Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

18.05.2022
602

MAKSIM MANDIĆ: ZA PRVA ČETIRI MJESECA 180 INTERVENCIJA, VIŠE OD PROSJEKA U ISTOM PERIODU PRETHODNIH GODINA

Kotorski vatrogasci od početka godine do 1. maja zabilježili su ukupno sto osamdeset intervencija, što je značajno više od prosjeka u istom periodu prethodnih godina. To je gostujući u našoj emisiji „032“ kazao komandir Službe zaštite i spašavanja Maksim Mandić.

Prema njegovim riječima, vatrogasci Službe zaštite i spašavanja su u značajnoj mjeri intervenisali na požarima u unutrašnjosti objekata, a peraški vatrogasci su više puta reagovali usljed šumskih požara na otvorenom, naročito tokom marta.

„Osim pomenutih, imali smo i veliki broj drugih intervencija poput onih nakon saobraćajnih nezgoda sa potrebom izvlačenja povrijeđenih, asistencijama službi hitne medicinske pomoći u zbrinjavanju osoba kojima je potrebna hitna ljekarska pomoć. Uglavnom, ova prva četiri mjeseca su bila izuzetno radna za kotorske i peraške vatrogasce“ – kaže Mandić.

U susret ljetu, kotorski vatrogasci su, kako navodi, spremni.

„Kontinuirano radimo na održavanju opreme i vozila, redovno ih kontrolišemo, svakog prvog dana u sedmici. Imamo dovoljno vatrogasnih crijeva, takozvanih naprtnjača i opreme potrebne za gašenje požara. Takođe je važno reći da smo se kao kolektiv podmladili. Jedan broj vatrogasaca je otišao u zasluženu penziju, a  naslijedili su ih mladi kojima će biti potrebno neko vrijeme da steknu iskustvo, a mi ćemo uraditi sve što možemo da im budemo od pomoći“ – kaže Mandić.

On navodi da je u Službi zaštite i spašavanja dvadeset pet profesionalnih vatrogasaca, u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu „Bogoljub Brezić“ iz Perasta dvanaest, dok je dobrovoljaca tridesetak.

„U vanrednim situacijama, kada dolazi do šumskih požara velikih razmjera, potrebno je aktiviranje većeg broja ljudstva i to radimo preko ostalih službi iz gradova okruženja i dobrovoljnih vatrogasnih društava iz obližnjih gradova, tako da svi zajedno možemo uspješno gasiti i veće požare, u slučaju potrebe“ – kaže Mandić i dodaje da bi efikasniji u ovim situacijama bili kada bi imali skuplju opremu za te namjene.

Šumski požari su, kako navodi, uglavnom podmetnuti.

„Moje iskustvo tako govori. No, ne sjećam se da je nekada neko ko je podmetnuo požar otkriven ili procesuiran. U svakom slučaju, naše je da pomognemo kada je u pitanju gašenje požara, a na drugim službama i organima da se posvete otkrivanju počinilaca i njihovom kažnjavanju. Svi se sjećamo prošlog ljeta i velikog požara u Katunskoj nahiji, kada je Boka bila u dimu.  To se, nažalost, može desiti i ove sezone. Mislim da je vrijeme da se kao sistem zajednički posvetimo ovoj problematici. Potrebna je saradnja različitih službi kako bi se otkrili počinioci, a da bi mi bili efikasniji u gašenju šumskih požara velikih razmjera, svakako nam je potrebna skupa i dobra oprema“ – zaključuje Mandić. 

Tekst Jelena Kljajević

Podijeli na: