Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

11.10.2023
756

MAROVIĆ O AKTIVNOSTIMA OO CRVENOG KRSTA KOTOR

Opštinska organizacija (OO) Crvenog krsta Kotor realizuje brojne aktivnosti, uglavnom humanitarnog karaktera, među kojima su mnoge i tradicionalne.
Gostujući u emisiji “Naša opština” Radio Kotora sekretarka Anet Marović osvrnula se na rad ove organizacije i najavila šta nas očekuje do kraja godine.

Podsjetimo, OO Crvenog krsta Kotor 14. juna obilježila je Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi. Marović podsjeća da je na ovaj dan rođen austrijski biolog i ljekar Karl Landštajner koji je zaslužan za otkriće krvnih grupa, za šta je 1930. dobio Nobelovu nagradu.

“Hvala svim dobrovoljnim davaocima krvi na dosadašnjoj humanosti i doprinosu u spasavanju i produžavanju života” – ističe Marović.

Ukoliko neko želi da donira krv, podsjeća, potrebno je da ima od 18 do 65 godina, da je zdrav i dobrog opšteg stanja.

“Potrebno je da davaoci ne piju alkohol i ne jedu previše masnu hranu, spavaju od šest do osam sati, ujutru laganije doručkuju. Ukoliko uzimaju neku terapiju, sa sobom obavezno ponijeti i listu ljekova, te lični dokument sa matičnim brojem i fotografijom” – navodi Marović.

OO Crvenog krsta Kotor je 20. juna obilježila i Svjetski dan izbjeglica.

“To je dan podsjećanja na snagu i hrabrost ljudi koji su bili primorani da napuste svoju domovinu kako bi izbjegli sukob ili progon, a Ujedinjene nacije ga obilježavaju u čast izbjeglicama širom svijeta” – napominje Marović.

Slogan ovogodišnjeg Svjetskog dana izbjeglica je “Nada daleko od doma: svijet u kom su izbjeglice uvijek uključene” i usmjeren je na važnost inkluzije.

“Ovaj dan je prilika da se još jednom pokaže empatija i razumijevanje za situaciju u kojoj se izbjeglice nalaze, kao i da se pruži doprinos njihovom osnaživanju. Svjetski Dan izbjeglica smo obilježili tradicionalnim danom za podjelu pomoći u vidu obuće, odjeće, neophodnih stvari za  novorođene bebe, nosiljki, kolica, kao i igračaka, školskog pribora, te sitnih kućnih potrepština. Nastojimo da smo u stalnom kontaktu sa korisnicima i njihovim potrebama, ne samo na ovaj, već svaki dan” – kaže Marović, ističući da u ovom trenutku na evidenciji Crvenog krsta ima oko 15 porodica, izbjeglh iz Ukrajine.

Ovoga ljeta obilježeni su i Svjetski dan prevencije utapanja 25. jul, potom, Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima 30. jul, kao i 30. avgust Međunarodni dan nestalih.

“Organizacija odgovara na svaki zahtjev pojedinca ili porodice koja je u stanju potrebe, u vidu pomoći koja je njima u tom trenutku najpotrebnija, ili u hrani/higijeni, robi (odjeći/obući), sitnim kućnim potrepštinama, školskom priboru za djecu, do zahtjeva za ortopedska pomagala (štake, invalidska kolica)” – objašnjava Marović.
 
Pored redovnih aktivnosti koje se sprovode svakodnevno, ključne inicijative, odnosno projekte koje organizacija trenutno sprovodi, odnose se na pomoć izbjeglicama pogođenim rusko-ukrajinskim ratom i odgovor na potrebe pojedinaca/porodice i njihove zahtjeve.
 
“U hitnim situacijama i vanrednim okolnostima koje mogu zadesiti zajednicu, Organizacija djeluje zajedno sa timom za zaštitu i spašavanje grada Kotora, skupljanjem pomoći u vidu hrane, robe, organizovanjem akcija davanja krvi, ukoliko je to potrebno, pružanja prve pomoći na licu mjesta, a ako je šteta većih razmjera i otvaranjem žiro računa za pomoć unesrećenima, kao što je to bio slučaj sa zemljama u regionu” – kaže Marović.

Crveni krst se pitanjima humanitarnih vrijednosti bavi putem edukativnih radionica. U prostorijama OO Crvenog krsta Kotor održavaju predavanja, kako bi što veći broj volontera upoznali sa humanitarnom misijom koja se realizuje već nevjerovatnih 148 godina.

