković, članovi tima su dr neuropsihijatrije, subspecijalistkinja za bolesti zavisnosti Marina Roganović, psihološkinja Milana Žarković, defektološkinja i psihoterapeutkinja Milica Vukotić, socijalna radnica i psihoterapeutkinja Željka Stevović, psihološkinja Tatijana Matković i radno-okupaciona terapeutkinja Jelena Kljajević.
„Smatram da nijedna opština poput Kotora nema takve resurse u oblasti mentalnog zdravlja, ali taj potencijal se najmanje koristi. Stoga će naše udruženje predložiti Opštini osnivanje savjetovališta za djecu i roditelje iz oblasti mentalnog zdravlja. Imamo stručni kadar i vjerujem da ćemo lako pronaći prostor za realizaciju. Postoji Centar za mentalno zdravlje u Domu zdravlja, ali njegova uloga je potpuno drugačija“, navela je Matković.
U okviru projekta „Mentalno zdravlje – Biti INformisan“, predavanja su do sada održana u tri osnovne škole na teritoriji opštine Kotor: OŠ „Veljko Drobnjaković“ Risan, OŠ „Ivo Višin“ Prčanj i OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ Dobrota.
„Realizovana su predavanja na teme: „Anksioznost kod djece i omladine“, „Samopouzdanje“, „Emocionalna regulacija ljutnje i bijesa“ i „Vršnjačko nasilje“. Moram istaći da su djeca pokazala zavidno znanje i veliko interesovanje za ove teme. Na naše zadovoljstvo, u risanskoj školi predavanjima su prisustvovali i roditelji“, dodala je Matković.
Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.
Tekst i foto: Tamara Vuković