Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

07.08.2024
580

LJETNJI BAZEN I DALJE VAN UPOTREBE - ANĐELIĆ: TESTIRANO PET SANITANIH ČVOROVA OBJEKATA KOJI SE GRANIČE SA BAZENOM - KANALIZACIONI SISTEMI ISPRAVNI

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Uzrok zagađenja morske vode u Ljetnjem bazenu, koji je od 30. jula zatvoren, još uvijek nije utvrđen.

Posljednje uzorkovanje vode sa ove lokacije Institut za biologiju mora (IBM) Univerziteta Crne Gore obavio je u nedjelju 4. avgusta, a opštinska Služba za inspekcijske poslove (SIP) juče testirala pet sanitarnih čvorova objekata koji se graniče sa Ljetnjim bazenom.

Načelnik Miro Anđelić za Radio Kotor precizira da je analizom utvrđeno da su kanalizacioni sistemi “potpuno ispravni i da se nije pojavio indikator boje koji pokazuje eventualno propuštanje sistema, odnosno postojanje otpadnih voda iz objekata koji se nalaze u neposrednoj blizini”.

Ovaj postupak će, kaže, biti nastavljen testiranjem sanitarnih čvorova objekata koji se nalaze u blizini Ljetnjeg bazena, uključujući stambene objekte u okolini.

Podsjećamo, Ljetnji bazen je zatvoren 30. jula po nalogu predsjednika Opštine Kotor Vladimira Jokića, a nakon kontrole kvaliteta vode koju je uradio IBM. 

Od resornih službi Jokić je zatražio da utvrde uzroke zagađenja i preduzmu hitne mjere koje će obezbijediti kvalitet vode bezbjedan za korišćenje bazena i zatražio dnevno ažuriranje informacija o preduzetim aktivnostima.

“Građani Kotora će biti redovno obavještavani o bezbjednosti upotrebe ovog kupališta. Opština Kotor će i nakon saniranja trenutnog stanja u saradnji sa Institutom za biologiju mora nastaviti da redovno vrši analizu kvaliteta morske vode na teritoriji Kotora”, saopšteno je tada iz kabineta predsjednika Jokića.

Anđelić podvlači da je Služba za inspekcijske poslove istog dana postupila po nalogu, donijela naredbu o zatvaranju otvorenog bazena i preduzela mjere na identifikaciji mogućeg uzroka, odnosno eventualnog izlivanja fekalnih otpadnih voda iz okolnih ugostiteljskih objekata.

Pojašnjava da se prilikom upotrebe indikatora boje za otkrivanje ove vrste problema moralo čekati 24 časa, te da postoje dva objekta-restoran, koja se direktno graniče sa otvorenim bazenom, procedura je morala potrajati do 48 sati.

“Inspektor je utvrdio da ova dva objekta imaju ispravne kanalizacione sisteme i da izlivanje fekalnih otpadnih voda iz ovih objekata nije uzročnik zagađenja vode u ljetnjem bazenu. Nakon ovog perioda, a po osnovu ispitivanja Instituta za bilogiju mora u kontaktu sa našom Službom, republički inspektor za vode je takođe potvrdio ispravnost odluke lokalne uprave i donio Rješenje o zabrani upotrebe Ljetnjeg bazena”, podsjetio je Anđelić.

Povodom utvrđivanja uzroka zagađenja morske vode u Ljetnjem bazenu angažovani su i u DOO “Vodovod i kanalizacija Kotor” čija ekipa će, najavljuje direktor Đuro Marković, danas obaviti detaljnu kontrolu sistema.

“Naša ekipa je na terenu, odnosno kod otvorenog bazena. Što se tiče vodovoda i našeg gradskog sistema, on je potpuno u funkciji i iz njega nema izlivanja na području bazena. Obavićemo detaljnu kontrolu i mislim da ćemo u toku dana, najkasnije ujutro, imati odgovore”, izjavio je Marković za Radio Kotor.

On je najavio da će, u saradnji sa Komunalnom inspekcijom, a pomoću korišćenja indikatora boja, biti kontrolisani svi objekti koji gravitiraju ka bazenu i sve što nije spojeno na sistem.

“Pokušaćemo da pronađemo odakle dolazi ta voda, jer je velika količina fekalne kanalizacije, što znači da je u pitanju neki veliki potrošač. Pod ingerencijom Vodovoda je gradski sistem koji je u upotrebi i u redu.  U smislu izricanja kazni reaguje Komunalna inspekcija, a mi ćemo dati smjernice kako će se otkloniti taj kvar i šta se treba uraditi, te obaviti nadzor”, navodi Marković.

