Društvo
MANDIĆ: SLUŽBA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA PROŠLE GODINE IMALA 484 INTERVENCIJE
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Osavremenjavanje službe, obuke vatrogasaca za gašenje požara u zatvorenom prostoru, nabavka novog vatrogasnog vozila za potrebe intervencija u Starom gradu i uskim ulicama, čiju je nabavku u iznosu od 160 hiljada eura finansirala Opština Kotor, te nove zaštitne lične opreme, obilježili su proteklu godinu u Službi zaštite i spašavanja (SZS).
Ističući da je jedan broj vatrogasaca lani završio obuke gašenja požara u zatvorenom prostoru u trening centru „Šapjane“ u Rijeci, komandir Maksim Mandić najavljuje da će to biti slučaj i ove godine.
Precizira da se lična zaštitna oprema pripadnika SZS-a, odnosno vatrogasne jedinice, mijenja svake pete godine.
„Što je veoma rijetko u vatrogastvu, pogotovo u Crnoj Gori. Posjedujemo kompletnu ličnu zaštitnu opremu i možemo biti veoma zadovoljni opremljenošću, odnosno ulaganjem grada u samu Službu“, podvlači Mandić.
Lična zaštitna oprema vatrogasaca za gašenje požara u zatvorenom prostoru sastoji se od jakne, pantalona, čizama, rukavica, potkape i vatrogasne kacige, dok za požare otvorenog prostora i tehničke intervencije posjeduju drugačiju opremu, tačnije lakša odjela koje ne zahtijevaju izlaganje tako visokim temperaturama.
Kada je u pitanju broj požara u 2023. godini, navodi da većih šumskih na teritoriji opštine nije bilo.
„Prošle godine smo imali ukupno 484 intervencije, od čega 136 na gašenju požara, a oko 20 intervencija na pretraživanju terena za nestalim osobama“, precizira Mandić dodajući da su od početka 2024. godine imali nešto više od 60 intervencija.
Napominje da Služba zaštite i spašavanja posjeduje 14 vozila, od čega su dva manja terenska za prevoz ljudstva, jedno teško tehničko vozilo sa kranom, vatrogasnu platformu nedavno preuzetu od SZS Tivat i devet vatrogasnih vozila.
„Možemo reći da Služba raspolaže dobrim voznim parkom. U budžetu grada je za ovu godinu predviđena nabavka još jednog novog velikog vatrogasnog vozila i jednog terenskog, tako da ćemo polako krenuti da mijenjamo dio starog voznog parka koji datira još od vremena bivše SFRJ“, najavio je on.
U toku je rekonstrukcija dijela prostorija SZS u kojima se nalazi servis protivpožarnih aparata i magacinski dio sa opremom.
Ovaj posao finansira Opština Kotor, preko Sekretarijata za investicije.
„Zahvaljujem se na pomoći jer to je dio objekta koji nije renoviran 30 godina. Samim tim nam se pružaju mogućnosti za nabavku nove opreme za servis protivpožarnih aparata“, rekao je Mandić.
Napominje da se radi o investiciji od oko 8.000 eura, a radovi će biti završeni za desetak dana.
„Kada ćemo servis useliti u nove prostorije. Vozila smo već servisirali, tako da mislim da nikad spremnije ne ulazimo u ljetnju požarnu sezonu nego ove godine“, ocjenio je Mandić.
On je naglasio da SZS Kotor zahtijeva novi vatrogasni dom.
„Pošto uslova za smještaj ovakve opreme nemamo. Nadam se da će se u godinama koje slijede naći neko rješenje i da ćemo ograditi novi dom. Mislim da smo zaslužili samim angažovanjem i svojim radom, a i tradicijom koje ima vatrogastvo u Kotoru odnosno u Crnoj Gori. Trajemo već skoro 155 godina, jedno smo od najstarijih vatrogasnih društava u bivšoj Socijalističkoj Jugoslaviji i možda jedni od rijetkih koji nemamo jedan savremeniji dom što se tiče smještaja vozila i opreme“, konstatuje Mandić.
Kotorska Služba zaštite i spašavanja ima 24 profesionalna vatrogasca-spasioca, a Dobrovoljno vatrogasno društvo „Bogoljub Brezić“ Perast 20-tak dobrovoljaca i 12 profesionalno angažovanih vatrogasaca.
„Za sada je to dovoljan broj kada su u pitanju svakodnevne intervencije. Ukoliko dođe do nekih većih požara, Boka Kotorska je bogata dobrovoljnim vatrogasnim društvima, profesionalnim jedinicama, tako da mi što se tiče gašenja većih šumskih požara u datom momentu možemo brojati 150 članova“, zaključuje Mandić.