Društvo
MANDIĆ: OD POČETKA GODINE DO 1. DECEMBRA SLUŽBA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA IMALA 313 INTERVENCIJA, OD KOJIH 107 POŽARNIH (AUDIO)
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor
Služba zaštite i spašavanja Kotor spremna je 24 sata, 365 dana u godini. U Službi su 24 vatrogasca, sa visokim nivoom fizičke spremnosti.
Kako je za emisiju “032” danas kazao komandir Maksim Mandić, od početka godine do 01. decembra imali su ukupno 313 intervencija, što je na nivou prošle godine.
“Od toga, 107 je bilo požarnih. Na objektima su bile 24 intervencije, 16 na vozilima, zbog požara koji je zahvatio nisko rastinje 24. Ugasili smo tri šumska požara na Vrmcu i u Donjem Grblju, dok je 40 izbilo na kontejnerima i deponijama”, saopštio je Mandić Radio Kotoru.
Pomenuti broj intervencija odnosi se samo na opštinsku Službu.
"Ne treba zaboraviti da je na području opštine Kotor aktivno i Dobrovoljno vatrogasno društvo “Bogoljub Brezić” iz Perasta sa kojima imamo izuzetnu saradnju, a koje nosi skoro polovnu zadatka opštinske Službe, budući da su angažovani na pdoručju od Orahovca do tromeđe opština Kotor, Herceg Novi i Nikšić" - kaže Mandić.
Od početka godine imali su 18 intervencija spašavanja lica na bedemima i u planinskom zaleđu, a 16 u saobraćajnim udesima.
“Ostale intervencije su bile, tzv. tehničke prirode. Tu spadaju podrška hitnoj pomoći u prenosu bolesnika/ca, spašavanje životinja, pranje puta nakon saobraćajne nezgode, asistencija tokom otvaranja stanova i slično”, pojašnjava Mandić.
Sezona je grijanja, napominje naš sagovornik, pa je obavezno čišćenje dimnjaka, kamina i kontrola elektroinstalacija.
“Sugrađani/ke uglavnom savjesno prihvataju naš apel, pa na vrijeme provjere i očiste ložišta. U ovom periodu godine upravo iz tog razloga, dešavaju se požari u kućama, stanovima, ložištima, ostavama, garažama. Požar često bude uočen kada je već u razbuktaloj fazi i kada je kasno za pravovremenu intervenciju. Nedavno smo, tim povodom, intervenisali i dežurali 48 sati”, rekao je Mandić.
Svakih pet godina u Službi nabavljaju individualnu, zaštitnu opremu, jer se prilikom različitih intervencija haba.
“Prošle godine smo iz budžeta Opštine Kotor dobili 24 nova odijela za intervencije u zatvorenom prostoru”, naglašava Mandić i dodaje da su prije tri mjeseca nabavili i kameru za pronalaženje stradalih u potresu sa svom pratećom opremom, vibrofonom i geofonom, a čija je vrijednost 33.000 eura sa PDV-om.
Vozni park Službe trenutno ima 14 vozila i jedno plovilo za spasavanje unesrećenih na moru.
“Jedno vozilo je novo, tri su dotrajala, a ostala su u dobrom stanju. U aprilu 2025. godine očekujemo isporuku novog vatrogasnog vozila koji spada u klasu navalnih, kapaciteta 6 000 litara vode, sa pumpom 3 000 litara u minuti sa svom pratećom opremom koja se koristi za gašenje požara na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Tenderska procedura je završena, a prije mjesec dana potpisali smo ugovor sa firmom Flammifer iz Ozlja. Vrijednost vozila je 330 000 eura sa PDV-om, a sredstva su obezbijeđena takođe iz opštinskog budžeta za 2024. godinu”, kazao je Mandić.
U proljeće naredne godine, najavljuje, kotorski vatrogasci prisustvovaće stručnom skupu u Opatiji. U pitanju je obuka za gašenje požara u zatvorenim prostorijama, a organizator je Vatrogasni trening centar Šapjane, referentni centar za uvježbavanje, kako vatrogasnih, tako i ostalih službi spašavanja.
Mandić je istakao važnost timskog duha u ovoj humanoj i odgovornoj profesiji i uz parolu Vatru gasi, brata spasi, poziva sve zainteresovane mlade ljude da postanu dio tima Službe zaštite i spašavanja Kotor koja će, kao jedno od najstarijih vatrogasnih društava na prostoru bivše Jugoslavije, 2027. godine obilježiti 160 godina postojanja i rada.