Društvo
MALIŠANI IZ VRTIĆA RAZLIČITIM PROGRAMIMA OBIJEŽILI DJEČJU NEDJELJU
Tekst Jelena Kljajević
Foto JPU “Radost” Kotor
Dječja nedjelja obilježena je različitim programima u Javnoj predškolskoj ustanovi “Radost”.
Tim povodom gošća dječje emisije “Radost” danas je bila vaspitačica u dobrotskom vrtiću Marina Rosandić.
U nastavku intervju koji je zabilježila Jelena Kljajević.
Kako je zamišljena dječja nedjelja u kotorskim vrtićima? Da li je program rada bio prilagođen njoj?
Dječja nedjelja je u kotorskom vrtiću „Radost“ obilježena je u svim vaspitnim jedinicama, kroz različite aktivnosti koje su djeca imala prilike da predstave sa svojim vaspitačicama u periodu od 3. do 7. oktobra. Tema „Dječja nedjelja“ je svakako uvrštena u plan i program i mi je realizujemo u vrtićima kao podtemu u oktobru mjesecu, tako da je prva sedmica oktobra tradicionalno posvećena obilježavanju Dječje nedjelje.
O čemu su vaspitačice u ovom periodu razgovarale sa mališanima, o čemu su ih informisale, a kakve su bile povratne reakcije dječaka i djevojčica?
Uglavnom razgovaramo sa djecom o tome kako svako dijete treba da ima srećno i bezbrižno djetinjstvo, da bude okruženo drugarima, da poštuje i uvažava druga ili drugaricu, da svako dijete ima svoja prava ali i obaveze koje mora da ispunjava. Učimo i recitacije našeg dragog pjesnika Dragana Radulovića koji se zalagao za dječja prava. Djeca su oduševljena kad se realizuju aktivnosti na ovu temu jer je kreativna i puna ideja. Oduševljeni su jer uvijek pripremamo neku šetnju, druženje, razne igre i osjećaju se te nedjelje nekako važno i posebno.
Djeca su zajedno sa vaspitačicama tokom obilježavanja Dječje nedjelje imala i aktivnosti van objekata. Gdje su sve bili, a koje aktivnosti su realizovane u objektima vrtića?
Svaka vaspitna jedinica imala je svoj način obilježavanja. Vaspitna jedinica Dobrota je za tu priliku organizovala šetnju ulicama Starog grada, sa krunicama i zastavicama na kojima su bila istaknuta dječja prava, kao i balonima od helijuma koji su bili pušteni za tu priliku na samom ulazu u Stari grad, kao znak da Dječja nedjelja može da počne. Starije grupe su posjetile akvarijum „Boka“ dok su mlađe i srednje grupe kroz razne aktivnosti u dvorištu vrtića i radnim sobama obilježile Dječju nedjelju.
Djeca jaslene i mlađe grupe u risanskoj vaspitnoj jedinici su proslavila Dječju nedjelju boraveći najviše u dvorištu vrtića,
igrajući se muzičkih pokretnih, takmičarskih i igara sa balonima. Djeca starije grupe su sa svojim vaspitačicama posjetili likovni atelje slikarke Bosiljke Bakočević, dječije igralište i lokalitet Rimski mozaici u Risnu.
Povodom obilježavanja Dječje nedjelje, djeca iz VJ “Škaljari 2” su sa svojim vaspitačicama prošetala do Gradskog parka. Vaspitačice su za djecu pripremile razne fizičke aktivnosti i takmičarske igre, u cilju boravka na svježem vazduhu i jačanja njihovog organizma. Odradile su sa djecom vježbe tijela, vježbe za održavanje ravnoteže (hodanje po pravim i krivim linijama, školice, igru “x-o” i sl.) U vaspitnoj jedinici „Kotor“ djeca su kroz šetnju, dodatno takmičenje u trčanju na plaži, igre na toboganu i gimnastiku na plaži obilježila Dječju nedjelju.
U vaspitnim jedinicama „Prčanj”, „ Radanovići“ i „Škaljari 1“ Dječju nedjelju obilježili su izlascima u dvorište, podsticali
drugarstvo kroz razne aktivnosti,muziku i igru, pričama i razgovorima uz pozitivnu atmosferu i dobro raspoloženje.
Što je mališanima bilo najzanimljivije?