Dr Dragana Drakulović iz Laboratorije za kvalitet morske vode Instituta za biologiju mora, saopštila je danas Radio Kotoru da je posljednje uzorkovanje sa lokaliteta Ljetnjeg bazena, obavljeno u nedjelju, 4. avgusta, po osnovu zahtjeva Opštine Kotor.

“Rezultati sprovedene analize proslijeđeni su Opštini Kotor”, kazala je ona.

Ove rezultate juče je objavio Vaterpolo plivački klub (VPK) “Primorac” iz kojeg poručuju da će sve njihove selekcije nastaviti da treniraju na zatvorenom bazenu “Zoran Džimi Gopčević” u Škaljarima.

“Na osnovu dobijenih rezultata iz Instituta za biologiju mora nakon uzorkovanja vode 4. avgusta 2024. godine, pristiglih na adresu VPK “Primorac”, na tri lokacije Ljetnjeg bazena i dalje je prisutna nedozvoljena brojnost E coli i crijevnih enterokoka i značajno odstupa od dozvoljenih vrijednosti. Kako su naveli u obrazloženju sanitarnog kvaliteta morske vode za otvoreni bazen, potrebno je utvrditi uzroke kontinuiranog izlivanja fekalnog materijala u more, a nakon toga nastaviti monitoring do kvaliteta koji zadovoljava propisane granične vrijednosti”, navodi se, između ostalog, u saopštenju koje je “VPK Primorac” juče proslijedio redakciji Radio Kotora.

U republičkoj Upravi za inspekcijske poslove (UIP) Radio Kotoru danas su kazali da mjera zabrana korišćenja voda za kupanje na Gradskom otvorenom bazenu, koji je u nadležnosti Opštine Kotor, prestaje “kada rezultati analize uzorka vode sa kupališta budu zadovoljavali mjerodavne parametre za kvalitet vode za kupanje”.  

Podsjećaju da je inspektor za vode UIP-a izašao na teren 1. avgusta, odmah nakon dobijanja informacije od strane predstavnika Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Opštine Kotor.

Nakon inspekcijskog nadzora i uvida u dostavljenu analizu Instituta za biologiju mora, inspektor je izdao rješenje kojim se zabranjuje privremeno korišćenje voda za kupanje na Gradskom otvorenom bazenu u Kotoru zbog prekoračenja graničnih vrijednosti za propisan kvalitet voda za kupanje.

“Konkretno, utvrđeno je da je broj indikatorske bakterije (l.enterococci) iznad graničnih vrijednosti, propisanih Pravilnikom o načinu i rokovima za sprovođenje mjera obezbjeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje. Rok za postupanje i izvršenje naložene mjere je odmah po prijemu Rješenja”, kazali su nam u Upravi za inspekcijske poslove.

Kada je u pitanju gradska tzv. “Žuta plaža”, koja se nalazi neposredno uz Ljetnji bazen i sa druge strane ugostiteljskih objekata koji su bili predmet inspekcijskog nadzora, u Službi za inspekcijske poslove ističu da im “nije poznato da se na ovom dijelu desilo zagađenje i da je došlo do kontaminacije vode”.

“Iz okvira naših nadležnosti mi smo preduzeli niz upravnih mjera i radnji i u saradnji sa DOO Vodovod i kanalizacija  Kotor, radimo provjeru gradskog kanalizacionog voda, kako bi se otklonile sumnje u taj dio gradskog kanalizacionog cjevovoda”, pojašnjava Miro Anđelić.

U IBM pak kažu da su posljednje uzorkovanje morske vode na “Žutoj plaži” obavili 29. i 30. jula u okviru redovnih analiza koje sprovode po osnovu angažovanja od strane Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom (JPMD) Crne Gore.

“Naredno uzorkovanje vode biće urađeno sredinom avgusta”, najavljuje dr Dragana Drakulović viša naučna saradnica u IBM.

Inače, JPMD Crne Gore, kao organ nadležan za organizaciju javnih kupališta na crnogorskom primorju, sprovodi poseban Program praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode na javnim kupalištima tokom ljetnje turističke sezone.

Na veb stranici Morskog dobra je istaknuto da je Program usklađen sa novim Pravilnikom o načinu i rokovima za sprovođenje mjera obezbjeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje (Sl. list Crne Gore, br. 028/19 od 23.05.2019). Shodno članu 8 Pravilnika vode za kupanje se klasifikuju kao: “odlične”, “dobre”, “zadovoljavajuće” i “loše”. 
Standardi za ocjenu kvaliteta mora nakon svakog ispitivanja za priobalne vode prikazani su u tabeli JPMD:

 

Parametar

Jedinica mjere

Odličan kvalitet

Dobar kvalitet

Zadovoljavajući kvalitet

Intestinalne enterokoke

/100 ml

<60

61-100

101-200

Escherichia coli

/100 ml

<100

101-200

201-300


 

         
         
         
Podijeli na: