Društvo

LUKOVIĆ: FIZIČKA AKTIVNOST PREDUSLOV ZA ZDRAVO STARENJE (AUDIO)
„Redovnim fizičkim vježbanjem starije osobe ne samo da poboljšavaju snagu mišića, fleksibilnost i ravnotežu, već produžavaju svoju samostalnost i sprječavaju padove – što je jedan od najvećih problema u starijoj dobi,“ kazao je fizioterapeut Emil Luković, gostujući u emisiji „Medikament“ Radio Kotora.
Fizioterapeut u Domu starih „Grabovac“ pojašnjava da jedan radni dan u ovoj ustanovi započinju izradom plana fizikalne terapije, a potom se, nakon ustajanja i doručka korisnika, sprovode individualne terapije.
„Najčešće se radi sa korisnicima koji imaju bolove u zglobovima i kičmenom stubu, osobama sa ortopedskim problemima ili onima koji su imali moždane udare, kao i onima sa hroničnim neurološkim oboljenjima. Terapije su prilagođene svakom korisniku, a posebnu pažnju posvećujemo očuvanju njihove funkcionalnosti,“ kaže Luković.
Pored individualnog rada, organizuju i grupne vježbe dva puta sedmično, koje se sprovode na svim odjeljenjima. Tokom ljeta korisnicima je omogućen i odlazak na plažu.
„Tada korisnici borave par sati na otvorenom, u pratnji fizioterapeuta i socijalnog radnika. To im mnogo znači – i fizički i psihološki. Posao fizioterapeuta je složen – traži mnogo strpljenja, pažnje, ali i stvaranje pozitivnog okruženja u kom se starije osobe osjećaju sigurno i motivisano“- ističe on.
Osim rada u Domu, Luković jednom sedmično sprovodi grupne vježbe i u Dnevnom boravku u Rakitama.
„To je jedan predivan projekat koji funkcioniše već nekoliko godina. Radimo različite vježbe uz pomoć pomagala – lopti, traka, tegova... Korisnici su izuzetno zadovoljni, a to potvrđuju i njihovi komentari u svakodnevnoj komunikaciji“ -dodaje Luković.
Govoreći o značaju fizičke aktivnosti za starije osobe, naglašava da je ona ključna za očuvanje motorike, prevenciju padova i produženje samostalnosti.
„Stari ljudi žele da budu nezavisni – da mogu sami da ustanu, da se očešljaju, pojedu obrok, odu do toaleta. Kada im pokažete da vježbanje tome direktno doprinosi, to postaje njihova glavna motivacija. Najvažnije je razumjeti ih, imati strpljenja i izgraditi odnos povjerenja“ -objašnjava Luković.
Najčešće tegobe sa kojima dolaze korisnici su bolovi u zglobovima, reumatska i ortopedska stanja, osteoporoza, artritis i razne neurološke bolesti poput multiple skleroze. Redovna terapija, kaže on, može znatno usporiti proces starenja, kada je riječ o pokretljivosti i funkcionalnosti.
„Fizikalna terapija nije luksuz, to je potreba. Redovnim vježbanjem se poboljšava funkcionalna sposobnost tijela i omogućava zdravije starenje. To je osnov za kvalitetan i dostojanstven život starije osobe,“ zaključuje Emil Luković.
Razgovor sa Emilom Lukovićem možete poslušati na linku Medikament
Tekst i foto: Tamara Vuković
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Društvo
U KOTORU SE ODRŽAVA RADIONICA O ODRŽIVOJ PLAVOJ EKONOMIJI I UPRAVLJANJU RIZIKOM OD IZLIVANJA NAFTE
Sport
RADOŠEVIĆ ZADOVOLJAN NAKON POBJEDE NAD ŠPANIJOM
Društvo
BROD KOTOR U KATASTROFALNOM STANJU, POSADA BILA BEZ STRUJE I VODE, POZIV VLADI DA ZAŠTITI POMORCE I OBEZBJEDI NOVAC ZA OSPOSOBLJAVANJE BRODA
Društvo
U CILJU SMANJENJA NEPROPISNOG PARKIRANJA - KOMUNALNA POLICIJA POČELA KORIŠĆENJE TZV. KANDŽI
Kultura
ZVUCI GOTIČKE ERE VEČERAS U KOTORU

Mali Oglasi