Meni je malo nezahvalno da odgovorim na ovo pitanje, jer vaspitači iz drugih objekata na području naše opštine imaju, sigurno, svoje utiske. Zato ću reći iz ugla vaspitača u Dobroti- da je djeci bilo posebno zanimljivo puštanje balona sa hilijumom na rivi jer je to nešto što do sada nismo imali prilike da radimo na taj način. Prema utiscima koleginica iz drugih objekata, vidim da su im svi sadržaji bili jako zanimljivi i da su djeca uživala.
Osjeća li se u prvoj sedmici oktobra da se većina mališana privikla na vrtić ili adaptacija još uvijek traje?
Što se perioda adaptacije tiče, možemo reći da je on završen za djecu koja su boravila u vrtiću ranijih godina i da je sa ovom prvom nedjeljom oktobra negdje i zaokružen. Za većinu djece jaslenog i mlađeg vrtićkog uzrasta može još da potraje jer samim dolaskom u vrtić prvi put, mijenja se djetetov dotadašnji način života. Koliko god u svakom djetetu postojala potreba za društvom vršnjaka, malo im teže pada da sigurnost porodičnog života mijenja sa nepoznatim okruženjem. Kako vrijeme prolazi i to će polako doći na svoje, korak po korak.
Kako prepoznajete dijete koje se prilagodilo na uslove u vrtiću, a kako ono kojem je potrebno još vremena da bi se na pravi način adaptiralo?
Dijete koje se prilagodilo vrtiću rado dolazi u vrtić, spontano izražava svoja osjećanja, misli i sposobnosti i uspostavlja emotivnu vezu sa vaspitačima i drugom djecom. Dijete koje se nije prilagodilo na vrtić odbija da dolazi, teško se odvaja pd roditelja, odbija zajedničke aktivnosti sa djecom, odbija hranu, ne izražava svoje misli, osjećanja, bude plačljivo, razdražljivo. Nekad se čak i desi da se reakcija odbijanja vrtića javi tek nakon nedjelju dana od početka. Zbog toga i roditelji i vaspitači treba da se “naoružaju” strpljenjem i zajedno sa djecom “korak po korak” prođu kroz taj period.
Jesu li upravo šetnje i obilasci, nova znanja do kojih dolaze tokom Dječje nedjelje način da se djeca više uključe u konverzaciju i sa vaspitačicama i sa drugarima i da na pravi način učestvuju u procesu socijalizacije koja je za njih jako važna?
Naravno, kroz šetnje i obilaske djeca stiču nova znanja i iskustva, spontanije ulaze u konverzaciju jedni sa drugima kao i sa vaspitačicama i na taj način se takođe unaprjeđuje socijalizacija. Opušteniji su, otvoreniji i raspoloženiji.
Da li je u planu jesenja svečanost na koju smo navikli od mališana u kotorskom vrtiću i na koji način se ona priprema?
Jesenja svečanost će, naravno, biti obilježena na razne načine u svim vaspitnim jedinicama.
Dočaraćemo jesen kroz razne aktivnosti, recitacije, pjesme, skečeve, praviti izložbe dječjih likovnih radova kao i radova koje pravimo od plodova jesen. Možda bude organizovan i neki jesenji bal, počastićemo se plodovima jeseni...
Da li je jesen, zapravo, najinspirativnija kada su u pitanju teme za djecu i rad sa mališanima? Koliko je mi odrasli, uglavnom, ne volimo, čini mi se da mališani upravo u ovo godišnje doba, puni elana nakon ljetnje pauze – imaju volju da “prigrle nova znanja”?
Dobro zapažanje. Jesen je najinspirativnije godišnje doba za rad u vrtićima, puno je boja, plodova…..Kad stigne “Gospođa Jesen” (kako to djeca vole da kažu) sa mališanima razgovaramo o promjenama koje se dešavaju u prirodi koja nas okružuje, istražujemo jesenje plodove: šišarke, žirove, kestenje, lišće raznih boja i oblika, što nam je jako važno za razvoj čula: vida, dodira, ukusa, mirisa.. Djeca, vaspitači i roditelji donose razno voće i povrće u vrtić koje sazrijeva u jesen: jabuke, kruške, bundevu... i sve to koristimo za razne podsticaje, tako da kroz jesenje teme mnogo mnogo toga možemo naučiti.
Hvala Vam puno na razgovoru i uspješan rad želim.
Hvala i Vama na interesovanju i pozdrav drugarima i roditeljima koji nas slušaju i onima koji prate portal radiokotor.info.