Društvo
LOKALNI JAVNI EMITERI VAŽAN SEGMENT U KVALITETNOM INFORMISANJU JAVNOSTI
Media centar održao je danas konferenciju za medije na kojoj je predstavljen projekat: Za bolje izvještavanje lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori koji finansira Ambasada SAD u Podgorici, čiji cilj je veće učešće građana u kreiranju programskih sadržaja i kontroli primjene profesionalnih standarda u izvještavanju lokalnih javnih emitera.
Projektom je obuhvaćeno 11 lokalnih javnih emitera: Radio Andrijevica, Radio Bar, Radio Berane, Radio Danilovgrad, Radio Kotor i Radio Tivat, TV Budva, TV Nikšić, TV Pljevlja, TV Rožaje i RT Herceg Novi. Na konferenciji za medije potpisan je Memorandum o saradnji lokalnih javnih emitera koji učestvuju u projektu i Media centra u cilju unapređenja komunikacije i saradnje u oblasti informisanja javnosti i unapređenja profesionalnih standarda u radu lokalnih javnih emitera.
O značaju saradnje lokalanih javnih emitera i Media centra govorila je i Vjera Banićević-predsjednica Skupštine Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore (ULES).
Na konferecniji za medije je predstavljena Analiza sadržaja centralnih informativnih emisija lokalnih javnih emitera koju su pripremile autorke Danica Laban i Snežana Bajčeta a koja je realizovana u periodu novembar-decembar 2022. godine. Analiza je pokazala da velika većina priloga u centralnim informativnim emisijama ispunjava standarde profesionalnog izveštavanja.
Ključni izazovi odnose se na pitanje uloge javnih emitera u medijskom sistemu Crne Gore/kompeticija za pažnju gledalaca i slušalaca sa nacionalnim javnim emiterom i komercijalnim TV i radio stanicama – lokalno nasuprot nacionalog. Takođe, značajan izazov za lokalne javne emitere je spora produkcija sopstvenog sadržaja, izveštavanje „iza vijesti“. Izražen je i problem značajnog udjela pukog prenošenja saopštenja društvenih aktera nasuprot autonomom odabiru i obradi informacija. Jedan od izazova odnosi se i na izbor tema od značaja za građane nasuprot političkih tema, od značaja za političke aktere.
Takođe, predstavljeno je istraživanja javnog mnjenja u vezi sa lokalnim javnim emiterima i povjerenjem građana koje za potrebe projekta uradila agencija Defakto Consultancy u periodu novembar-decembar 2022. godine. Slaven Živković iz Defacto Consultancy agencije saopštio je nalaze istraživanja koji pokazuju da lokalni javni emiteri i dalje imaju značaj za stanovnike 10 opština u kojima je rađeno istraživanje. Posebno su čitani lokalni portali, što je u skladu sa generalnim trendom da se sve više ljudi u Crnoj Gori dominantno informiše preko interneta. Istraživanje ukazuje da u prosjeku više od pola ispitanika, u četiri opštine u kojima je rađeno istraživanje a gdje postoji lokalna javna televizija (Nikšić, Pljevlja, Rožaje, Budva), kažu da makar jednom nedjeljno gledaju lokalnog javnog emitera: 67.5% u Nikšiću, 69.1% u Pljevljima, 53.6% u Budvi i 52.7% u Rožajama. Svaki treći ispitanik kaže da u potpunosti vjeruje informacijama koje sazna putem lokalnih medija (lokalne televizije i lokalnog portala). Iako su lokalne televizije manje gledane od nacionalnih/kablovskih, oni koji ih gledaju više im vjeruju nego nacionalnim/kablovskim televizijama. Građani koji gledaju lokalne javne televije, smatraju da je njihov informativni program sve bolji, i čak 63.6% od onih koji gledaju televizije lokalnih javnih emitera, kaže da je informativni program danas bolji nego što je bio prije godinu. Oni koji gledaju informativni program televizija lokalnih javnih emitera, vide ga kao objektivnog, informativnog i zanimljivog. Posebno je važno istaći da u nešto većoj mjeri smatraju da je politički neutralan nego politički pristrasan.
Svaki drugi ispitanik koji kaže da sluša lokalni radio, kaže da to čini redovno u kolima a među ispitanicima koji slušaju radio, preko 55% je onih koji kažu da redovno slušaju radio lokalnog javnog emitera.
Analiza sadržaja i istraživanje povjeranja u rad lokalnih javnih emitera ukazuju na potrebu da se dalja jača finansijska i uređivačka samostalnost lokalnih javnih emitera. Uloga javnih lokalnih emitera u sistemu javnog informisanja je nezamjenjiva a informisnanje građana o lokalnim temama i pitanjima od značaja za stanovništvo ne mogu zadovoljiti ni RTCG kao ni komercijalni emiteri. Prilika da se unaprijedi položaj lokalnih javnih emitera, a samim tim i informisanje javnosti, predstavlja donošenje novog Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama koji u formi nacrta predviđa obavezu izdašnijeg finansiranja lokalnih javnih emitera ali i potpuno novi sistem izbora ključnih upravljačkih organa koji treba da budu depolitizovani.
Media centar nastaviće realizaciju aktivnosti koje mogu doprinijeti jačanju kapaciteta lokalnih javnih emitera u uvjerenju da time doprinosi poboljšanju medijskog pluralizma odnosno kvalitetnijeg informisanja javnosti.
(Izvor: Media centar - PR centar)
Foto - Media centar