“Za sada imamo tridesetak zainteresovanih volontera. Nadamo se da će taj broj rasti kako budu volonteri dijelili utiske sa svojim drugarima i drugaricama, te da će se i oni uključiti i dati svoj doprinos u ostvarivanju naših svakodnevnih aktivnosti” – ističe Marović.

Svjetski dan prve pomoći se svake godine obilježava druge subote u septembru, pa su tako i ove godine 9. septembra organizacije Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca širom svijeta još jednom ukazale na važnost poznavanja prve pomoći.

“Ovogodišnja tema bila je usmjerena na prvu pomoć u digitalnom svijetu, kroz širenje znanja o prvoj pomoći putem digitalnih tehnologija, promociju značaja digitalnih pristupa u usvajanju vještina prve pomoći, te podršku digitalnoj transformaciji treninga prve pomoći i kampanja podizanja svijesti o važnosti poznavanja ovih vještina” – objašnjava Marović.

Svake godine od 14. do 21. septembra obilježava se Nedelja borbe protiv tuberkuloze.

“Naše volonterke su dijelile informativno-propagandni materijal u vidu flajera i na taj način informisale sugrađanke i sugrađane o ovoj bolesti, simptomima, istorijatu bolesti, statistici i situaciji u našoj zemlji. Tuberkuloza je zarazna bolest koju izaziva bakterija Mycobacterium tuberculosis. Bolest se najčešće manifestuje na plućima, mada može da zahvati i druge organe. Prenosi se sa osobe na osobu vazdušnim putem preko sitnih čestica koje bolesnik iskašljava u spoljašnju sredinu. Tuberkuloza uglavnom pogađa odrasle, međutim, sve starosne grupe su u opasnosti. Osobe koje su zaražene HIV-om imaju 18 puta vecu šansu da razviju aktivnu tuberkulozu. Uspješno se liječi kombinacijom ljekova, najmanje 6 mjeseci. Preporučuje se adaptirana ishrana oboljelog, odmor i boravak na svježem vazduhu. Prostorije u kojima boravi osoba oboljela od tuberkuloze, potrebno je redovno provjetravati i čistiti” – navodi Marović.

Mjere prevencije su: vakcinacija djece BCG vakcinom, te preventivno uzimanje ljekova protiv tuberkuloze.

OO Crvenog krsta Kotor 1. oktobra obilježila je Međunarodni dan starih, zatim 2. oktobra Međunarodni dan protiv nasilja, a 10. oktobra Svjetski dan mentalnog zdravlja.

Organizacija će 17. oktobra obilježiti Svjetski dan borbe protiv siromaštva, a dan kasnije i Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima.

Krajem oktobra i početkom novembra biće obilježena akcija “Vaše malo, nekome puno”.

“Svake jeseni i na proljeće organizujemo tradicionalnu akciju prikupljanja hrane i higijenskih artikala za socijalno ugroženo stanovništvo na teritoriji naše opštine. Svako ko hoće da pomogne u našoj humanitarnoj misiji i učestvuje u akciji je dobrodošao. Javićemo blagovremeno preko sredstava informisanja i društvenih mreža koji su tačni datumi, vrijeme i lokacija gdje će se skupljati pomoć” – ističe Marović.

Napominje da je do sada svaka akcija bila uspješna.

“Akcija ne bi mogla biti realizovana bez učešća supermarketa koji nam izađu u susret, kao i volontera osnovnih škola koji su voljni da isprate svaku akciju i odazovu se da zajednički ispunimo humanitarnu misiju. I na kraju, hvala našim sugrađankama i sugrađanima koji učestvovuju u našoj akciji i doniraju nam namirnice.

Ovom prilikom pozivam sve ljude dobre volje da nam se priključe, kako bismo volontiranjem obogatili našu sredinu i nastavili da sprovodimo našu humanitarnu misiju.
Jer volontiranjem ne pomažemo samo drugima, već i sebi” – poručuje Marović.

Opšrinije sa sekretarkom OO Crvenog krsta Kotor Anet Marović u repriznom izdanju emisije “Naša opština” večeras od 21 i 30 na gradskim talasima.

Tekst: Irena Mačić
Foto: OO Crvenog krsta Kotor

Podijeli na: