Društvo
LUKOVIĆ: REDOVNA FIZIČKA AKTIVNOST KLJUČNA ZA FUNKCIONALNU SPOSOBNOSTI TIJELA
Fizioterapija ima za cilj da uspostavlja, održava i unaprijeđuje funkcionalnu sposobnost tijela, koja može biti narušena uslijed različitih uzročnika, kazao je za Radio Kotor fizotarapeut u Domu starih “Grabovac” Emil Luković.
,,Uzroci koji mogu dovesti do narušavanja funkcionalne sposobnost tjela mogu biti muskulo-skeletne, neurološke, ginekološke, kardio-respiratorne prirode, zatim uslijed trauma i neaktivnog načina života. Primjena fizioterapije je zastupljena u svim stanjima koja dovode do opadanja funkcionalne sposobnosti tijela.
U društvu fizioterapeuta kruži citat da doktor spašava život, a fizioterapeut ga čini vrijednim življenja, jer nakon operacije bilo koje vrste potrebno je mirovanje i jedan period da se tijelo oporavi, međutim, u toku tog mirovanja dolazi do opadanja funkcionalnih sposobnosti, smanjenja snage čitavog tijela, smanjenja pokretljivosti i tu nastupaju fizioterapeuti. Naš zadatak je kada prođe prvi akutni period, da pokušamo da vratimo pacijentu njegove funkcionalne sposobnosti pomoću različitih fizikalnih modaliteta i onog najvažnijeg što mi fizioterapeuti koristimo-pokreta odnosno vježbi”- pojasnio je Luković.
Posao fizioterapeuta u Domu starih, prema njegovim rijećima, specifičan je i umnogome se razlikuje od rada u drugim ustanovama.
,,Naši pacijenti su pripadnici starije životne dobi uglavnom sa pridruženim komorbiditetima, koji često znaju da otežaju i učine izazovnijim sam proces rehabilitacije. S toga je potreban veoma kompleksan bio-psiho-socijalni pristup svakom korisniku i potrebno je napraviti individualan plan za svakog korisnika. Poteškoće sa kojima se susrećemo u radu su različite prirode, osim osnovnih komorbiditeta koje dolaze sa starosti, kao što su povišen pritisak, diabetes, različiti neurološki problemi, sve češće se susrećemo i sa demencijom, koja na neki način i predstavlja bolest budućnosti. Kako vrijeme prolazi, godine starosti se povećavaju i ljudi sve češće obolijevaju od demencije, tako da i u našoj ustanovi ima dosta dementnih korisnika sa kojima je rad prilično izazovan. Međutim, mi smo uspjeli da formisamo i licenciramo program koji je karakterističan samo za našu ustanovu, a zove se “Grab fibs-Garabovac fizička i psihološka stimulacija dementnih korisnika” koji nam pomaže u borbi sa tom bolešću”, navodi on.
Dom starih “Grabovac” posjeduje teretanu za sve zaposlene i štićenike, a ona je stavljena u funkciju za vrijeme karantina u drugom talasu korina virusa tokom ljeta 2020 godine kako bi služila za rekreaciju.
,,Naši štićenici uglavnom ne koriste teratanu jer se tu javlja problem u navikama starijih ljudi. Možda tek mlađe generacije postaju svjesne zanačaja fitnesa i fizičkih vježbi. To je donekle razumljivo jer oni osim one osnovne fizičke aktivnosti, ukoliko su živjeli na selu- rad oko stoke, cijepanje drava, košenje i ostale aktivnosti koje su bile potrebe za preživljavanje, ostale vježbe nisu poznavali osim, u periodu služenja obaveznog vojnog roka, ali to je bilo nedovoljno da se stekne navika redovne fizičke aktivnosti. To naravno ne znači da teretana neće biti opšte prihvaćena u nekim budućim godinama, kada generacije koje sada imaju 20 ili 30 godina, budu u trećoj životnoj dobi”- kaže Luković.
Iako ne postoji interesovanje za vježbe u teretani, štićenici Doma starih “Grabovac” prihvataju vježbe snage i pokretljivosti koje su dva puta nedjeljno organizuju na svim odjeljenjima.
,, Često nas korisnici pitaju za preporuke oko određenih vježbi, a često im dajemo savjete o prevenciji padova, oko pomagala koje mogu da koriste, takođe, sa nepokretnim i teže pokretnim uvježbavamo prelazak sa kolica na krevet kako bi oni bili što aktivniji i samostalniji. Učimo ih kako da se pozicioniraju u krevetu ukoliko imaju neko bolno stanje, koje im predstavlja problem prilikom odmaranja. Uvijek ih savjetujemo da budu što aktivniji i da izaberu vid fizičke aktivnosti koju žele i koja odgovara njihovom zdravstvenom stanju. Pokretnim korisnicima preporučujemo da što više vremena provode na svježem vazduhu a što manje sjedeći i ležeći, takođe, onim slabo pokretnim i nepokretnim savjetujemo da što više voze kolica i što više vremena provode u našem lijepo uređenom dvorištu, kako bi održali funkcionalnost tijela na što većem nivou”- zaključio je Luković.