Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.06.2023
764

MARKOVIĆ: PREVENCIJA KLJUČNA ZA MENTALNO ZDRAVLJE

Nivo svijesti se po pitanju mentalne higijene sve više mijenja, stručnjacima se obraća veći broj ljudi, međutim, malo se radi na na iznalaženju rješenja, kazala je za Radio Kotor, specijalistkinja medicinske psihologije u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota i psihoterapeutkinja, Olivera Marković.

,,Iz moje prakse mogu zaključiti da se stručnjacima ne obraćaju ljudi samo  “kada je puna čaša”,  već i zbog savjetovanja što je veoma bitno, to nije bio slučaj prije 20 godina. Bitno je istaći da porodica nije ista kao što je bila ranije, a čim dolazi do promjena u porodici, mora doći do promjena u samom pristupu. Promijenile su se uloge, pristupi u vaspitanju djece, mijenja se osnovni pristup u samoj porodici. Psihoterapija predstavlja njegovanje individualnog pristupa, ali i ona se mijenja. Promjena je i u samoj svijesti ljudi, pa ih se sve više obraća za pomoć zbog same prevencije. Važno je da porodica dobro funkcioniše, jer čim jedan član ima problematiku vezanu za mentalno zdravlje, to se odražava i na druge u porodici i utiče na dinamiku porodičnih odnosa”- objašnjava Marković.

Kako ističe, rijetko će se osoba koja ima probleme u raspoloženju sama obratiti.

,,Najčešće dolazi po nagovoru člana porodice ili prijatelja. To je zato što su skeptični i sa početnim stavom da farmako terapija ili psihoterapija ne može pomoći ili da može pomoći, ali ne njima. Suština jeste njegovanje individualnog pristupa, ono što će nekome pomoći ne može pomoći drugom, ali to ne možemo znati dok ne krenemo sa terapijama, zato se i modifikuje psihoterapija u toku tretmana. Kada se radi psihoterapija kod depresivnog ponašanja, često postoji i gubitak volje da osoba krene naprijed. Aktivacija je osnova strategije i tehnika koja se primjenjuje kod depresije. Prvo se usmjeravamo na promjenu ponašanja, a zatim na promjenu misli”- kaže Marković.

Psihoterapija u Crnoj Gori, kako navodi, nije zakonski definisana.

,,Svake godine se u jednoj od zemalja Evrope održava Evropski kongres KBT psihoterapeuta koji će ove godine biti u Turskoj, a ja ću uzeti učešće kao predstavnik Crne Gore za kognitivno-bihevioralnu psihoterapiju. Psihoterapija predstavlja ozbiljan tretman kako u ličnom razvoju, tako i u prevenciji mentalnih poremećaja. Psihoterapeuti moraju biti licencirani, a mogu biti iz različitih oblasti, mogu biti  defektolozi, socijalni radnici, sociolozi, psihijatari, koji nakon svog primarnog obrazovanja provedu najmanje pet godina u edukaciji,  koja podrazumijeva supervizije i ne samo teorijski već i praktičan rad. Potrebno je definisati jasne zakonske okvire ko se u Crnoj Gori može baviti psihoterapijom. Vjerujem da će se to desiti u bliskoj bugućnosti”- zaključila je Marković.

Tekst: Tamara Vuković

Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: