Društvo
LJULJANAJ: BOGATSTVO RAZLIČITOSTI AMANET ZA BUDUĆA POKOLJENJA
Tekst Jelena Kljajević
Foto privatna arhiva
„ Istorijski je dokazano da je Crna Gora zemlja koja njeguje posebnosti svih svojih građana bez obzira na njihovu raznolikost, a naše bogatstvo različitosti je amanet za buduća pokoljenja – kazao je gostujući u našoj današnjoj emisiji „Multikultura“ - samostalni savjetnik jedan u Direktoratu za manjine i prava manjina Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Fikret Ljuljanaj.
Krovni dokument Vlade Crne Gore za očuvanje i unaprjeđenje prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica je, dodaje, strategija manjinske politike.
„ Trenutno je aktuelna strategija manjinske politike 2019-2023. godina. Ona se fokusira na šest oblasti koje su najvažnije za manjine u Crnoj Gori, a to su: kultura, informisanje, obrazovanje, zapošljavanje, očuvanje pisma i jezika manjina i oblast političke participacije.
Pravima manjina i očuvanja njihovih posebnosti se bavi i nekoliko veoma važnih institucija u Crnoj Gori. To su: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Odbor za ljudska prava Skupštine Crne Gore, Ombudsman, Fond za manjine, CEKUM i slične organizacije ili institucije.
Ove institucije samostalno ili u saradnji realizuju aktivnosti koje doprinose očuvanju i unaprjeđenju prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnioh zajednica u Crnoj Gori“ – kaže Ljuljanaj.
On ističe da su Vlada Crne Gore i Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava kao iskrenog partnera prepoznali i nevladin sektor.
„ Svake godine se opredjeljuje preko milion eura nevladinim organizacijama za projekte i programe koje pospješuju prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori“ – ističe Ljuljanaj.
Na pitanje: kada se može reći da su prava manjinskih naroda ugrožena i koji je zakonski odgovor na ove situacije, odgovara da je „zakonski okvir na veoma zadovoljavajućem nivou“.
„ Opšte je poznato da Ustav Crne Gore - u članu 79, propisuje dodatna prava koja pojedinci ili grupe manjina mogu koristiti u cilju očuvanja i unaprjeđenja svojih posebnosti - naročito u sferama kulture, istorije, jezika, informisanja, obrazovanja. Prava manjinskih naroda i drugih manjinskih zajednica su osigurana i Zakonom o manjinskim pravima i slobodama i Zakonom o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola. Crna Gora je potpisala i sva međunarodna dokumenta koja pospješuju prava manjina. Možemo reći da je zakonski okvir manjinskih naroda u Crnoj Gori na veoma zadovoljavajućem nivou. Prava manjinskih naroda se ne mogu ugroziti jer je za ta prava garantovala Crna Gora, njeni - zakon i Ustav. Može biti, ponekad, primjera pojedinačnog ugrožavanja ali se oni odmah sankcionišu“ – kaže Ljuljanaj.
On ističe i da uvijek ima mjesta da se prava manjinskih naroda nadograđuju, shodno vremenu u kojem živimo.
„ Crna Gora je tu odlučna i za nju su prava svakog njenog građanima od ukupno 620 hiljada - veliko bogatstvo. Siguran sam da su prava manjina u Crnoj Gori osigurana tako da je svaki građanin - pripadnik manjina u istoj ravni sa većinskim stanovništvom u Crnoj Gori. Čak su u članu 79 Ustava prava na najvećem mogućem nivou. Predstavnici manjinskih naroda su, generalno, veoma zadovoljni statusom u Crnoj Gori, ali kao što rekoh, mjesta za boljitak uvijek ima i u tome ćemo istrajati“ – zaključuje Ljuljanaj.