Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.12.2022
358

MAROVIĆ O AKTIVNOSTIMA CRVENOG KRSTA

Gošća emisije “Naša opština” bila je Anet Marović, sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Kotor. Ona je za naš program govorila o aktivnostima i podsjetila na misiju ove organizacije.

U nastavku dio razgovora koji je zabilježila Irena Mačić. 

Za sam početak da podsjetimo, Crveni krst je najstarija organizacija ove vrste u Crnoj Gori. Koji su ciljevi organizacije, s posebnim osvrtom na Opštinsku organizaciju Crvenog krsta Kotor koja sarađuje sa brojnim organizacijama, ustanovama i institucijama? 

Crveni krst Crne Gore danas je najstarija i najmasovnija organizacija u Crnoj Gori, članica Međunarodnog pokreta društva Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, koja prerasta u moderno i snažno nacionalno društvo koje ima za cilj pomoći čovjeku u nevolji i koje svoje humanitarno djelovanje iznova potvrđuje pomažući siromašnom, izbjeglom i raseljenom, starim i bolesnim, bolesnoj i napuštenoj djeci, razdvojenim porodicama usljed ratnih sukoba i svima onima kojima je ugroženo ljudsko dostojanstvo i potrebna humanitarna pomoć i zaštita, koju Crveni krst i njegovi volonteri mogu da pruže. 

Opštinska organizacija Crvenog krsta Kotora ima odličnu saradnju sa lokalnom samoupravom, sa svim školama na teritoriji opštine, sa svim zdravstvenim ustanovama, sa Domom starih “Grabovac” u Risnu, Domom za djecu u Bijeloj, dječijim vrtićem „Radost”, mjesnim zajednicama, Udruženjem paraplegičara, Udruženjem slijepih i slabovidih osoba, Resursnim centrom za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović”, organizacijama Crvenog krsta iz okruženja, sa Crvenim krstom Crne Gore od kojih dobijamo svu stručnu, a i finansijsku pomoć, sa Domom solidarnosti u Sutomoru i mladima koji su uključeni u sistem edukacije, zatim sa Centrom za socijalni rad, pa sa Centrom bezbijednosti, kao i sa Specijalnom bolnicom za psihijatriju, podržavajući projekte konkluzije korisnika u svakodnevnom životu. 

Širenje znanja o Crvenom krstu je jako značajna aktivnost vaše Opštinske organizacije 

Difuzija i međunarodno humanitarno pravo su značajni segmenti našeg djelovanja, kao i 

širenje znanja o Crvenom krstu, njegovim principima. U sali prostorija OO Crvenog krsta Kotor naše volonterke su održale predavanje/edukativnu radionicu kako bi što veći broj volontera upoznali sa humanitarnom misijom koju realizujemo već nevjerovatnih 147 godina. 

Koliko ima volontera OO Crveni krst Kotor? Ne smijemo zaboraviti ni radionice, prezentacije, druženja koja organizujete svake godine. 

Za sada imamo zainteresovanih dvadesetak volontera. Nadamo se da će taj broj rasti kako budu volonteri djelili utiske sa svojim drugarima i drugaricama, te da će se i oni uključiti i dati svoj doprinos u ostvarivanju naših svakodnevnih aktivnosti. 

Volonterke su održale prezentaciju za svoje školske drugarice i drugare volontere kako bi im približile ovu temu koja je jako zanimljiva, i po njihovim utiscima veoma poučna. One su putem power point prezentacije predstavile najosnovnije stvari koje su usko vezane za pojam Crvenog krsta kao najstarije i najmasovnije humanitarne organizacije, vratile nas u prošlost putem istorijata, kako je sve to počelo. 

Primjećujemo da su našim mlađim volonterima posebno bile zanimljive činjenice vezane za sam nastanak Crvenog krsta, našeg Anri Dinana, njegov život i sudbinu koja će inspirisati kasnije mnoge da se i oni bave humanim djelovanjem, radom i pomaganjem u nesrećama. 

Naučili su dosta činjenica, kako o istorijatu, tako o znaku, logu Crvenog krsta, zatim smo prešli i na difuziju kao i na djelatnosti koje spadaju u opseg aktivnosti naše organizacije, naravno osnovnih sedam principa djelovanja (humanost, nepristrasnost, jedinstvo, neutralnost, univerzalnost, dobrovoljnost i nezavisnost). 

