Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.10.2023
874

MARKOVIĆ: PROMJENE U FUNKCIONALNOSTI I EFIKASNOSTI OBAVLJANJA SVAKODNEVNIH AKTIVNOSTI, PRVI ZNAK DESTABILIZACIJE MENTALNOG ZDRAVLJA (AUDIO)

Mentralno zdravlje je blagostanje u kojem osoba koristi primjereno svoje spozobnosti i vještine, uspješno se suočava sa neminovnim svakodnevnim stresom, ostvaruje svoje potencijale i doprinosi zajednici u kojoj živi. To je gostujući u emisiji „Medikament“ Radio Kotora, kazala specijalistkinja medicinske psihologije u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota i psihoterapeutkinja, Olivera Marković.
 
Kako ističe, brojni su faktori utiču na naše mentalno zdravlje.
 
,,To su prije svega genetske predispozicije i poruke koje dobijamo od naših roditelja ili okoline u kojoj živimo, a koje se kasnije mogu prenositi na neke neuspjehe u životu. Neminovno je da u periodu odrastanja i života uopšte doživljavamo neuspjehe, ali zavisi od toga kako ćemo ih interpretirati. Dijete koje je raslo u porodici gdje rododitelji nisu bili zadovoljni njegovim ponašanjem, imaće kognitivnu poruku “da nije ni za šta sposobno”, što može biti okidač za razvijanje anksioznih poremećaja. Jedan od bitnijih faktora je i somatsko zdravlje, koje je neraskidivo povezano sa mentalnim zdravlje, zatim socio-ekonomsko blagostanje, briga o sebi i održavanje mentalne higijene”, objašnjava Marković.
 
Promjene u funkcionalnosti i efikasnosti osobe da obavlja svakodnevne obaveze, prvi je zanak destabilizacije mentalnog zdravlja.

“To se često primjećuje i u gubitku volje, poremećajima spavanja- nesanica ili pretjerano spavanje, poremećaj apetita- od potpunog gubitka apetita do prekomjernog unošenja hrane, naglom gubitku ili uvećanju tjelesne težine za više od 10 kg za kratak vremenski period”, navodi ona.
 
Kada su u pitanju strategije za očuvanje mentalnog zdravlja, održavanje mentalne higijene je primarno.
 
,,Prvo se moramo zapitati šta je ono što zavisi striktno od nas, a to je održavanje zdravih obrazaca ponašanja kao što su vođenje računa o ličnoj higijeni, kvalitet i kvantitet spavanja od šest do osam sati noću, redovni i uravnoteženi obroci, fizička aktivnost… Zatim, treba naći načine i odrediti realne ciljeve sa postavljanjem vremenskog roka, a veoma je bitno i socijalno povezivanje sa porodicom, prijateljima i stvaranje novih realacija. Hobi aktivnosti koje donose čisto zadovoljetvo takođe, igraju značajnu ulogu”- zaključila je Marković. 

Emisiju možete poslušati na linku Medikament

Tekst: Tamara Vuković
Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: