Društvo
MARKOVIĆ: GRAĐANI SE ŽALE NA TJELESNE SIMPTOME, TEHNIKE DUBOKOG I SPOROG DISANJA SMANJUJU NELAGODU
Program psihosocijalne podrške za sve zainteresovane građane i građanke Specijalna bolnica za psihijatriju u Dobroti putem telefonskih razgovora realizuje već desetak dana.
Uprava bolnice je, pored svojih redovnih aktivnosti koje obavlja, prepoznala neophodnost podrške građanima koji se nalaze van bolničkog liječenja, a kod kojih se u vanrednim okolnistima javlja osjećaj nelagode, uznemirenosti, stresa i straha.
Prema riječima koordinatorke tima - psihološkinje i psihoterapeutkinje Olivere Marković – građani, uglavnom , traže savjete.
„ Oko 80 posto poziva koje smo do sada dobili odnose se na traženje savjeta. Uglavnom se radi o građanstvu, a ne o pacijentima koji su bili na bolničkom ili ambulantnom liječenju. Imali smo mali broj naših pacijenata, ali uglavnom su oni u komunikaciji sa svojim psihijatrima. Usmjeravali smo ih na psihijatre, ukoliko je bilo potrebno korigovanje terapije koju već primaju“ – objašnjava Marković.
Prema njenim riječima, oko 80 odsto poziva dolazi od strane žena.
„Žene ne traže pomoć samo za sebe već i za nekog od članova svoje porodice. Mislim da su žene inicijatori u ovoj priči, više nego muškarci. Kada je u pitanju starosna kategorija, imali smo manje poziva iz domena mlađe populacije. Radi se o punoljetnim građanima od 18 do 25 godina. Tu smo imali sve ukupno tri poziva. Najviše imamo poziva iz kategorije starosti od 55 godina pa naviše. Uglavnom su se žalili na tjelesne simptome: lupanje srca, ubrzano disanje, strah, anksioznost, šta će biti dalje, kako će se pandemija dalje odvijati. Čak su i nama postavljali pitanje do kada će ovo trajati te da li se već nazire kraj pandemije. Mi sada sumiramo tjelesne simptome u prvom redu“ – ističe Marković.
Kako navodi, tim iz Specijalne bolnice za psihijatriju pozvao je građane i građanke da se ponovo jave ukoliko ne mogu da se suoče sa problemima koje imaju te da, svakako, ostanu kod kuće.
„Svi treba da imaju strukturiran jedan svoj dan, bez obzira što ga provode u kući, da podijele obaveze i da i dalje budemo u kontaktu“ – kaže Marković.
Ona ističe da pozivi nisu ograničeni.
„Mogu nas pozvati bez ikakvog ustručavanja više puta. Jedna osoba se može i pratiti na taj način. Upravo zbog toga linija je i otvorena” – ističe Marković.
Kada su u pitanju savjeti za sve - ukoliko se pojave tjelesni simptomi, potrebno je raditi tehnike disanja.
“ To su prvenstveno tehnike dubokog i sporog disanja koje možemo pronaći na internetu. Ono što je dobro jeste da u trenutku pozivanja oni zajedno to rade sa terapeutom. Bolje je da pozovu da zajedno sa stručnim licem odrade tu tehniku disanja jer “na licu mjesta” dolazi do snižavanja tjelesnih simptoma“ – objašnjava Marković.
Kada su u pitanju individualni savjeti, Marković ocjenjuje da oni zavise od kliničke slike i same procjene tima stručnjaka.
„To su protokoli koji predstavljaju stvar struke i čija se procjena radi u samom trenutku pozivanja“ – poručuje Marković.
Podsjetimo, u okviru programa građanima i građankama su dostupni telefoni 067/ 942 – 953 i 067/ 942 – 996, radnim danima od 7:30 – 13:30 sati i od 17 – 20 sati. Mogu potražiti savjet i podršku, a u vezi eventualnih psiholoških teškoća, uslovljenih vanrednom situacijom. Od tima stručnjaka dobiće smjernice kako da se u psihološkom smislu što efikasnije sa tim izbore.
Slogan je I NAMA JE STALO.