Druženje smo zaokružili upoznavanjem sa međunardnim humanitarnim pravom koje im se posebno dopalo. Držalo im je pažnju cijelo vrijeme, jer su naše volonterke na primjerima, približile ovu temu. 

Šta su sve zdravstvene djelatnosti OO Crveni krst Kotor? To je uvijek složena i iscrpna tema uz podsjećanje na dobrovoljno davalaštvo krvi. Organizovane su dvije akcije dobrovoljnog davanja krvi u protekloj godini u vašoj organizaciji. 

Pored difuzije imamo i određene zdravstvene djelatnosti. U njih spadaju prva pomoć, dobrovoljno davalaštvo krvi i prevencija bolesti. Što se tiče prve pomoći, znamo svi da je to jako bitna oblast i tema.

Kod nas su se počele sprovoditi obuke za pružanje prve pomoći.

Poslali smo našu kandidatkinju za ostvarivanje licence instruktora u oblasti prve pomoći, Olgu Krivokapić, našu dugogodišnju saradnicu, bez koje nijednu aktivnost prve pomoći, posebno takmičenje omladinaca i podmlatka, ne bi moglo proći, koja je ovu obuku prošla uspješno u Domu Solidarnosti u Sutomoru, u trajanju od tri dana. 

Kada je u pitanju dobrovoljno davalaštvo krvi, organizujemo aktivnosti na motivisanju, okupljanju davalaca i promociji dobrovoljnog davalaštva krvi. 

Dosta se krvi traži, a sve manje daje, tako da se svelo na porodično davanje, ili putem društveni mreža, gdje mi blagovremeno postavimo svaki zahtjev za krv koji građani upute.

Organizovane su dvije velike akcije dobrovoljnog davanja krvi u saradnji sa Gimnazijom i Srednjom pomorskom školom, na koju se odazvalo 60-ak učenika koji su stekli sve uslove da daruju ovu dragocjenu tečnost. 

Organizujete edukativne radionice sa ciljem prevencije 

Organizujemo edukative aktivnosti sa ciljem prevencije HIV / AIDS-a, tuberkuloze i drugih zaraznih bolesti. Takođe, volonteri su dijelili informativno-propagandni materijal u vidu flajera, a organizovali smo i edukativnu radionicu na ovu temu, sa svim informacijama koje su relevantne. Podsjećam da je datum za obilježavanje ovog dana u svijetu i kod nas 1.decembar.

Takođe, tradicionalno obilježavamo i Nedelju borbe protiv tuberkuloze, koja se odvija od 14. do 21. septembra svake godine. 

Brojne su aktivnosti za vama. Da li biste izdvojili neke značajnije? 

  • 15.09. Posjeta volontera Psihijatriji i donacija odjeće, obuće, veša, čarapa i drugih potrepština
  • 16.09. Priprema za radionice, edukacija građana o vakcinama ( Covid 19, HPV, MMR)
  • 14.-21.09. Nedelja borbe protiv tuberkuloze, podjela informativno-propagandnog materijala u vidu flajera
  • 01.10. - Međunarodni dan starijih osoba, posjeta volontera i poklon paketi u vidu odjeće i obuće Domu starih “Grabovac “
  • 10.-14.10 - Međunarodna terenska vježba - Reagovanje u slučaju zemljotresa u okviru projekta Balance - upravljanje zemljotresima većih razmjera na Zapadnom Balkanu.
  • 16.10. - Smotra prve pomoći u Podgorici, Svjetski dan reanimacije, učešće volontera osnovne škole “Veljko Drobnjaković” iz Risna.
  • 17.10. Međunarodni dan borbe protiv siromaštva - podjela hrane, higijene, odjeće, obuće, posteljine, a na zahtjev samih korisnika
  • 18.10. Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima - podjela informativnih flajera kako bi se sugrađankama i sugrađanima skrenula pažnja i ukazalo na ozbiljnost ovog problema
  • 20.10. Obuka prve pomoći, zaštita na radu, polaznici iz Opštine Kotor i Direkcije za uređenje i izgradnju
  • 28.10-01.11. Obuka za pružanje usluge pomoć u kući koja se održava u Sutomoru
  • 04. i 05.11. Tradicionalna akcija prikupljanja hrane i higijenskih artikala za socijalno ugrožene na teritoriji naše opštine. 

