Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.08.2020
650

MADALENA MARTINOVIĆ-U SUSRET OTVARANJU OMLADINSKOG KLUBA KOTOR

Gošća emisije “Ljetnje priče” bila je Madalena Martinović, savjetnica za djecu, mlade i LGBTIQ u Sekretarijatu za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor.

Razgovor je zabilježio Tomislav Žegura, a u nastavku pročitajte intervju.

 

Nedavno je u Kotoru realizovana nova verzija Lokalnog Akcionog plana za mlade,a Vaša uloga je u implementaciji plana. Možete li nam pojasniti šta nova verzija ovog plana  predstavlja?

LAPM je usvojen je 28. januara 2020. godine na period od dvije godine. Plan je iniciran od strane Opštine Kotor, Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti, a rađen je uz podršku NVO „Naša Akcija“, ekspertkinje Slađane Petković i radne grupe. Tokom izrade plana, cilj je bio da bude što više međusektorske saradnje, tako da u jednoj oblasti bude saradnja Opštine sa, recimo, Zavodom za zapošljavanje, školama i slično. Do sada je bilo više aktivnosti, a plan je dostupan na sajtu Opštine Kotor (https://www.kotor.me/files/documents/1580475363Lokalni%20akcioni%20plan%20za%20mlade%20Kotor%202020-2021.pdf?fbclid=IwAR0r1JkcC3BMuaLwDtXmXAPBJUpfZVLqrT-GCRfIlTjuUEHKGTzfl7uTwjY).

U sklopu ovog akcionog plana za mlade, često se pominje termin omladinska politika. Kako bi ga objasnili mladima i dodatno ga demistifikovali, te šta mladima donosi omladinska politika i kako to izgleda u praksi?

Omladinska politika je, u stvari, set mjera i aktivnosti koje sprovode institucije, po zakonu o mladima, npr. na lokalnom nivou-mi kao Opština Kotor, ili na državnom, Ministarstvo sporta i mladih, kao i nevladine organizacije, ali najviše institucije. Mi bismo voljeli da mladi što više učestvuju. Mđeutim, oni nekad imaju averziju prema institucionalizaciji, nekad im je puno bliža kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti jer je izdvojena fizički, osjećaju se slobodnije da dođu, ali mislim da će se to promijeniti osnivanjem omladinskog kluba. Mladi će tada imati svoje mjesto van instutucije, a opet ćemo svi zajedno raditi na mnogim aktivnostima.

Kao identifikovani problem u našoj opštini, od strane mladih prilikom izrade pomenutog dokumenta, navedeno je kako im se u Kotoru ne pruža dovoljno mogućnosti. Koje dodatne mogućnosti će plan ponuditi?

Ovaj akcioni plan se, za razliku od prethodnog, bazirao na kraći period, ali na konkretnije aktivnosti, nešto što možemo zajedno sa mladima da uradimo i što njih zaista interesuje i ovog puta su se mladi više uključili u samu izradu ovog dokumenta, tako da nam je to jako značajno. Omladinski klub, čije je otvaranje planirano krajem mjeseca, biće pravo mjesto za okupljanje mladih. Od već sprovedenih aktivnosti izdvojila bih one sa NVO „Naša Akcija“, takođe u toku su i radionice na temu neformalne edukacije. Mladi su zaista pokazali veliko interesovanje. Kulturni centar sprovodi određene aktivnosti kao što su: obuke, škole stripova, izradu starih zanata. Saradnja sa obrazovnim ustanovama nam je veoma značajna i traje više od 12 godina, uključujući i  volontere koji se uglavnom bave temama vezanim za zdravlje i prevenciju.

U Omladinskom klubu Kotor mladima će biti dostupni različiti sadržaji. Gdje će se klub nalaziti?

Omladinski klub će se nalaziti u Starom gradu, u prostorijama Kulturnog Centra „Nikola Đurković“. Skupština Opštine Kotor je na svojoj sjednici usvojila odluku kojom se namijenjeni prostor daje na raspolaganje Ministarstvu sporta i mladih na dvije godine bez naknade i po našem saznanju do kraja avgusta će ovaj prostor biti adekvatno opremljen, Radujemo se tome. Raspisan je takođe i Javni poziv za osobu koja bi bila zaposlena u klubu. Poziv je raspisalo Ministarstvo sporta i mladih, a osoba koja će biti zaposlena ne smije biti starija od 30 godina, sa minimumom četvrtog stepena obrazovanja. Prednost imaju mladi koji su iz Kotora.

Na koji način će mladi biti uključeni u vođenje kluba?

Osoba zaposlena u klubu biće na neki način spona između mladih, organizacija i institucija. Vodiće raspored planiranih aktivnosti sa nevladinim organizacijama i institucijama čiji će se predstavnici prijavljivati, zakazivati termine. Klub će biti dostupan svima koji žele raditi sa mladima. Najvažnije nam je da što više njih uključi, da svi zajedno sarađujemo i doprinesemo poboljšanju omladinske politike u gradu.

Jedna od vrijednosti omladinskog aktivizma je i volonterski rad. Koliko su mladi Kotora zainteresovani za volontiranje i na koji način im on može pružiti dodatna znanja i vještine?

Prema meni dostupnim informacijama, od nevladinih organizacija „Naša akcija“ ima najveći broj aktivnih volontera. Profesor sociologije Mladen Živković u kotorskoj Gimnaziji i Srednjoj pomorskoj školi vodi volonterski klub i oni su imali neke zapažene aktivnosti: obilazili su stare, u planu su imali i neke ekološke aktivnosti, ali zbog COVID-a tsu te aktivnosti bile stopirane. Moram spomenuti i našu Kancelariju za prevenciju bolesti zavisnosti koja ima veliki broj volontera, kao i Kotorski festival pozorišta za djecu koji godinama unazad okuplja veliki broj djece. Vjerujem da će ih iz godine u godinu biti više i da će razumjeti da se kroz zabavu mogu dodatno obrazovati. Za upis na fakultetima je značajan upisan volonterski rad. Podsjetiću da se volonterska knjižica može preuzeti u Sekretarijatu za opštu upravu Opštine Kotor.

Trenutna situacija sa virusom COVID-19 mijenja planove u praksi. Koliko se ova situacija odrazila na realizaciju LAPM-a i što se, uprkos uslovima, ipak uspjelo postići?

Značajno je uticalo na naše planove i aktivnosti. Zbog zabrane okupljanja, tokom marta i aprila nismo mogli održati radionice, samo one on line. Ostale aktivnosti koje su dio plana akcije za mlade bile su uspješne. Na primjer,  minimum 50 uključenih osoba, 5 tribina, radionice...što nismo mogli ostvariti. U tom periodu su djeca učila on line, pa su bila dodatno opterećena. Svakako, neke aktivnosti su zaživjele, poput facebook grupe Kotor Connect, koju je kreirala koleginica Kristina Sestak. U pitanju je besplatna psihološka pomoć ili bilo koja vrsta podrške, sve u cilju da mladi znaju da smo tu za njih. Aleksandra Tomović iz Kulturnog centra organizovala je on line izložbu. Ono što smo uspjeli organizovati su radionice neformalnog obrazovanja, gdje smo ograničeni na 20 učesnika, uz obavezno nošenje maski i držanjem distance. Istina je da nam to dodatno otežava posao ali vjerujem da ćemo uspjeti da realizujemo planirane aktivnosti.

 

Podijeli na: