Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.10.2023
701

LUČIĆ: RATNA DEŠAVANJA NEGATIVNO UTIČU NA POMORSTVO U CIJELOM SVIJETU

Tekst: Biljana Marković
Foto: Univerzitet Crne Gore

Bilo koja nestabilnost, u bilo kojem dijelu svijeta, svakako utiče na ekonomiju koja se zasniva na proizvodnji i tražnji onoga što se proizvede, ocjenio je kapetan Boro Lučić osvrćući se na uticaj ratnih dešavanja, prije svega u Ukrajini i Izraelu, na globalne pomorske tokove. 

Lučić, koji je predavač na Pomorskom fakultetu u Kotoru, ističe da su brodovi „prvi na udaru“ čim se na bilo koji način ugroze putevi proizvodnje odnosno kupovine.
 
„Jer čim se smanji proizvodnja ili kupovina, smanjuje se i prevoz robe, tako da to u dobroj mjeri utiče na razne tipove brodova koji se bave prevozom robe i čije su luke u Izraelu sastavni dio putovanja. Imamo rat u Ukrajini, prije toga smo imali koronu, a to su globalni problemi, pogotovo ako pričamo o navigaciji i pomorstvu. Pojas Crnog mora je dosta bitan za navigaciju i trgovinu. Čim brodovi ne mogu da uđu u određene zone, u povećanoj su opasnosti ili je smanjena proizvodnja, znači da utiče“, kazao je Lučić.

Podsjeća da ratna dešavanja „nisu nešto novo“, te da nažalost, skoro mjesecima postoji taj problem.

„Čak i kada je bio mir, brodovi nisu mogli da uđu u Izrael dok ne promijene svoje ime, da im ne bi bio kasnije zabranjen dolazak u luke na Arapskom poluostrvu, tako da tu uvijek ima problema. Generalno, pomorstvo je zadnjih više od dvadeset godina u konstantnoj krizi. Prije svega zbog ekonomske krize, kasnije se na to nadovezala epidemija kovida, zatim rat u Ukrajini, pa ovo što imamo danas. Uhvatio nas je ciklus koji je dosta težak za sve brodovlasnike, samim tim i za pomorce“, konstatuje Lučić.

Ocjenio je i da je piraterija u posljednje vrijeme u defanzivi, na šta je uticaj imala i epidemija kovida,  zatim veliki broj vojnih brodova, te globalni tokovi.

Na drugoj strani, zbog svega što se dešavalo u prethodnom periodu, pomorstvo, podvlači, teško može da se oporavi.

„Ipak, oporaviti se hoće, ali će mu trebati dosta vremena. Budući da non-stop idemo iz problema u problem na globalnom i na lokalnom nivou, teško se vidi dan kada ćemo moći da kažemo da je pomorstvo potpuno izašlo iz krize. Kada se pogledaju dešavanja na tržištu nafte, uopšte zapad-istok, proizvodnja-potražnja, ne treba biti veliki optimista. Međutim, tu smo gdje smo, treba da se borimo s ovim gdje se trenutno nalazimo i da, kada pričamo o nama u Crnoj Gori, iskoristimo ovo vrijeme da poboljšamo obuku pomoraca i uslove u kojima se radi, te da napokon uhvatimo korak sa međunarodnim standardima“, zaključio je Lučić.        
          
Kapetan Boro Lučić početkom 2007. godine prekida aktivnu navigaciju i seli se na Pacifik gdje postaje direktor regionalnog centra za obuku pomoraca i predstavnik grupacije njemačkih brodarskih kompanija. Na Australijskom državnom univerzitetu u Tasmaniji završava BSc studije na temu Menadžmenta brodogradilišta i Međunarodnih pomorskih konvencija a potom na Midllesex Univerzitetu u Londonu stiče zvanje magistra (MSc) na temu Pomorskih inspekcija i vještačenja. Početkom 2012. godine postaje potpresjednik Pacifičke pomorske organizacije i presjednik njenog odbora za obuku i trening pomoraca. U martu 2016. godine postaje član Izvršnog odbora Pacifičke pomorske konferencije, novonastale pomorske organizacije koja okuplja sva postojeća strukovna udruženja na Pacifiku. Takođe je i predstavnik međunarodnog udruženja pomoraca “Nautical Institute” iz Engleske u Crnoj Gori. Autor je više knjiga i stručnih tekstova objavljenih u zemlji i inostranstvu.

 

Podijeli na: