Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.10.2022
841

LUKOVIĆ: POSAO FIZIOTERAPEUTA U DOMU STARIH SPECIFIČAN I IZAZOVAN, ZAHTIJEVA POVEZANOST SA OSTALIM SLUŽBAMA KOJI BRINU O KORISNICIMA


 
Dom staraih “Grabovac” u Risnu ove godine je akreditovao program za rad sa osobama oboljelim od demencije Grabfibs, a zaposleni ove ustanove su u okviru progama obučavali i kolege iz Centra za socijalni rad, Centra za demenciju i Doma starih iz Nikšića. To je gostujući u emisiji “Medikament” Radio Kotora, kazao fizioterapeut u Domu starih, Emil Luković.

Pojašnjava da je program koncipiran u saradnji sa psihijatrima iz Njemačke i stručnjacima koji se bave liječenjem i radom sa osobama oboljelim od demencije.

,,Grabfibs je akronim od Grabovac fizička i psihička stimulacija, a glavni cilj je očuvanje fizičkih i mentalnih kapaciteta korisnika oboljelih od demencije. Program je specifičan i predstavlja bio-psiho-socijalni model, a u njegovoj realizaciji učestvuju psiholozi, socijalni radnici i fizioterapeuti. Sastavljen je iz dva dijela, fizičkih vježbi koje sprovodi fizioterapeut i biografske aktivacija koju sprovode socijalni radnici i psiholozi. Dio koji se tiče fizičkih vježbi sastoji se iz zagrijavanja, bazičnog i glavnog treninga, a ima za cilj da se u tom dijelu obradi kordinacija pokretljivosti vježbe snage korisnika, dok se u drugom dijelu koriste metode prisjećanja na iskustva koje su imali iz prošlosti. Ukupan program se sastoji od 20 sesija, a svaka ima zasebnu temu o kojoj pričamo sa korisnicima što bude veoma interesantno. Pokušavamo ih stimulisati da se prisjete nekih stvari iz svoje prošlosti, a ono što je najvažnije, pokušavamo da spriječimo dalji napredak demencije”, rekao je Luković.

Ističe da se demencija sve više posmatra kao “epidemija”, jer se bilježi starenje populacije, a samim tim se povećava i broj oboljelih od ove bolesti.

,,Prirodnim procesom starenja gube se  kognitivne funkcije, pa dolazi do toga da imamo sve veći broj osoba koje boluju od demencije. Kako u našoj zemlji, tako i zemljama regiona, u javnom zdravstvu malo se vodi računa o demenciji. Zaposleni Doma starih u septembru su prisustvovali konferenciji u Sarajevu  koju je  organizovao Centar za demenciju iz tog grada, pod nazivom Znanjem prema boljem društvu. Tom prilikom je istaknut značaj kognitivne procjene i rane dijagnoze demencije, a govorilo se i o aktivnostima koje se mogu sprovoditi kako bi se nivo svjesnosti o demenciji povećao, pogotovo u sferi javnog zdravstva. Stanovnici Bosne i Hercegovine koji boluju od demencije ostvaruju pravo da dobiju neka pomagala na osnovu dijagnoze, što kod nas još uvijek nije slučaj”, navodi Luković.

Fizioterapeut u Domu starih je, napominje, učesnik u multidisciplinarnom timu kojeg sačinjavaju medicinska sestra, doktor, psiholog, socijalni radnik, radni terapeut i fizioterapeut.

,,Uloga fizioterapeuta u Centru za demenciju u Grabovcu je da procijeni i napravi individualni plan za svakog korisnika, sa ciljem da poboljša funkcionalni i radni kapacitet te osobe, a to će postići uz pomoć vježbi i fizikalnih modaliteta. Fizioterapeut, kao dio multidisciplinarnog tima. ima veoma značajnu ulogu, a rad sa dementnim osobama zahtjevan i potreban je temeljan pristup. Posao fizioterapeuta u Domu starih je specifičan i izazovan, jer uz starost dolaze i pridružena stanja. Recimo, nije isto ukoliko pacijent zadobije prelom sa 20 ili sa 60 godina. Logično je da će se proces rehabilitacije odvijati lakše kod mlađih osoba, jer starije imaju nerjetko pridružene bolesti koje mogu odgoditi ili spriječiti potpuni oporavak. Zato je važna i povezanost fizioterapeuta sa ostalim službama u ustanovi. Svakog jutra imamo sastanke na kojima učestvuju zaposleni u svim službama gdje redovno informišemo jedni druge o stanju pacijenata sa psihološkog, socijalnog i medicinskog aspekta. Radni dan fizioterapeuta započinje već ujutro, prvim vježbama i ustajanjem nepokretnih korisnika, te praćenja njihovog ritma u toku dana. Fizioterapeuti pomažu drugom zaposlenom, najviše medicinskim sestrama i njegovateljicama, prilikom transfera korisnika ili tokom izleta i obilazaka gdje smo uključeni zbog bezbjednosti naših korisnika”, objašnjava Luković.

Podsjeća da korisnici usluga Doma starih svakog dana imaju grupne vježbe na svim odjeljenjima.

,,To su različite vježbe za gornje i donje ekstremitete, kondicione, vježbe snage i izdržljivosti, kao i grupne vježbe sa aparatima bioaparatima koje su interesantne našim korisnicima. Grupne vježbe sprovodimo i u Centru za demenciju u okviru Grabfibsa, a po potrebi i individualno radimo sa njima. Takođe, predložemo šta bi mogli da rade u slobodno vrijeme, dajemo savjete oko laganih vježbi i šetnje, koju  mnogi od njih svakodnevno sprovode, pa ih često možete vidjeti kako šetaju. Trudimo se da im ukažemo koliko je svakodnevna aktivnost važna za njihovo zdravlje”, zaključio je Luković.
 

 

Tekst: Tamara Vuković
Foto: Radio Kotor
 

Podijeli na: