Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.01.2024
760

MAROVIĆ: PRILIKOM UDOMLJAVANJA PSI U AZILU POSJEDUJU KOMPLETNU ZDRAVSTVENU DOKUMENTACIJU

Azil – Sklonište za napuštene pse, kojim gazduju Komunalna preduzeća iz Kotora i Tivta, otvoren je za posjetioce ponedjeljkom, srijedom i petkom u periodu od 11 do 13 sati.
Govoreći ispred Azila na javnoj tribini povodom Nacrta Lokalnog plana za kontrolu populacije pasa na teritoriji opštine Kotor 2024 – 2029, Sanja Marović je podsjetila da je u planu organizovanje dana otvorenih vrata, produžetak vremena za posjete kako bi građani mogli tokom cijelog dana da dođu u Azil da udome pse.
Marović navodi da se u prosjeku udomi dva do pet pasa mjesečno.
“Građani traže štenad. Imamo odraslih pasa koji su u Azilu već 5 ili 6 godina. Oni imaju manje šanse za udomljavanje” – navodi Marović.

Prilikom udomljavanja, napominje, pas posjeduje svoj pasoš, čipovan je, primio je vakcinu protiv bjesnila, infektivnih bolesti i  očišćen je od unutrašnjih i spoljašnih parazita.

“Psi su sterilisani ili kastrirani, u zavisnosti da li se radi o mužjaku ili ženki. Posjeduju kompletnu zdravstvenu dokumentaciju. Naravno, radi se 4D test na prenosive bolesti” – ističe Marović.

Najveći problem, napominje, predstavljaju vlasnički psi, odnosno napuštanje pasa.

“Često nam ostavljaju štenad ispred azila ili pored kontejnera. Nedavno smo imali akciju u Risnu. Neko je na plaži ostavio štenad, a nekoliko njih je bilo čak i u moru. Ista je situacija u Tivtu. To je problem i iz tog razloga treba da sprovedemo sve mjere iz Strategije. Treba da se čipuju vlasnički psi, kako bi znali njihovo dalje kretanje” – kaže Marović.

Nakon 5 do 10 godina, navodi, vidjeće se neki rezultati Strategije.

“Na pinama smo uhvatili tri vlasnička psa. Smjestili smo ih u azil. Psi su bili čipovani, vlasnike smo pronašli vrlo lako. Njima su uručene prekršajne prijave i oni će platiti kaznu.
To se može uraditi samo u situaciji kada su psi čipovani i poznati vlasnici. Ukoliko pas koji nije registrovan ujede neku osobu ili napravi štetu, ujede ili ubije stoku, što je situacija u Grblju, vlasnik neće snositi posljedice. To na teret pada Opštini Kotor.  
Onog trenutka kada dođe do ujeda, a vlasnik je poznat, oštećeni treba da se obrati doktoru u hitnoj službi, nakon toga ga upućuju u epidemološku službu koja kontaktira veterinara. Pas mora biti pod nadzorom veterinara 10 dana, nakon čega isti donosi izvještaj da li je pas bijesan, agresivan itd. Od toga zavisi dalje liječenje onog ko je oštećen” – objašnjava Marović.

Pas može biti privremeno oduzet vlasniku ukoliko nema osnovne uslove za život.

“Dvorište mora biti ograđeno, tabla Čuvaj se psa mora biti na vidljivom mjestu, mora imati kućicu, boks, pristup vodi i hrani itd. Naravno, treba da bude čipovan, tretiran protiv unutrašnjih parazita. Ukoliko to nije slučaj, može privremeno da bude oduzet dok se ne poboljšaju uslovi za život i boravak psa” – kaže Marović.

Napominje da čipova ima dovoljno za sve građane/ke koji/e žele da registruju svog psa.

Ističe da Azilu nedostaju volonteri i poziva građane/ke da pomognu rad Skloništa za napuštene pse.

Tekst: Irena Mačić Đurić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: