Društvo
MAROVIĆ: STALNA POTREBA CRVENOG KRSTA ZA DONACIJAMA POLOVNE GARDEROBE I OBUĆE
Tekst: Biljana Marković
Foto: Crveni krst Kotor
Crveni krst Kotor ima kontinuiranu potrebu za donacijama polovne garderobe i obuće, a magacin u Škaljarima trenutno je pun, saopštila je za Radio Kotor sekretarka ove opštinske organizacije, Anet Marović.
Ona ističe da organizacija uvijek može da primi zahtjev građana koji se obrate za pomoć u vezi preuzimanja polovne odjeće i obuće.
„Imamo tri kontejnera za odlaganje polovne garderobe
koji se svakodnevno prazne, kod ŠC Kamelija, preko puta samoposluge Aroma u Škaljarima i u Risnu kod Pošte. Apelujem na ljude koji su u potrebi da nam se jave na brojeve telefona 032 325 483 i 069 400 919“, poručuje Marović.
Kako navodi, Crveni krst Kotor je nedavno organizovao obuku u pružanju prve pomoći na radnom mjestu, koju je vodila licencirana instuktorka CK-a Olga Krivokapić. Obuku, održanu u prostorijama u Škaljarima, završilo je četvoro polaznika - dvoje zaposlenih u Pošti Crne Gore i dvoje iz hotelske djelatnosti.
„Svi oni koji su zainteresovani za obuku u pružanju prve pomoći na radnom mjestu, mogu da nas kontaktiraju putem telefona. Termini održavanja obuka zavise od broja zainteresovanih kandidata. U grupi ih mora biti najmanje četvoro da bi se obuka organizovala“, pojasnila je Marović.
Podsjeća da je tokom ljetnjih mjeseci potrebno više jedinica donirane krvi koju mogu dati zdrave osobe, dobrog opšteg stanja, uzrasta od 18 do 65 godina.
„Da bi se krv mogla dati, osoba ne smije da pije alkoholna pića, da jede previše masnu hranu. Mora da spava od šest do osam sati, laganije doručkuje, ukoliko uzima neku terapiju da obavezno sa sobom ponese i listu ljekova, te lični dokument sa matičnim brojem i fotografijom. To su najvažniji kriterijumi da bi zainteresovani pomogli na ovaj način“, istakla je Marović.
Kada su u pitanju aktivnosti tokom ljeta, 30. jula obilježen je Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima, kada su volonteri ispred vrata Starog grada dijelili informativno-propagandni materijal.
„Na taj način smo dali doprinos u podizanju svijesti kod građana o ovom problemu koji predstavlja jedan od najozbiljnijih vidova kršenja ljudskih prava. Prema procjenama, ima uticaja na 24 miliona ljudi širom svijeta. Na flajerima su se nalazile informacije i razni podaci, između ostalih, oni koji ukazuju da li je trgovina ljudima rodno zasnovana, koliki je broj žrtava od 2019. godine do danas, kakav oblik trgovine ljudima postoji. Na taj način smo sproveli kampanju u cilju informisanosti o ovom globalnom problemu, kao i o mehanizmima prevencije, zaštite i reagovanja u slučaju trgovine ljudima“, navodi naša sagovornica.
Podsjetimo, kotorski Crveni krst obilježio je i 12. avgust, dan kada su 1946. usvojene Ženevske konvencije. Prioritet ovih međunarodnih pravnih akata je zaštita ljudskog dostojanstva i humanosti.