Sabirne akcije Solidarnost na djelu: ''Vaše malo, nekome je puno'' se ostvaruju dva puta godišnje i to u jesen (pretežno novembar mjesec i proljeće) i maj mjesec. Tokom akcije naši sugrađani i sugrađanke doniraju pomoć u vidu hrane i hemije i na taj način nam pomažu da skupimo namirnice koje će na trenutak zadovoljiti potrebe naših korisnika. 

  • Osim ovih datumski ispraćenih aktivnosti, tu su svakodnevna podjela hrane, higijene, odjeće, obuće, kako našim starim korisnicima tako i izbjeglicama posljedica rata u Ukrajini, kojih u ovom trenutku ima prema našoj evidenciji oko dvadesetak porodica
  • Svakog utorka organizujemo podjelu odjeće i obuće romskim porodicama
  • Podjela invalidskih kolica za tri pojedinca u stanju potrebe, obuka u Domu u Sutomoru
  • Svakodnevno pražnjenje, sortiranje i slaganje ogromnih količina robe iz kontejnera za polovnu robu. 

I ove godine OO Crvenog krsta Kotor obilježila je Svjetski dan volontera. 

Kao i ostale organizacije Crvenog krsta širom zemlje, tako je i OO Crveni krst iz Kotora, organizovao sljedeće akcije: 

  • 29.11. na Dan Crvenog krsta Crne Gore volonteri su pred gradskim vratima i u Starom gradu dijeliti flajere o Crvenom krstu Crne Gore i razgovarali o misiji i aktivnostima Crvenog krsta.
  • predavanje po školama o ovim bitnim temama. 
  • 30.11.Posjeta naših volontera Specijalnoj bolnici za psihijatriju i Domu starih ‘’Grabovac’’Risan, druženje i poklon paketi, donacija u vidu odjeće, obuće, veša, posteljina, ćebadi… 
  • 30.11. Posjeta JPU “Radost” i na naše oduševljenje. 
  • 01.12. Obilježen Dan borbe protiv AIDS-a, volonteri OO Crveni krst Kotor dijelili su flajere sa najosnovnijim podacima o AIDS-u, a u prostorijama Crvenog krsta volonteri su održali predavanje o AIDS –u i bolestima zavisnosti. 
  • 02.12.Naše volonterke su posjetile dječije odjeljenje Opšte bolnice u Kotoru i prilikom te posjete uručili mališanima prigodne paketiće dječije robe i igračaka. 
  • 03.12. Konkurs likovnih i literarnih radova raspisan po osnovnim školama, kako djeca vide našu organizaciju na njihov kreativan način. 
  • 04.12. Pražnjenje, sortiranje i slaganje robe iz kontejnera za polovnu robu koju smo dalje dijelili ugroženim porodicama i pojedincima na teritoriji naše opštine. 
  • 05.12. Svjetski Dan volontera – Volonteri su dijelili informativno-propagandni materijal u vidu flajera ispred vrata grada. Nastavili smo druženje u prostorijama Crvenog krsta u Škaljarima. Bilo je to jedno ugodno obilježavanje njihovog dana, uz edukaciju, druženje, muziku, zabavu.           

05.12. se obilježava u svijetu kao Međunarodni dan volontera, kao podsjećanje na dan kada je 1970. godine stvoren Program Ujedinjenih nacija za volontere.

Volonteri za svoj rad ne očekuju materijalnu nadoknadu, a pomaganje i posvećivanje vremena drugima smatraju izrazom ljudske humanosti, solidarnosti, kao i osjećajem odgovornosti za svoju zajednicu.

Volontere odlikuje snažna potreba da se pomogne drugima, kako u redovnim, tako i u vanrednim situacijama.

Volontiranje, takođe, povećava kvalitet života, ne samo korisnika već i samih volontera. Ono čemu najviše doprinosi jeste percepcija o životu i stvara se osjećaj pripadništva zajednici. Ljudi koji su postali volonteri imaju ispunjeniji, sretniji i zadovoljniji život od onih koji nikada nisu iskusili dobrovoljni rad.

Ovom prilikom pozivam sve ljude dobre volje da nam se priključe, kako bismo volontiranjem obogatili našu sredinu i nastavili da sprovodimo našu humanitarnu misiju. 

Podijeli na: